Spis treści:
- Czym jest krwiak?
- Jak powstaje krwiak?
- Dlaczego siniak zmienia kolory?
- Pierwsza pomoc przy krwiaku
- Czy krwiaki trzeba leczyć?
Czym jest krwiak?
Krwiak, popularnie zwany siniakiem, powstaje wtedy, gdy w jednym miejscu ciała nagromadzi się zbyt wiele krwi. Krew wydostaje się z naczyń krwionośnych i przedostaje do tkanek, gdzie rozlewa się w postaci krwiaka. Dlatego, szczególnie w początkowej fazie powstawania, krwiak może być bardzo bolesny w dotyku. W większości przypadków krwiaki są niegroźne. Jednak mogą wystąpić także niebezpieczne krwiaki, takie jak wylewy w ośrodkowym układzie nerwowym (krwiak śródczaszkowy) lub krwiak opłucnej.
Jak powstaje krwiak?
Przyczyną powstania krwiaka jest wynaczynienie, czyli wylew krwi do tkanki podskórnej, a czasami też głębszych tkanek. Krew wydobywa się z uszkodzonego naczynia krwionośnego zazwyczaj pod wpływem zwiększonego obciążenia tkanek, np. uderzenia.
Najczęstsze powody powstawania krwiaków to tępe urazy takie jak: uderzenia, stłuczenia lub upadki. Krwiaki, które powstały w ten sposób, najczęściej są niegroźne i znikają samoistnie po około 10 dniach.
Ryzyko występowania siniaków może zostać zwiększone, jeżeli przyjmujemy niektóre leki. Należą do nich np. heparyna i aspiryna. Siniaki powstają też częściej u osób, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze. Również ci, którzy mają choroby zaburzające krzepnięcie krwi, mają skłonności do częstszego powstawania siniaków. Osoby takie powinny być pod stałym nadzorem lekarza i przyjmować odpowiednie leki. U nich krwiaki mogą być znacznie większe i utrzymywać się dłużej niż u osób zdrowych.
Dlaczego siniak zmienia kolory?
Krwiak na początku jest czerwony, później staje się bardziej siny, a na koniec osiąga kolor zielony i żółto-brunatny. Zmiana zabarwienia krwiaka to naturalna reakcja organizmu związana z rozkładem hemoglobiny. Siniak po prostu powoli zaczyna się wchłaniać, aż w końcu znika bez śladu. Na ogół w ciągu 10 dni siniak zostaje wchłonięty.
Pierwsza pomoc przy krwiaku
Pomoc doraźna przy krwiaku zależy od jego rodzaju, lokalizacji, przyczyn, objawów itd. Kiedy doszło do stłuczenia, w bolące miejsce jak najszybciej należy przyłożyć chłodny kompres. Dzięki temu naczynia krwionośne kurczą się i krwiak będzie mniejszy lub w ogóle się nie pojawi. Zimny okład zmniejszy obrzęk i ból. Oprócz tego można przyjąć leki przeciwbólowe, jeśli zachodzi taka potrzeba, oraz unieść uderzone miejsce, np. kończynę.
Jeśli po uderzeniu powstał nie tylko krwiak, ale mamy podejrzenie złamania, trzeba unieruchomić daną część ciała i udać się po pomoc lekarską. Powstanie krwiaka po urazie u osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi, wymaga przewiezienia do szpitala.
Czy krwiaki trzeba leczyć?
Krwiaki najczęściej są zupełnie niegroźne dla naszego organizmu. Krwiaki mają tendencję do samoistnego ograniczania się. Po kilku dniach same się wchłaniają i nie pozostawiają żadnych śladów na ciele.
Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć znikanie siniaka, możemy stosować specjalne maści i żele na bazie heparyny. Są one też wzbogacone substancjami pomocniczymi, takimi jak naturalna escyna lub salicylan dietyloaminy i hialuronidaza. Maści i żele są dostępne bez recepty w każdej aptece.
Aby szybciej pozbyć się siniaka, doskonale sprawdzają się też okłady z arniki górskiej. Arnika nie tylko przyspiesza wchłonięcie się krwiaka, lecz także ma działanie przeciwzapalne i pobudza dobre ukrwienie tkanek.
Wizyta u lekarza zalecana jest jedynie w przypadku dużych krwiaków, które długo nie znikają, a skóra jest opuchnięta i bardzo boli. Szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na siniaki na głowie, gdyż krwiak może być tylko widocznym skutkiem poważniejszego urazu. Czasami krwiaki są leczone przez nakłucie i umożliwienie odpływu nagromadzonej krwi, np. w przypadku krwiaka podpaznokciowego.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.08.2012.
Czytaj także:
Jak postępować przy urazie nosa? Odpowiada lekarz
Skręcona kostka - jak wygląda, pierwsza pomoc, leczenie. Skręcenie stawu skokowego a zwichnięcie i stłuczenie
Sposoby na stłuczenia
Sposoby na siniaki - 3 metody na przyspieszenie gojenia
Jak wygląda czerniak paznokcia? Objawy, leczenie, rokowania
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!