TŁUSZCZAK = objawy, leczenie i usuwanie tłuszczaków fot. Fotolia

TŁUSZCZAK = objawy, leczenie i usuwanie tłuszczaków

Jeśli pod skórą zrobiła ci się miękka grudka, nie ma strachu. To najpewniej tzw. tłuszczak. Łagodna forma raka, która nigdy nie złośliwieje.
Magdalena Łuków / 21.06.2017 11:02
TŁUSZCZAK = objawy, leczenie i usuwanie tłuszczaków fot. Fotolia

Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Nie złośliwieje. Ale może rosnąć i jeśli w jakikolwiek sposób obniża nasz komfort życia, można się pozbyć bez ryzyka.

Jeśli pod skórą zrobiła ci się miękka grudka, którą łatwo można przesuwać, nie bój się. To tzw. tłuszczak. Łagodna forma raka, która nigdy nie złośliwieje.

Tłuszczaki powstają najczęściej u osób między 40. a 60. rokiem życia. Mogą się rozwijać w rozmaitych miejscach, najczęściej jednak pojawiają się na:

 • tułowiu
 • plecach
 • policzkach
 • rękach czy pośladkach

I choć jest to postać raka, zawsze ma łagodny charakter. Nigdy nie złośliwieje.  I, co ważne, dość łatwo go rozpoznać i odróżnić od innego rodzaju guzów. Ale na pewno się nie cofnie.

Jak wygląda tłuszczak?

Zazwyczaj tłuszczak to pojedyncza miękka grudka tłuszczu, która powoli rośnie, powodując nieestetyczne wybrzuszenie na skórze.

Tłuszczaki mają podłużne bądź owalne kształty. Na ogół znajdują się w torebce łącznotkankowej, dzięki czemu są wyraźnie oddzielone od ciała (daje się je z łatwością przesuwać pod skórą). Bardzo rzadko wychodzą poza torebkę i przerastają otaczającą ją tkankę.

Zwykle tłuszczak znajduje się tuż pod skórą. Rzadziej formuje się głębiej, w narządach wewnętrznych np. na sercu. Czasami jest to pojedyncza grudka, bywa też że zbitka grudek, zwana tłuszczakiem mnogim.

Skąd biorą się tłuszczaki?

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są znane. Większość specjalistów uważa, że może to mieć związek z budową tłuszczaków. Tłuszczaki zbudowane są bowiem z dojrzałych komórek tłuszczowych, tzw. adipocytów, które zostały w jakiś sposób pobudzone do nadmiernego wzrostu i podziałów. Prawdopodobnie więc jest to odpowiedź układu immunologicznego na zapalenie powstające w obrębie komórek magazynujących tłuszcze.

Podejrzewa się też, że skłonność do powstawania tłuszczaków ma podłoże genetyczne. Szczególnie dotyczy to osób, które cierpią na tłuszczaki mnogie. Zwykle występują one bowiem u kilku członków jednej rodziny.

Czy tłuszczaki trzeba leczyć?

Tłuszczak nie boli i na ogół nie powoduje żadnych dolegliwości. W większości przypadków problem ma więc charakter bardziej estetyczny niż zdrowotny.

Ale tłuszczak na pewno nie wchłonie się. Najpewniej będzie rósł wolno i z czasem obniżyć komfort naszego życia. Już na samym początku warto więc zgłosić się do lekarza, który potwierdzi, że mamy do czynienia z tłuszczakiem. W razie niejasności pobierze wycinek do zbadania.

Zdarza się też, że tłuszczak lub jego mnoga forma urośnie np. do kilkunastu centymetrów. Wtedy może powodować ucisk na sąsiadujące z nim narządy czy nerwy, a w konsekwencji dyskomfort lub bóle. Szczególnie dotyczy to tłuszczaków, które usadowią się w głębi ciała i zakłócają pracę poszczególnych organów wewnętrznych.
Mogą np.:

 • upośledzać oddychanie
 • zaburzać pracę nerek
 • sprzyjać rozwojowi nadciśnienia
 • powstawania obrzęków

Dlatego już na samym początku warto podjąć decyzję, czy będziemy go usuwać. Im mniejszy, tym zabieg łatwiejszy i rana zagoi się szybciej. Duże tłuszczaki w widocznych miejscach, np. głowie, to także poważny problem estetyczny.  Takich zmian nie da się ukryć pod włosami.

Jak leczyć tłuszczaki?

Nowotwór wycina się i na wszelki wypadek rutynowo poddaje badaniu histopatologicznemu. Wycięte w całości tłuszczaki nie odrastają, ale – jeśli mamy skłonności – mogą się pojawiać w innym miejscu. 
Tłuszczaki usuwa się trzema metodami:

 • najczęściej wycina się je skalpelem (specjalista usuwa przerost wraz z całą torebką, która go otacza)
 •  rzadziej robi się odsysanie tłuszczu, czyli tzw. liposukcję z okolic zajętych przez guza (pod skórę wprowadza się grubą igłę, przez którą odsysa zawartość guza)
 • najrzadziej w obrębie zmiany nowotworowej dokonuje się wstrzyknięcia glikokortykoidów, które zmniejszają wielkość tkanki tłuszczowej. Ten zabieg trzeba jednak powtarzać kilkakrotnie

Wybór metody najczęściej zależy od postaci tłuszczaka. W pozbywaniu się tłuszczaków mnogich lepsze efekty daje liposukcja. Metoda liposukcji jest bardziej zawodna, nie pozwala zwykle usunąć całego tłuszczaka.

Zabiegi przeprowadza się w laboratorium przy znieczuleniu miejscowym. Chyba że tłuszczak znajduje się w pobliżu ważnego dla zdrowia organu, np. serca czy nerek. Wtedy lepiej wykonać zabieg w szpitalu przy znieczuleniu ogólnym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o chorobach skóry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/04.02.2019 14:52
Otóż Pan Paweł ma świętą rację. Rak to zawsze nowotwór złośliwy, a nowotwór niezłośliwy lub, inaczej mówiąc łagodny to po prostu łagodny. Pozdrawiam. Kalina Rorczyk :-)
/03.02.2019 23:22
Jesteś naprawdę idiotą Paweł. sam się dokształć
/29.01.2019 15:43
Łagodna forma raka? Nie istnieje takie coś. Proszę się dokształcić