Spanie w ciąży na plecach – czym grozi?

ciąża fot. Fotolia
Po ich przeczytaniu pozostaje pytanie: to jak spać w ciąży?
Marta Słupska / 20.11.2017 12:50
ciąża fot. Fotolia

Pewnie nie raz czytałyście już o tym, że kobietom w ciąży nie poleca się spania na brzuchu – to dosyć logiczne, szczególnie w drugim czy trzecim trymestrze. Teraz naukowcy przestrzegają też przyszłe mamy przed spaniem na plecach. Dlaczego?

Lepiej nie spać w ciąży na plecach

Naukowcy z Uniwersytetu Auckland przeprowadzili badania, które miały rozstrzygnąć, czy spanie przyszłej matki na plecach jest niebezpieczne dla płodu. Wzięły w nim udział 164 kobiety, które urodziły martwe dzieci po 28. tygodniu ciąży, a także 569 kobiet, które urodziły zdrowe maluchy. U obu grup pań badano to, jak i w jaki sposób śpią.

Wnioski były następujące: panie, które w ostatnim trymestrze ciąży śpią na plecach, zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu o 3,7%.

Nasze ustalenia mają sens, ponieważ leżenie na plecach w późnej ciąży wiąże się z pewnymi procesami fizycznymi, które mogą pogarszać kondycję dziecka
– powiedział profesor Lesley McCowan.

Procesy, o których wspomina profesor, to przede wszystkim kwestia pompowania krwi przez serce matki, które w pozycji na plecach jest mniejsze, a przez to krew ma zmniejszony przepływ do macicy i stężenie tlenu w łonie jest mniejsze.

Wynika z tego, że w trzecim trymestrze lepiej jest unikać spania na plecach, a dla przyszłych mam i ich dzieci najbezpieczniejsze jest spanie na lewym boku (śpiąc bowiem na prawym, doprowadzają one do ucisku na żyłę główną dolną, co może zaburzać prawidłowy przepływ krwi).

Co zakłóca kobiecy sen?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA