Zjadasz ziemniaki, które są miękkie lub wypuszczają już pędy? Sprawdź, jak rozpoznać niejadalne ziemniaki

ziemniaki niejadalne miękkie ziemniaki fot. Adobe Stock, Yaruniv-Studio
Niejadalne ziemniaki to ziemniaki miękkie, pomarszczone, zielone oraz zgniłe i spleśniałe. Uważać należy również na ziemniaki kiełkujące – je można jeść pod pewnym warunkiem. Sprawdź, jakie ziemniaki nie nadają się do jedzenia i jak je prawidłowo przechowywać.
Marta Słupska / 09.11.2022 13:02
ziemniaki niejadalne miękkie ziemniaki fot. Adobe Stock, Yaruniv-Studio

Spis treści:

  1. Ziemniaki - źródło cennych składników
  2. Czy miękkie ziemniaki są niejadalne?
  3. Ziemniaki wypuszczające pędy - niejadalne?
  4. Zielone ziemniaki - czy można je jeść?
  5. Kiedy jeszcze ziemniaki mogą być niejadalne?
  6. Jak przechowywać ziemniaki?

Ziemniaki - źródło cennych składników

Wbrew powszechnej opinii ziemniaki są niskokaloryczne (mają mniej kalorii niż kasza lub makaron), mają też wiele witamin i minerałów, m.in. witaminę C, potas, potas, fosfor, magnez i beta-karoten. Ziemniaki są też dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia trawienie.

Aby były jak najzdrowsze, ziemniaki można piec lub gotować w małej ilości wody (a najlepiej na parze) w formie całej bulwy (najlepiej w skórce). Skórka powinna być jak najcieniej obierana.

Tylko czy na pewno każdy ziemniak jest tak zdrowy? Okazuje się, że niektóre sztuki lepiej omijać. Należą do nich ziemniaki z pędami i te zielone oraz miękkie. Do jedzenia nadają się przede wszystkim ziemniaki jędrne o naturalnym kolorze - mają w sobie większość składników odżywczych. 

Czy miękkie ziemniaki są niejadalne?

Ziemniaków miękkich lub pomarszczonych lepiej nie jeść - zalecają m.in. specjaliści zajmujący się rolnictwem z University of Illinois Extension. Ziemniaki robią się miękkie, gdy są przechowywane w niewłaściwych warunkach: w cieple, bez dopływu powietrza, przy zbyt niskiej wilgotności powietrza lub po prostu leżą już zbyt długo. 

Ziemniaki wypuszczające pędy - niejadalne czy jadalne?

Zbyt długo przechowywane ziemniaki, tracą swoje wartości odżywcze. Na proces ten wpływa też niewłaściwe przechowywanie: w pomieszczeniach zbyt jasnych i za ciepłych. Wówczas ziemniaki zaczynają szybciej kiełkować, co oznacza, że ich materiał zapasowy zbiera się w kiełku, który rośnie, natomiast sama bulwa zmienia z czasem swój wygląd: staje się pomarszczona i miękka. Tym samym traci swoje wartości odżywcze.

Czy takie ziemniaki wolno jeść? I tak, i nie. Wiele zależy od tego, jak długo leżą – jeśli nie są zbyt miękkie, można poddać je obróbce termicznej, jednak bezwzględnie należy pozbyć się pędów, gdyż są trujące. Najlepiej wyciąć je wraz z małym fragmentem dookoła. 

Zjedzenie pędów ziemniaka może skutkować objawami podobnymi do tych, które pojawiają się przy zatruciu bakteryjnym: bólami brzucha, biegunką, wymiotami, nudnościami i gorączką, a nawet halucynacjami.

niejadalne ziemniakifot. Ziemniaki kiełkujące można jeść po odcięciu kiełków/ Adobe Stock, valeri

Ziemniak ma zielony kolor. Nigdy go nie jedz

Taka barwa także wiąże się z tym, że kartofel jest źle lub za długo przechowywany. Może się też pojawić, gdy nie jest dobrze przysypany ziemią na polu. Zielony ziemniak to znak ostrzegawczy: zawiera on trujące substancje z solaniną i chakoniną na czele.

Solanina działa poprzez uszkadzanie błon komórkowych. Gdy spożyjemy jej za dużo (wiele zależy od konkretnej zawartości toksyny w warzywie, naszej masy ciała czy tolerancji), możemy doświadczać nudności, bólów brzucha, wymiotów, biegunki, pocenia się i bólów głowy.

Zielonych ziemniaków nie powinno się podawać szczególnie dzieciom. Warto dodać, że obróbka termiczna nic tu nie da – groźne alkaloidy nadal będą nam zagrażać. Solaniną możemy się zatruć nie tylko jedząc zielone ziemniaki, ale też inne niedojrzałe warzywa, np. pomidory czy paprykę.  

Kiedy jeszcze ziemniaki mogą być niejadalne?

Warto pamiętać, że niejadalne mogą stać się ziemniaki przechowywane w lodówce. Wynika to z przekształceń skrobi pod wpływem niskiej temperatury, co może spowodować zbrązowienie ziemniaków oraz nieprzyjemny smak. Oczywiście nie wolno jeść ziemniaków zgniłych czy spleśniałych, nawet po obraniu ich. Toksyny produkowane przez pleśni migrują w głąb warzywa oraz na pozostałe ziemniaki i mogą powodować zatrucia i inne problemy zdrowotne. 

Jak przechowywać ziemniaki?

Ziemniaki powinny być przechowywyane w chłodnym, ciemnym miejscu, ale nie w lodówce, ponieważ tam temperatura jest za niska. Optymalna temperatura to 7-10°C. Jeśli trzymamy je temperaturze pokojowej, należy spożyć je w ciągu kilku dni. Ziemniaków nie można mrozić.

Nie powinniśmy trzymać ich również w zamkniętych torbach foliowych. Ziemniaki najlepiej przechowywać w drewnianej skrzyni lub płóciennym worku, które zapewniają cyrkulację powietrza. Powietrze wokół powinno być wilgotne.

Ważny jest też czas. Ziemniaki można magazynować przez 7-9 miesięcy w sprzyjających warunkach. Zbyt długi okres przechowywania spowoduje, że ziemniaki zaczną tracić swoje właściwości, pogorszy się ich wygląd, smak i kolor. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.10.2019.

Czytaj także:
Ziemniaki nie tuczą, tylko źle je przyrządzasz. 6 sposobów, by umieścić ziemniaki w diecie
Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne, szkodliwość, przepis
Czy jemioła jest trująca? Oto, jakie dolegliwości może wywołać

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA