Wirus Lassa w Europie. Jaki jest stan zakażonych?

wirus Lassa fot. Adobe Stock, jarun011
W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano po raz pierwszy od ponad 10 lat przypadki zakażenia groźnym wirusem Lassa. Patogen wywołuje gorączkę krwotoczną, która u 15% hospitalizowanych osób prowadzi do zgonu. Po niedawnej śmierci zakażonego noworodka pojawiają się informacje o wyzdrowieniu kolejnej osoby i trwającym leczeniu trzeciego zakażonego.
/ 21.02.2022 13:35
wirus Lassa fot. Adobe Stock, jarun011

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa poinformowała o 3 osobach zakażonych wirusem Lassa, z których jedna zmarła. Ofiarą był noworodek z miasta Luton. Rozpoznane przypadki gorączki Lassa w Wielkiej Brytanii dotyczą jednej rodziny i są związane z niedawną podróżą do Afryki Zachodniej. Aktualnie wiele osób z otoczenia chorych (rodzina, znajomi i personel medyczny) jest pod obserwacją. Nie ma doniesień o kolejnych zakażeniach lub zgonach.

Czym jest gorączka Lassa?

Gorączka Lassa to wysoce śmiertelna choroba wirusowa, powodowana przez wirusa z rodziny Arenaviridae. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, choroba występuje przede wszystkim w Afryce Zachodniej, a głównym rezerwuarem wirusa są szczury. Do zakażenia człowieka może dojść przez kontakt z chorą lub zakażoną osobą, zarówno drogą oddechową, jak i pokarmową.

Choroba może się szerzyć również drogą płciową oraz poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub śluzówek z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonego zwierzęcia lub człowieka. Gorączka krwotoczna Lassa występuje w zachodniej Afryce, ale z uwagi na szczególną zakaźność oraz łatwość przenoszenia stwarza zagrożenie zawleczenia do wszystkich innych krajów świata
– informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakie są objawy zakażenia wirusem Lassa?

Aż 80% przypadków infekcji przebiega bezobjawowo. Zakażenie wirusem Lassa u pozostałych może powodować ostre objawy:

  • złe samopoczucie,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • ból gardła,
  • bóle mięśniowe,
  • biało-żółte naloty na migdałkach (pęcherzyki, owrzodzenia),
  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból w klatce piersiowej,
  • objawy krwotoczne (krwawienie z ust, nosa, przewodu pokarmowego),
  • niskie ciśnienie krwi.

Okres inkubacji wirusa Lassa, czyli czas od zakażenia do wystąpienia symptomów, trwa zwykle 7-15 dni.

Jak groźny jest wirus Lassa?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, wirus stwarza zagrożenie dla innych krajów, ponieważ cechuje go szczególna zakaźność oraz łatwość przenoszenia. Według informacji urzędu, około 15% osób hospitalizowanych chorych na gorączkę Lassa umiera, pomimo leczenia. Natomiast zdaniem ekspertów Centers for Disease Control and Prevention śmiertelność wśród wszystkich zakażonych wirusem wynosi 1%.

Szybkie podanie leków antywirusowych jest skuteczne. Głównym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny
– informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Źródła:
Główny Inspektorat Sanitarny,
UK Health Security Agency (UKHSA),
BBC News,
The Guardian.

Czytaj także:
Gorączka u dziecka – jak zbić wysoką temperaturę, przyczyny gorączki, domowe leczenie
Wirus RSV u dzieci i dorosłych. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie?
Świńska grypa - jak rozpoznać objawy i uniknąć zarażenia
Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA