Tajemnicza choroba kotów. Jakie są objawy ptasiej grypy u kotów i czy człowiek może się zarazić?

tajemnicza choroba kotów fot. iStock, AnnaStills
Lekarze weterynarii z całego kraju od kilkunastu dni ostrzegają przed nagłym wzrostem zagadkowych zachorowań i zgonów wśród kotów. Według komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii analizy próbek potwierdzają, że tajemnicza choroba kotów to ptasia grypa. Sprawdź, jakie są jej objawy u kotów oraz czy może dojść do zarażenia człowieka.
/ 27.06.2023 11:25
tajemnicza choroba kotów fot. iStock, AnnaStills

Spis treści:

  1. Tajemnicza choroba kotów to ptasia grypa
  2. Tajemnicza choroba u kotów – objawy
  3. Czy człowiek może się zarazić od kota ptasią grypą?
  4. Tajemnicza choroba u kotów – jak zapobiegać?

Badania próbek potwierdzają, że tajemnicza choroba kotów to ptasia grypa

Alarmy lekarzy weterynarii w całym kraju skłoniły do badań próbek pobranych od kotów, które zmarły z powodu nierozpoznanej jak dotąd choroby. Według Głównego Lekarza Weterynarii analizy próbek potwierdzają, że tajemnicza choroba kotów to ptasia grypa.

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew 
– czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie choroby kotów.

Do sporadycznych zakażeń kotów ptasią grypą dochodziło już wcześniej na świecie. Pierwsze przypadki odnotowano w Tajlandii w 2004 roku. Według badań zwierzęta zarażały się przez bezpośredni kontakt z chorymi ptakami, szczególnie przez jedzenie surowego mięsa. Do transmisji wirusa może dojść również drogą oddechową. 

Tajemnicza choroba u kotów – objawy

Wirus ptasiej grypy powoduje zakażenie ogólnoustrojowe, atakując głównie płuca i wątrobę. Objawy ptasiej grypy u kotów pojawiają się krótko od kontaktu z wirusem (w ciągu 1-2 dni), są to:

  • duszność,
  • gorączka,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • zapalenie spojówek,
  • objawy neurologiczne (drgawki, trudność w poruszaniu się),
  • wyciek z nosa.

Choroba jest groźna i w wielu przypadkach prowadzi do śmierci, niekiedy nawet w ciągu zaledwie doby od pojawienia się pierwszych objawów. Śmiertelność wśród zarażonych kotów, które trafiają do lecznic weterynaryjnych w Polsce, jest wysoka:

Z uzyskanych dotychczas informacji wynika, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni do zakładów leczniczych w Gdańsku i powiecie gdańskim trafiło 28 takich kotów z czego 25 nie przeżyło
– czytamy w komunikacie Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z 21 czerwca 2023 r.

Czy człowiek może się zarazić od kota ptasią grypą?

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że cały czas badane są kolejne próbki i nie udało się ustalić, jakie jest źródło zakażeń. Według prof. Tadeusza Frymusa z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW niezwykle rzadko wirus H5N1 może zakazić człowiekaOd 1997 roku na całym świecie zanotowano 885 takich przypadków, wszystkie po kontakcie z zakażonym ptactwem.

Nie są znane przypadki zakażenia człowieka od kota, psa czy innych niż ptaki zwierząt. Także szerzenie się tej infekcji pomiędzy ludźmi nie było obserwowane. Choć też u ludzi możliwe są bezobjawowe lub łagodne zakażenia, to śmiertelność przy tej infekcji wynosi około 50%
– informuje na Facebooku prof. Tadeusz Frymus. 

Ekspert zauważa też, że jest niskie ryzyko zarażenia się kota od psa lub psa od kota. Jednak niektóre badania zaznaczają, że infekcje kotów mogą dać wirusowi możliwość lepszego przystosowania się do ssaków. 

Tajemnicza choroba u kotów – jak zapobiegać?

Lekarze weterynarii wydali rekomendacje dotyczące zapobiegania zachorowaniom wśród kotów. Zalecają, aby:

  • zatrzymać koty w domach,
  • dezynfekować tarasy i balkony przed wypuszczeniem zwierzęcia,
  • dezynfekować kuwety, miski i inne przedmioty, które mogą być skażone,
  • chronić koty przed kontaktem z dzikimi zwierzętami, w tym ptakami,
  • zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem,
  • karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł,
  • myć ręce po kontakcie ze zwierzętami.

Leczenie ptasie grypy u kotów jest wyłącznie objawowe, co oznacza, że nie ma leku, który skutecznie eliminowałby przyczynę choroby. Nie istnieje również szczepionka przeciwko tej infekcji dla kotów

Źródła:
Główny Inspektorat Weterynarii, www.wetgiw.gov.pl,
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Gdańsku, www.gdansk.wiw.gov.pl,
Marschall J, Hartmann K. Avian influenza A H5N1 infections in cats. J Feline Med Surg. 2008 Aug;10(4):359-65. doi: 10.1016/j.jfms.2008.03.005

Czytaj także:
Ptasia grypa – objawy, leczenie, zarażanie
Ptasia i świńska grypa – dlaczego tak trudno pokonać mutacje wirusa grypy?
Świńska grypa - jak rozpoznać objawy i uniknąć zarażenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA