Siniak (krwiak)/fot. Fotolia

Jak powstaje krwiak?

Jak powstają krwiaki? Dlaczego siniaki zmieniają kolor? Co można zrobić, żeby krwiak zniknął jak najszybciej? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Kto jest szczególnie podatny na powstawanie krwiaków i dlaczego?
/ 30.09.2019 10:12
Siniak (krwiak)/fot. Fotolia

Czym jest krwiak?

Krwiak, popularnie zwany siniakiem, powstaje wtedy, gdy w jednym miejscu ciała nagromadzi się zbyt wiele krwi. Krew wydostaje się z naczyń krwionośnych i przedostaje do tkanek, gdzie rozlewa się w postaci krwiaka. Dlatego, szczególnie w początkowej fazie powstawania, krwiak może być bardzo bolesny w dotyku.

Dlaczego siniak zmienia kolory?

Może nas zastanawiać, dlaczego siniak zmienia kolory. Na początku jest czerwony, później staje się bardziej siny, a na koniec osiąga kolor żółto-brunatny.

Zmiana zabarwienia to naturalna reakcja organizmu związana z rozkładem hemoglobiny. Siniak po prostu powoli zaczyna się wchłaniać, aż w końcu znika bez śladu.

Jak powstaje krwiak?

Najczęstsze przyczyny powstawania siniaków to urazy takie jak: uderzenia, stłuczenia lub upadki. Krwiaki, które powstały w ten sposób, najczęściej są niegroźne i znikają samoistnie po około 10 dniach.

Ryzyko występowania siniaków może zostać zwiększone, jeżeli przyjmujemy niektóre leki. Należą do nich na przykład heparyna i aspiryna. Siniaki powstają też częściej u osób, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze. Również ci, którzy cierpią na choroby zaburzające krzepnięcie krwi, mają skłonności do częstszego powstawania siniaków. Osoby takie powinny być pod stałym nadzorem lekarza i przyjmować odpowiednie leki. U nich krwiaki mogą być znacznie większe i utrzymywać się dłużej niż u osób zdrowych.

Zobacz też: Siniak, czyli krwiak - jak zmniejszyć ból?

Czy krwiaki trzeba leczyć?

Krwiaki najczęściej są zupełnie niegroźne dla naszego organizmu. Po kilku dniach same się wchłaniają i nie pozostawiają żadnych śladów na ciele. Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć znikanie siniaka, możemy stosować specjalne maści i żele na bazie heparyny. Są one też wzbogacone substancjami pomocniczymi takimi jak naturalna escyna lub salicylan dietyloaminy i hialuronidaza. Maści i żele są dostępne bez recepty w każdej aptece.

Aby szybciej pozbyć się siniaka, doskonale sprawdzają się też okłady z arniki górskiej. Arnika nie tylko przyspiesza wchłonięcie się krwiaka, lecz także ma działanie przeciwzapalne i pobudza dobre ukrwienie tkanek. Możemy również przyłożyć do świeżopowstałego siniaka lód, aby zmniejszyć obrzęk i nie dopuścić do pojawienia się dużego wylewu.

Wizyta u lekarza zalecana jest jedynie w przypadku dużych krwiaków, które długo nie znikają, a skóra jest opuchnięta i bardzo boli. Szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na siniaki na głowie, gdyż krwiak może być tylko widocznym skutkiem poważniejszego urazu, a nawet wstrząśnienia mózgu.

Zobacz też: Krwiak podtwardówkowy - dlaczego jest taki groźny?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!