Vademecum chorób pasożytniczych

Mycie rąk chroni przed zakażeniem E. coli
Tasiemiec, glista ludzka, owsiki, włośnica to tylko niektóre pasożyty, które zagrażają zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Narażone na nie są szczególnie te osoby, które nie przestrzegają higieny. O tym, jak uniknąć zakażenia pasożytem, dowiesz się z tego vademecum.
Marta Słupska / 25.08.2011 10:23
Mycie rąk chroni przed zakażeniem E. coli

Pies, czyli zagrożenie?

Wielu z nas trzyma w domu jakiegoś zwierzaka, a najpopularniejszymi z nich są pies, kot, papużki, rybki, króliki, chomiki i świnki morskie. Zwierzęta, jak to zwierzęta, lubią grzebać w ziemi, wchodzić w zakamarki i jeść nie zawsze świeże jedzenie. To sprawia, że nierzadko stają się siedzibą chorób i pasożytów, które niestety mogą się przenieść także na nas, ludzi. Czym możemy zarazić się od domowych pupilków? Które choroby przenoszone przez zwierzaki są najbardziej niebezpieczne? Jak ich uniknąć? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Sprawdź: Czym możemy się zarazić od domowego pupila? 

Co włośnica ma wspólnego z włosami?

Nazwa tej choroby wiąże się z wyglądem włośnia krętego - robaka obłego, który powoduje włośnicę. Włosień bytuje w jelicie, a jego larwy wędrują z krwią po organizmie i tą drogą docierają do mięśni, a nawet serca, gdzie mogą przebywać nawet kilka lat. Zakażenie włośnicą następuje, gdy człowiek lub zwierzę spożyją zakażone larwami mięso. Larwy giną jednak w wysokiej temperaturze, więc ugotowanie lub upieczenie mięsa uchroni nas przed tą chorobą. Ryzykowne jest natomiast jedzenie mięsa na surowo (np. tatar).

Sprawdź: Jak uchronić się przed groźną włośnicą?

Tasiemiec - żarłoczny pasożyt

Tasiemiec tasiemcowi nierówny - już w szkole dzieci uczą się, że rozróżniamy kilka jego rodzajów: uzbrojony, nieuzbrojony (najczęściej atakuje ludzi), karłowaty, bruzdogłowiec, bąblowcowiec. Podobnie jak w przypadku włośnicy, tasiemcem również możemy się zarazić spożywając surowe mięso, w którym znajdują się larwy tasiemca (zwane wągrami). Zakażenie tasiemcem wiąże się ponadto także z kontaktem z zakażonym psem. Dlaczego? Przeczytaj w poniższym artykule.

Sprawdź: Czy wiesz, w jaki sposób ochronić się przed tasiemcami?

Owsiki i glista - robaczyce w natarciu!

Zakażenia robakami obłymi (w tym owsikami i glistą ludzką) to robaczyce. Są one jednymi z najczęstszych zakażeń pasożytami w Polsce. Glistą możemy zarazić się, gdy nie przestrzegamy higieny: nie mycie rąk, nie wycieranie kurzu w domu, nie mycie owoców i warzyw, a także picie brudnej wody. Podobnie jest z owsikami, chociaż te grożą szczególnie dzieciom. Złote rady dotyczące ochrony przed tymi robakami znajdziesz w artykule "Groźne owsiki i glista ludzka - czy wiesz, jak się uchronić?".

Sprawdź: Groźne owsiki i glista ludzka - czy wiesz, jak się uchronić?

Ryzyk fizyk

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia pasożytami? Podstawą jest dbałość o higienę. Główne zasady, które pomogą uchronić się przed niebezpiecznymi i niechcianymi lokatorami w naszym organizmie, znajdziesz poniżej.

  1. Nie pożyczaj innym swoich rzeczy (szczególnie szczotki do włosów, ręcznika i innych środków higieny).
  2. Myj ręce przed jedzeniem.
  3. Dokładnie myj owoce i warzywa.
  4. Nie jedz surowego mięsa.
  5. Dbaj o czystość w domu (jaja wielu pasożytów mogą znajdować się w kurzu).
  6. Nie pij wody z rzeki ani jeziora. Gotuj wodę.

Sprawdź: Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia pasożytami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA