Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia

W jaki sposób mogę zarazić się wirusem opryszczki płciowej?

Infekcja wirusem HSV następuje na skutek bliskiego kontaktu skórnego z zakażoną osobą lub też poprzez przeniesienie pionowe obejmujące kontakt genitalny, oralno-genitalny, kontakt analno-oralny oraz analno-genitalny. Co ważne, osoba zakażona przekazuje wirusa nie tylko wówczas, gdy sama boryka się z objawami chorobowymi w postaci pęcherzyków czy też owrzodzenia. Do infekcji dochodzi także wówczas, gdy wirus pozostaje w organizmie w fazie uśpionej (aż 70% przypadków!).
/ 02.10.2017 14:20
Aura migrenowa może objawiać się różnymi dolegliwościami ze strony ośrodkowego układu nerwowego, jednak zdecydowanie najczęstsze dotyczą zaburzeń widzenia

Powszechny wirus

Zakażenie wirusem HSV jest niezwykle powszechne. Przyjmuje się, że co 5 osoba dorosła boryka się z tym problemem. Niemniej jednak duża część infekcji przebiega w sposób bezobjawowy. Wirus pozostaje przez jakiś czas w postaci utajonej i ujawnia się w czasie zmniejszonej odporności organizmu, np. podczas innych infekcji, gorączki, osłabienia itp. Co ważne niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zakażenia. Możliwe jest jednak łagodzenie zmian chorobowych. 

HSV-2

Wcześniejsza infekcja wirusem HSV-1 zapewnia częściową ochronę przed zakażeniem wirusem HSV-2 na skutek wytworzenia odpowiednich przeciwciał w organizmie człowieka.

Wirusem HSV-2 zarazić można się wyłącznie poprzez kontakt płciowy z zakażoną osobą. Ważne jest to, że objawy zakażenia nie zawsze są widoczne!! Często wirus pozostaje w fazie uśpienia i zainfekowana osoba może nie mieć świadomości, iż jest chora i stanowi zagrożenie dla swoich partnerek/partnerów.

Zobacz także: Domowe leczenie opryszczki płciowej

Przenosząca się opryszczka

Co więcej również wirus HSV-1, który zwykle odpowiedzialny jest za owrzodzenia w obrębie jamy ustnej może wywołać także zmiany w obrębie układu moczowo-płciowego. Do zakażenia narządów płciowych tym typem wirusa HSV dochodzi podczas kontaktów oralno-płciowych. Opryszczka narządów płciowych spowodowana wirusem HSV-1 jest mniej uciążliwa i jej nawroty nie są tak regularne.

U kobiet ciężarnych wirus opryszczki płciowej może zostać przeniesiony z matki na dziecko podczas porodu. Skutkiem tego dochodzi do zakażenia skóry, jamy ustnej, okolicy oczu a także płuc noworodka. Groźne jest przedostanie się wirusa opryszczki narządów płciowych do krwi dziecka. Wówczas może on dotrzeć do mózgu oraz innych ważnych narządów noworodka i spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. 

Polecamy: Objawy zakażenia wirusem HSV

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!