Świerzb norweski jest bardzo zaraźliwy, ponieważ na ciele chorego bytują tysiące pasożytów, które z łatwością przenoszą się na na inne osoby. Dlatego właśnie konieczne jest izolowanie osób zakażonych tym rodzajem świerzbu. Specjaliści ostrzegają, że Ilość osób zapadających na świerzb norweski z każdym rokiem wzrasta. Tym bardziej warto poznać jego objawy i leczenie.
Przyczyny świerzbu norweskiego
Świerzb norweski wywołuje pasożyt - świerzbowiec norweski. Choroba ta najczęściej dotyka osoby:
- o obniżonej odporności (m.in. stosujące leki immunosupresyjne, z wirusem HIV),
- cierpiące na choroby psychiczne
- przebywające w więzieniach, ośrodkach pomocy społecznych (ze względu na trudności z utrzymaniem higieny osobistej).
Objawy świerzbu norweskiego
Objawy świerzbu norweskiego są bardzo charakterystyczne i lekarz dermatolog bez problemu jest w stanie zdiagnozować tę chorobę już na podstawie samych zmian skórnych. Jeśli ma wątpliwości, pobiera ze skóry wycinek (w laboratorium pod mikroskopem szuka się w nim pasożytów lub ich jaj).
Objawy świerzbu norweskiego:
- bardzo silny świąd
- rogowacenia skóry przypominające grube szare strupy, które łatwo się kruszą. Najczęściej pojawiają się na plecach, stopach, owłosionej skórze głowy.
Leczenie świerzbu norweskiego
Leczenie świerzbu norweskiego odznacza się wysoka skutecznością. Konieczne jest jednak izolowanie chorego przez 3-4 dni terapii. Na początku stosuje się tzw. preparaty keratolityczne, które rozmiękczają skórę i ograniczają jej łuszczenie się.
Konieczne jest także smarowanie całej skóry (także tej niepokrytej zmianami) preparatem antyświerzbowym. Zwykle chorym podaje się również iwermektynę w maści lub kremie. Nie mniej istotna jest również kwestia higieny – konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich ubrań zarówno chorego jak i jego najbliższych osób, pościeli, koców, zasłon itp. jeśli tego nie zrobimy, choroba może nawrócić (pasożyty są w stanie przeżyć przez kilka dni bez żywiciela, czekając na kolejną ofiarę).
Polecamy:
O czym świadczą łamliwe paznokcie?
Czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Poznaj 3 domowe sposoby na łupież
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!