Stwardnienie rozsiane – objawy i diagnozowanie

smutek fot. Fotolia
Wbrew powszechnej opinii stwardnienie rozsiane diagnozuje się także u dzieci. Najczęściej jednak chorują na nie młode kobiety.
Marta Słupska / 17.03.2017 13:00
smutek fot. Fotolia

SM, czyli stwardnienie rozsiane, jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje uszkodzenia włókien nerwowych w obrębie mózgu i rdzenia kręgowego. Jakie są objawy SM i jak się je leczy?

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, na które choruje około 40,000 Polaków. Zazwyczaj diagnozuje się je między 20. a 30. rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca znane.

Objawy stwardnienia rozsianego

Początkowe objawy stwardnienia rozsianego pojawiają się zwykle kilka lat przed diagnozą. Chory może mieć pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego i może odczuwać:

  • zmęczenie,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów,
  • zaburzenia widzenia.
  • Osoba chorująca na stwardnienie rozsiane może też doświadczać niedowładu kończyn.

W kolejnych fazach choroby może dojść do zaburzenia zwieraczy, napięcia mięśniowego, częstych upadków, zawrotów głowy czy niestabilności emocjonalnej.

Stwardnienie rozsiane - nie przegap tych objawów!

Czy stwardnienie rozsiane jest dziedziczne?

SM nie jest chorobą dziedziczną. Warto jednak wiedzieć, że chorzy mają predyspozycje genetyczne, na które wpływają uwarunkowania środowiskowe. Szacuje się, że szansa na zachorowanie rośnie, im dalej mieszkamy od równika. Na wystąpienie choroby mają też wpływ: niedobór witaminy D, zanieczyszczenie środowiska czy palenie tytoniu.

Stwardnienie rozsiane u dzieci

Chociaż na SM zwykle zapadają osoby dorosłe, nie omija ona dzieci. Szacuje się, że u 5-10% chorych stwardnienie rozsiane diagnozuje się przed 16. rokiem życia. Niestety, chorują też dużo młodsze dzieci – 2-5% chorych to osoby, które nie skończyły jeszcze 10. roku życia.

Od pierwszych objawów SM do postawienia diagnozy mijają zwykle 3 lata. U dzieci stwardnienie rozsiane jest chorobą rzadką, a jednocześnie trzecią (po mózgowym porażeniu dziecięcym oraz urazach głowy) przyczyną niesprawności o podłożu neurologicznym.

Stwardnienie rozsiane – jakie badania pozwalają zdiagnozować chorobę?

W diagnozowaniu SM istotne jest badanie neurologiczne, dzięki któremu specjalista ocenia, jakie części układu nerwowego zostały już zaatakowane przez chorobę. Czasem, ale nie we wszystkich przypadkach, wykonuje się punkcję lędźwiową. Konieczny jest też rezonans magnetyczny głowy, a często też odpowiedniego odcinka kręgosłupa, który pokazuje zmiany w układzie nerwowym. Choremu bada się też dno oka.

Leczenie stwardnienia rozsianego

Leczenie stwardnienia rozsianego to przede wszystkim zapobieganie i leczenie objawów choroby. Przy chorobie gwałtownie postępującej stosuje się leki immunosupresyjne, w czasie tak zwanego rzutu choroby – leki steroidowe.

Powstały filmy edukacyjne dla chorych na stwardnienie rozsiane

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA