Trądzik dorosłych - jak się go pozbyć?

W okresie dojrzewania u wielu osób wystąpił trądzik młodzieńczy. Uporczywy, trudny do wyleczenia i niełatwy w pielęgnacji. Zdarzało się jednak, że trądzik nie pojawiał się wcale. Ostatnio badacze problemu zauważają, że trądzik pojawia się coraz częściej u ludzi dorosłych. Czasem mówi się o przesunięciu granicy wiekowej występowania takiego trądziku… Inne teorie skłaniają się zaś w stronę ekologii i zanieczyszczeń środowiska, jako głównej przyczyny tej choroby.
/ 31.08.2012 08:09

W okresie dojrzewania u wielu osób wystąpił trądzik młodzieńczy. Uporczywy, trudny do wyleczenia i niełatwy w pielęgnacji. Zdarzało się jednak, że trądzik nie pojawiał się wcale. Ostatnio badacze problemu zauważają, że trądzik pojawia się coraz częściej u ludzi dorosłych. Czasem mówi się o przesunięciu granicy wiekowej występowania takiego trądziku… Inne teorie skłaniają się zaś w stronę ekologii i zanieczyszczeń środowiska, jako głównej przyczyny tej choroby.

Trądzik dorosłych - jak się go pozbyć?

Fot. Depositphotos

Trądzik to stan zapalny skóry, zawsze wymagający specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Domowymi sposobami i w gabinecie kosmetycznym, nigdy się go nie pozbędziemy. Jeśli chodzi o trądzik dorosłych, nie można go utożsamiać z trądzikiem młodzieńczym i leczyć tymi samymi sposobami i co gorsza stosować tych samych kosmetyków pielęgnujących.

Skąd bierze się trądzik dorosłych?

Podobnie jak w przypadku młodzieży, tak i u dorosłych dochodzi do nagromadzenia się wydzieliny gruczołów łojowych i bakterii w mieszkach włosowych. Mieszek zostaje zamknięty, co widzimy w postaci zaskórnika podobnego do grysiku lub małej grudki z czarną lub białą kropką. Czasem pod wpływem naporu wydzieliny – zaskórniki pękają i rozlewają się na bliższe obszary skóry.

Przyczyny tego zjawiska tkwią przede wszystkim w:

- zanieczyszczeniu powietrza spalinami,
- chemii w żywności i alergie pokarmowe,
- stosowaniu niebezpiecznych środków,
- częstego narażenia na bakterie (np. praca w szpitalu),
- stres,
- błędy w pielęgnacji skóry, nadmierne opalanie się,
- palenie papierosów, alkohol,
- diecie przesyconej białkiem i tłuszczem zwierzęcym,
- zaburzenia hormonalne – głównie niski poziom estrogenów, wyższy androgenów np. testosteronu (u kobiet w przebiegu zespołu policystcznych jajników, ale i w stresie).

Jak wygląda trądzik dorosłych i jak się go diagnozuje?

W trądziku dorosłych obserwujemy zmiany skórne w postaci drobnych jak grysik krostek, zwanych zaskórnikami. Są one wypełnione białawą treścią. Nie bolą i nie swędzą. Mogą to być także poważniejsze zmiany o charakterze małych torbieli z ropą. Te z kolei są czerwonawe, mają wyraźną krostę lub się błyszczą, bolą, pękają i są trudniejsze do wyleczenia. Zmiany skórne często sięgają do głębszych warstw skóry i są wtedy wyczuwalne jako twardawe maleńkie guzki. Trądzik zlokalizowany jest zwykle na czole, brodzie, okolicach przyusznych, nosa oraz plecach i dekolcie.

Podczas wizyty u dermatologa, nasza skóra zostanie dokładnie obejrzana w mocnym świetle, Już na tej podstawie można stwierdzić, czy mamy do czynienia z trądzikiem, czy inną chorobą. Jeżeli zmiany są ropne, wykonuje się wymaz i antybiogram. Gdy trądzikowi towarzyszą np. zaburzenia miesiączkowania – wówczas stanowi to wskazanie do wykonania badań hormonalnych.

Leczenie trądziku dorosłych

Polega na zwalczeniu przyczyny trądziku i leczeniu objawowym. Jeśli mamy do czynienia z trądzikiem na skutek alergii pokarmowej, wówczas zaleca się wyeliminowanie z diety tego składnika, który wywołuje reakcje uczuleniowe; spożywanie preparatów wapnia i ewentualnie leków przeciwalergicznych np. Zyrtec.

Trądzik hormonalny, powinien być leczony lekami zawierającymi estrogeny, czyli tymi samymi preparatami, które są stosowane w antykoncepcji i HTZ – co musi być prowadzone przez endokrynologa.

Zmiany trądzikowe spowodowane stresem i niewłaściwym stylem życia, wymagają głębszego zastanowienia. Bowiem zaleca się „zwolnić tempo”, udać się na dłuższe wakacje, zadbać o prawidłowo długi sen, odpoczywać każdego dnia, zmienić swój jadłospis, a także nauczyć się walki ze stresem np. treningi relaksacyjne, joga, psychoterapia.

Trądzik wywołany zanieczyszczeniami, bakteriami, grzybami itp., zwalcza się preparatami z antybiotykiem, lekiem przeciwgrzybicznym, czy też za pomocą retinoidów i nadtlenku benzoilu.

Polecanymi w trądziku antybiotykami są: metronidazol, tetracykliny i erytromycyna.

Ostatnio popularnym, acz nadal mało znanym, staje się antybiotyk – linkomycyna – która wykazuje szczególną zdolność do penetracji w skórę, a także praktycznie nie daje objawów ubocznych. Jest to antybiotyk bezpieczny, nienaruszający naturalnej flory bakteryjnej, stosowany doustnie (przykładowe preparaty: Albiotic, Lincocin, Lincocine, Neloren). Retinoidy to pochodne witaminy A, jak izotretynoina i retinol, wykazujące również dużą skuteczność, ale charakteryzujące się nieprzyjemnymi objawami ubocznymi.

Nadtlenek benzoilu jest stosowany zewnętrznie w formie żelu lub maści np. w skojarzeniu z klindamycyną – żel Duac. Wykazuje działanie zmiękczające, rozpuszczające zmiany, wygładza skórę, a także ją dezynfekuje i rozjaśnia przebarwienia. Minusem jest jednak fakt, iż nie wolno się opalać podczas terapii tymże środkiem.

W każdym przypadku trądziku do pielęgnacji skóry należy używać właściwie dobranych kosmetyków. Delikatnych, do cery trądzikowej, z uwzględnieniem wieku. Dermatolog w razie konieczności może też polecić peelingi kwasami, w celu zapobiegania tworzenia się nieestetycznych blizn, jak również pozbycia się głębszych zmian skórnych.

Pielęgnacja skóry – krótkie ABC

Kilka prostych zasad pielęgnacji skóry podczas leczenia trądziku:

1. Dokładne mycie skóry środkami łagodnymi i do cery trądzikowej, np. Vichy Normaderm, LaRoche Posay Effaclar (cena: około 30zł). Twarz myjemy rano i wieczorem. Nie ma sensu myć jej kilka razy dziennie, z uwagi na niszczenie naturalnych barier ochronnych skóry.
2. Stosowanie toników lub płynów micelarnych w celu oczyszczenia skóry z makijażu.
3. Nawilżanie skóry kremami do cery trądzikowej np. Vichy Normaderm (cena: około 50-60zł) i z wysokim filtrem UV. Unikanie natłuszczania skóry.
4. Właściwy dobór podkładu – nie może zatykać porów skórnych.
5. Każdorazowe zmycie makijażu przed pójściem spać.
6. Stosowanie maseczek odżywiających i dezynfekujących skórę, np. galaretka aloesowa Aloe Vera Gelly Forever (cena: około 60-70zł).
7. Zmiana diety na lekkostrawną, z ograniczeniem białek zwierzęcych i tłuszczów.

Bardzo ważny problem, to także niewygniatanie krost i głębszych zmian skórnych. W ten sposób stymulujemy skórę do samooczyszczania i pojawiania się kolejnych wyprysków, które jeszcze trudniej opanować. W ten sposób wydłużamy proces leczenia i tym samym zwiększamy jego koszty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!