Gabinet stomatologiczny/fot. Fotolia

Sedacja – gaz rozweselający u dentysty

Sedacja wziewna polega na znieczuleniu pacjenta gazem rozweselającym, tj. podtlenkiem azotu. Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadku dzieci, które boją się wizyty u dentysty. Czy stosowanie gazu rozweselającego jest bezpieczne dla zdrowia? Komu poleca się tę metodę? Jakie są jej skutki?
/ 28.02.2012 15:19
Gabinet stomatologiczny/fot. Fotolia

Stomatolog = stres?

Pierwsza wizyta u stomatologa prawie każdemu dziecku kojarzy się z bólem, płaczem i prawdziwym koszmarem. Ten paraliżujący strach jest najczęstszym powodem zniechęcenia maluchów do regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Żeby temu zapobiec, specjaliści doradzają, jak rozweselić dziecko w trakcie leczenia.

Sedacja, czyli co?

Za dobry przykład może służyć sam dentysta, przebrany niekoniecznie w swój codzienny strój (może np. za klauna?). A jeszcze lepszym pomysłem jest sedacja, czyli sposób na rozweselenie.

Sedacja wziewna, bo tak nazywa się ta nowoczesna metoda umilania pobytu na fotelu stomatologicznym, polega na znieczuleniu dziecka gazem rozweselającym, tj. podtlenkiem azotu.

Choć znana w Polsce już od jakiegoś czasu, dopiero teraz stała się praktykowana na szeroką skalę. Sedacja pozwala na całkowite zlikwidowanie bólu podczas leczenia, dodatkowo niweluje odczucie strachu, które często nie pozwala na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Najważniejszy jest jednak fakt, że jest ona bezpieczna i wprowadza pociechę w stan ogólnego rozluźnienia.

Stosowanie gazu rozweselającego może skutkować amnezją. Mimo tego, że nie pojawia się u każdego dziecka, takie „zapominanie” znacznie ułatwia leczenie szczególnie trudnych pacjentów. Część dzieci po podaniu gazu po prostu zasypia, śniąc o przyjemnych rzeczach, a takie skojarzenia oddalają je od niechęci do stomatologa. 

Zobacz też: Zdrowe zęby - poradnik

Kiedy można używać gazu rozweselającego?

Gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u dzieci już od 3. roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i są bardziej podatne na sugestie specjalistów. Podtlenek azotu idealnie sprawdza się również wśród pacjentów z nadpobudliwością, ze skłonnościami do odruchu wymiotnego oraz dzieci chorych na astmę, padaczkę, a nawet hemofilię.

Oczywiście istnieje również kilka zaleceń, których powinien przestrzegać każdy pacjent przed przyjęciem takiego znieczulenia:

  1. Nie należy przyjmować pokarmów na dwie godziny przez wizytą.
  2. Dzieci podczas zabiegów powinny pozostać pod opieką osoby dorosłej.
  3. Nie należy zakładać ciasnych ubrań.

Te podstawowe rady na pewno spowodują, że wizyty u dentysty będą traktowane przez dzieci pół żartem, pół serio.

Zobacz też: Dentofobia - gdy boisz się dentysty

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!