Szpital w Lublinie prowadzi eksperymentalną terapię leczniczą marihuaną – czy będzie zalegalizowana?

szpital fot. Fotolia
Chodzi o szpital w Lublinie, który zamierza rozszerzyć terapię leczniczą marihuaną na pacjentów ze stwardnieniem guzowatym.
Marta Słupska / 02.02.2017 13:01
szpital fot. Fotolia

Czy nowe badania i doświadczenia płynące ze stosowania terapii z medyczną marihuaną w jednym z polskich szpitali sprawią, że wkrótce będzie ona legalna? Tego chcą m.in. posłowie Kukiz'15.

Szansa dla chorych?

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie planuje rozszerzyć badania z wykorzystaniem medycznej marihuany w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem guzowatym. Wcześniejsze, prowadzone na osobach z padaczką lekooporną, dało dobre efekty: zmniejszyła się u nich o połowę ilość napadów padaczkowych, stali się bardziej komunikatywni i chętniej biorą udział w terapiach zajęciowych. Takich pacjentów już poddawanych leczeniu medyczną marihuaną jest ośmiu w wieku od 18 do 30 lat.

U połowy pacjentów obserwujemy wyraźną redukcję napadów padaczkowych (o ponad 50%), a w drugiej grupie zaobserwowaliśmy wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu
– mówi dr n. med. Jacek Gawłowicz z Oddziału Neurologii wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Kolejni pacjenci mają był włączeni do eksperymentalnej terapii już na przełomie lutego i marca.

Będą to chorzy z padaczką lekooporną wywołaną uszkodzeniami mózgu w przebiegu stwardnienia guzowatego. To schorzenie o podłożu genetycznym, w którym występują charakterystyczne zmiany skórne oraz uszkodzenia wielonarządowe. U większości pacjentów stwierdza się rozsiane guzki mózgu, które są przyczyną napadów padaczkowych
– tłumaczy dr Gawłowicz.

Marihuana - narkotyk czy lekarstwo?

Zalety medycznej marihuany

Niedawno opublikowano wstępne wyniki trzech badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa oraz skuteczności fitokannabinoidów (kannabinoidy wyizolowane z konopi indyjskich) w ciężkich postaciach padaczki. Okazało się, że wykazują one pozytywny efekt terapeutyczny. Preparaty z konopii indyjskich nie mają jednak udowodnionej skuteczności w chorobach nowotworowych, w tym złośliwych guzach mózgu.

Niestety, obecnie dostęp do medycznej marihuany jest w Polsce utrudniony – procedura jest skomplikowana i wymaga sprowadzania jej z krajów, gdzie została zarejestrowana jako lek (np. z Holandii).

Klub Kukiz’15 złożył w tej sprawie projekt, którym zajmuje się sejmowa podkomisja, zamierza też złożyć wotum nieufności wobec ministra zdrowia.

Wotum nieufności dla ministra zdrowia to inicjatywa Piotra Liroy-Marca w związku z absurdalnym podejściem ministra zdrowia do legalizacji marihuany medycznej, a także innych problemów w służbie zdrowia, z którymi naszym zdaniem sobie nie radzi. Projekt jest już przygotowany, zbieramy podpisy. Wszystko powinno być gotowe w tym tygodniu
– mówi Jakub Kulesza, rzecznik klubu Kukiz’15.

Marihuana lekiem na problemy zdrowotne seniorów?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA