Spis treści:
- Krwawienie z nosa a niedobory wapnia
- Wapno na krwawienie z nosa – czy pomaga?
- Jak stosować wapno na krwawienie z nosa
- Skutki uboczne stosowania wapnia
Wapń to główny składnik mineralny w organizmie człowieka, który w 99% znajduje się w naszych zębach, paznokciach i kościach. Pełni wiele ważnych funkcji, nie tylko dba o kości, ale też układ nerwowy i właściwe przesyłanie sygnałów nerwowych (wapń jest jednym z elektrolitów), oraz pomaga w prawidłowym krzepnięciu krwi. Musimy dostarczać go z pożywieniem.
Krwawienie z nosa a niedobory wapnia
Jednym z objawów niedoboru wapnia w organizmie są zaburzenia krzepliwości krwi. Mogą one manifestować się jako częste krwawienie z nosa, ale też łatwe powstawanie siniaków czy trudniejsze gojenie się ran. Inne objawy niedoboru wapnia to bóle stawowe i mięśniowe, skurcze mięśni, głównie rąk (przeczytaj też, czym jest tężyczka), mrowienie palców i szczęki, osłabienie, obniżony nastrój i lęk. Długotrwały niedobór wapnia prowadzi do osteoporozy, niskiego wzrostu u dzieci oraz krzywicy.
Niestety, niedobór wapnia jest częstym problemem (dotyczy głównie osób w podeszłym wieku). Prawidłowy poziom wapnia we krwi wynosi 2,25-2,6 mmol/l, a o niedoborze mówimy, gdy spada poniżej 2,25 mmol/l. Nie jest to jednak czynnik uważany za częstą przyczynę krwawień z nosa. Główne przyczyny tej dolegliwości to drobne urazy, wysuszenie śluzówki nosa lub infekcja górnych dróg oddechowych.
Wapno na krwawienie z nosa – czy pomaga?
Krwawienie z nosa na ogół dotyczy dzieci do 10 roku życia (u ponad połowy wystąpił taki epizod, a 9% ma powtarzające się krwawienia z nosa). Zazwyczaj krwawienie z nosa nie jest groźne, samoistnie ustępuje i nie świadczy też o żadnej chorobie.
Wapń jest pierwiastkiem zmniejszającym przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Uaktywnia enzymy katalizujące proces krzepnięcia krwi. Ma też działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Dlatego w przypadku niedoboru wapnia, uzupełnienie tego pierwiastka, może poprawić stan naczyń krwionośnych i zapobiegać krwawieniom z nosa. Ważne jest jednak to, żeby nie doprowadzać do nadmiaru wapnia w organizmie, bo podobnie jak jego niedobór, jest groźny.
Najlepiej i najbezpieczniej dostarczać organizmowi wapń wraz z dietą (sprawdź, jakie są najlepsze źródła wapnia). Suplementację warto rozważyć dopiero wtedy, gdy dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Warto też pamiętać o tym, że leczenie krwawienia z nosa polega przede wszystkim na zatamowaniu krwawienia (należy usiąść, pochylić się lekko do przodu i uciskać skrzydełka nosa). Czasami lekarz może zalecić nawilżanie śluzówki nosa lub leki w zależności od przyczyny krwawienia.
Jak stosować wapno na krwawienie z nosa
Przede wszystkim przed suplementacją wapnia, należy skonsultować się z lekarzem. W razie potrzeby skieruje on nas na badania diagnostyczne, które wykażą, czy jest potrzeba uzupełnienia tego pierwiastka.
Wapno można przyjmować w postaci syropu, tabletek, tabletek musujących i kapsułek. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi:
- dzieci 1-3 lata: 700 mg,
- dzieci 4-9 lat: 1000 mg,
- dzieci i młodzież 10-18 lat: 1300 mg,
- kobiety i mężczyźni 19-50 lat: 1000 mg,
- kobiety i mężczyźni powyżej 50 lat: 1300 mg,
- kobiety w ciąży i karmiące <19 lat: 1300 mg,
- kobiety w ciąży i karmiące >19 lat: 1000 mg.
Do prawidłowego wchłaniania wapnia potrzebna jest obecność fosforu oraz witaminy D.
Skutki uboczne stosowania wapnia
Możliwe skutki uboczne przyjmowania wapnia to przede wszystkim zaburzenia ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, zaparcia, biegunki. Nadmiar wapnia w organizmie to hiperkalcemia. Jest to niebezpieczny stan, który może wywoływać takie działania niepożądane jak:
- brak apetytu,
- bóle brzucha,
- wymioty,
- osłabienie mięśni,
- zaparcia,
- senność,
- dezorientacja,
- depresja,
- zaburzenia pracy serca,
- omdlenie,
- śpiączka.
Krótkotrwały stan nadmiaru wapnia w organizmie nie jest szkodliwy. Długotrwałe przeładowanie tym pierwiastkiem jest groźne i może prowadzić do uszkodzenia różnych narządów, np. nerek.
Źródła:
Yan T, Goldman RD. Recurrent epistaxis in children. Can Fam Physician. 2021 Jun;67(6):427-429. doi: 10.46747/cfp.6706427,
Shlisky J, Mandlik R, Askari S, Abrams S, Belizan JM, Bourassa MW, Cormick G, Driller-Colangelo A, Gomes F, Khadilkar A, Owino V, Pettifor JM, Rana ZH, Roth DE, Weaver C. Calcium deficiency worldwide: prevalence of inadequate intakes and associated health outcomes. Ann N Y Acad Sci. 2022 Jun;1512(1):10-28. doi: 10.1111/nyas.14758.
Czytaj także:
Wapno na alergię. Czy wapń faktycznie działa na objawy uczulenia?
10 metod na rozrzedzenie krwi naturalnymi sposobami. Wszystkie są potwierdzone naukowo
Jak powstaje krwiak? Kolory siniaka - co oznaczają?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!