Toczeń – dane epidemiologiczne w Polsce i na świecie

kobieta, ból, szyja, kręgosłup/ fot. Fotolia
Ile osób na świecie zapada na tę chorobę? U ilu Polek diagnozuje się toczeń rumieniowaty układowy? Jakie typy TRU występują najczęściej?
/ 20.11.2012 14:42
kobieta, ból, szyja, kręgosłup/ fot. Fotolia

Toczeń rumieniowaty układowy należy do chorób rzadkich. Ogólnie przyjmuje się, że w populacji ogólnej choruje 1 na 2000 osób. Jednocześnie wiadomo, że ze względu na trudności w rozpoznaniu częstość występowania choroby może być niedoszacowana i bardziej prawdopodobne są dane mówiące o częstości występowania choroby w ogólnej populacji wynoszącej 1 przypadek chorobowy na 500-1000 osób.

Częstość występowania TRU na świecie

Częstość występowania tej choroby różni się bardzo w różnych populacjach, w różnych obszarach świata. Pewny TRU po raz pierwszy rozpoznaje się rocznie u 3,5 na 100 000 białych kobiet i u 9,2 na 100 000 kobiet rasy czarnej.

W Północnej Europie częstość występowania TRU ocenia się na 40 przypadków na 100 000 osób, natomiast wśród osób rasy czarnej na ponad 200 osób na 100 000. Według danych szacunkowych w Stanach Zjednoczonych liczba chorych na toczeń przekracza 250 000 osób.

Obserwuje się tendencję do wzrostu częstości zachorowań na TRU w Europie i Australii przy zmniejszaniu się zachorowań w Japonii. W Europie największa częstość występowania choroby obserwuje się w Szwecji, Islandii i Hiszpanii.

Chorzy na TRU w Polsce

Dokładne dane na temat częstości występowania tocznia rumieniowatego układowego w Polsce nie są dostępne – nie były prowadzone takie oceny. Pośrednio można szacować, że częstość występowania tej choroby jest podobna do tej, jaka jest podawana dla Europy Północnej, czyli w Polsce ma rozpoznaną chorobę około 20 000 osób.

Dane uzyskane z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wykazują, że w 2008 roku z rozpoznaniem TRU było hospitalizowanych około 4000 chorych w całej Polsce. Oczywiście hospitalizowani są tylko najciężej chorzy; pozostali są leczeni ambulatoryjnie.

Warto wiedzieć: Jak rozpoznać toczeń rumieniowaty układowy?

Kobiety są najbardziej narażone na TRU

Na TRU chorują przede wszystkim kobiety w przedziale wiekowym 20-40 lat. Na świecie 80-90% chorych to kobiety, a średni wiek zachorowania to 29 lat. Mogą również chorować dzieci i ludzie w starszym wieku. Toczeń w istotny sposób wpływa na przeżycie. Ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny jest w grupie chorych na TRU 2,4 razy większa niż w populacji ogólnej. Najczęstszą przyczyną zgonów u chorych na toczeń są infekcje i ciężkie zmiany narządowe (zajęcie centralnego układu nerwowego, przewlekłe zapalenie nerek, zajęcie serca i płuc).

Jakie typy TRU występują najczęściej?

Wyróżnia się cztery główne typy TRU, które występują z następującą częstością:

  • toczeń skórny (15%);
  • toczeń rumieniowaty układowy (70%);
  • zespoły nakładania/mieszana choroba tkanki łącznej (10%); chory spełnia kryteria rozpoznania tocznia i jednocześnie kryteria innych chorób reumatycznych;
  • toczeń, którego wystąpienie jest indukowane lekami (5%).

Polecamy: Toczeń rumieniowaty układowy – przyczyny, objawy, rokowania

Źródło: fragment raportu „Toczeń rumieniowaty układowy w Polsce”, który powstał z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” /mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA