Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) - objawy, kto choruje, leczenie

stwardnienie zanikowe boczne fot. Adobe Stock
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) jest ciężką chorobą neurologiczną prowadzącą do stopniowego porażenia mięśni, a ostatecznie do zgonu. Dotyka najczęściej osoby starsze.
/ 22.10.2016 19:21
stwardnienie zanikowe boczne fot. Adobe Stock

Na skróty:

Co to jest stwardnienie zanikowe boczne?

Stwardnienie zanikowe boczne, inaczej choroba Charcota, w skrócie SLA (łac. sclerosis lateralis amyotrophia) lub ALS (ang. amyotrophic lateral sclerosis), to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Na jej obraz choroby składa się uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za przekazywanie pobudzeń do mięśni (np. wywołujących ruch kończyną) oraz uszkodzenie neuronów znajdujących się w mózgu odpowiedzialnych za poruszanie się.

Choroba może różnie przebiegać i dawać różne rokowania, jednak finalnie prowadzi do utraty sprawności ruchowej oraz niewydolności oddechowej w wyniku paraliżu mięśni oddechowych.

Kto może zachorować na SLA?

Stwardnienie zanikowe boczne rozwija się najczęściej u osób w wieku podeszłym - w 60-70 roku życia. Do wystąpienia choroby usposabia jej wcześniejsze występowanie u osób spokrewnionych, jednak u większości chorych jest to nowa mutacja.

SLA rzadko atakuje osoby młode. Częściej dotyka mężczyzn. Rokowania zależą od ciężkości choroby - przyjmuje się, że zgon następuje po około 4 latach od wystąpienia pierwszych objawów. Od tej reguły istnieje wiele wyjątków w zależności od postaci choroby - np. znany brytyjski astrofizyk prof. Stephen Hawking żył z tą chorobą ponad pół wieku. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.

Stwardnienie zanikowe boczne - objawy

Objawami uszkodzeń, do jakich dochodzi w wyniki postępowania SLA są niedowłady (zazwyczaj niesymetryczne) i osłabienie siły mięśniowej. Poza tym zwykle występują też:

  • bolesne przykurcze mięśni,
  • drżenie mięśni,
  • zanik mięśni,
  • trudności w mówieniu, połykaniu,
  • zanik mięśni języka.

Należy pamiętać, że choroba obejmuje tylko neurony ruchowe, nie atakuje natomiast neuronów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Utrata lub zaburzenia czucia w kończynach czy innych części ciała sugeruje inną przyczynę dolegliwości.

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego

Jak dotąd jedynym lekiem spowalniającym przebieg choroby jest riluzol, efekty leczenia nie są jednak spektakularne. W terapii dużą rolę odgrywa leczenie paliatywne i opieka psychologiczna nad chorym.

Najczęstszą przyczyną zgonu jest niewydolność oddechowa spowodowana porażeniem mięśni.

Więcej o chorobach neurologicznych:Stwardnienie rozsiane - co to za choroba i kto jest na nią narażony?Do czego może doprowadzić udar mózgu?Na czym polega choroba Alzheimera?Neuralgia nerwu trójdzielnego - nie lekceważ jej objawów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA