Wpływ zimna na stawy. Kiedy niska temperatura pomaga stawom, a kiedy szkodzi?

wpływ zimna na stawy fot. Adobe Stock, Production Perig
Ból i inne dolegliwości stawów to powszechny problem, który pogłębia się z wiekiem. Jedną z metod leczenia chorób stawów jest działanie zimnem (np. chłodne okłady, krioterapia). Jednocześnie niska temperatura może działać szkodliwie na stawy. O to, jaki jest wpływ zimna na stawy, zapytałyśmy specjalistę ortopedii lek. Marcina Tomalskiego.
/ 29.03.2023 10:45
wpływ zimna na stawy fot. Adobe Stock, Production Perig

Wpływ zimna na stawy jest dość złożony i nie do końca opisany w literaturze medycznej. Z całą pewnością można jednak stwierdzić kilka kwestii związanych z tym tematem. Na pytania odpowiedział lek. Marcin Tomalski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym SafiMed w Zabierzowie.

Spis treści:

  1. Wpływ zimna na stawy – kiedy zimno pomaga?
  2. Kiedy zimno jest szkodliwe dla stawów? Uwaga na długotrwałe narażenie na zimno
  3. Zimne okłady na stawy – na co pomagają?
  4. Jak stosować zimne okłady na stawy?
  5. Czy niska temperatura może uszkadzać stawy, powodować ból stawów albo choroby zapalne takie jak RZS?

Wpływ zimna na stawy – kiedy zimno pomaga?

Zimno działa korzystnie na stawy wtedy, kiedy jest stosowane krótkotrwale, a następnie ustępuje. Stosując przykładowo krioterapię czy miejscowe zimne okłady w warunkach domowych, przez kilkanaście minut, 3-4 razy dziennie, może wywołać efekt korzystny. Kiedy jest krótkotrwałe, może mieć działanie bardziej dobroczynne.

Kiedy zimno jest szkodliwe dla stawów? Uwaga na długotrwałe narażenie na zimno

W sytuacji, kiedy jednak narażenie na czynnik chłodniczy będzie dłuższe albo zbyt częste, może przyczyniać się do destrukcji tkanek, powodując m.in. przewlekłe zniszczenia w stawach.

Główną rolę odgrywa tu intensywność i długość działania czynnika zimna. Kiedy występuje przez zbyt długi czas, będąc zbyt intensywnym, może uszkadzać stawy
– ostrzega lek. Marcin Tomalski, ortopeda.

Zimne okłady na stawy – na co pomagają?

Samodzielne stosowanie zimnych okładów można zalecić w dwóch sytuacjach. Pierwsza to stany pourazowe i urazy stawów.

Zimne okłady działają wspomagająco przy redukowaniu obrzęków, przeciwbólowo, łagodzą nadmierną odpowiedź zapalną, a po upływie kilkunastu minut zwiększają ukrwienie, przyspieszając w ten sposób gojenie
– mówi lek. Marcin Tomalski, ortopeda.

Są to dwa rodzaje działania: pierwsze odbywa się w trakcie kontaktu z zimnem, a drugie – już po usunięcia czynnika – polega na tym, że dana tkanka próbuje szybciej się wygoić.

Drugim stanem, przy którym można wykorzystywać korzystne działanie zimna, jest przewlekły ból stawów – powodowany ich stanami zapalnymi, takimi jak choroba zwyrodnieniowa czy zapalenia reumatyczne. W takich sytuacjach stosowanie zimnych okładów również jest jak najbardziej wskazane. Celem jest zredukowanie bólu, obrzęku i działania przeciwzapalnego.

Więcej: Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Jak stosować zimne okłady na stawy?

Na stawy można stosować okłady z lodu lub dostępne w aptekach okłady żelowe. Można przykładać je 3-4 razy dziennie, przez około 15-20 minut.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby okład nie był nakładany bezpośrednio na skórę, tylko zawsze owinięty jakimś materiałem, aby nie doprowadzić w ten sposób do odmrożenia
– przypomina lek. Marcin Tomalski.

Czy niska temperatura może uszkadzać stawy, powodować ból stawów albo choroby zapalne takie jak RZS?

Oczywisty wydaje się wpływ zimna na stawy w ujęciu krótkotrwałym. Danych dotyczących długotrwałego wpływu zimna na stawy jest niewiele.

Wiemy, że długotrwałe narażenie na zimno grozi wystąpieniem reumatoidalnego zapalenia stawów (przeczytaj też: RZS a zimno). W literaturze medycznej można również doszukać się informacji na temat tego, że może skutkować to występowaniem objawu Raynauda:

Jest to patologiczna reakcja organizmu na niskie temperatury. Pierwszą reakcją na zimno jest obkurczanie się naczyń krwionośnych (miejscowe niedokrwienie), które – u niektórych osób – może być nadmierne i długotrwałe. Wystarczy, że zadziała czynnik zimna, a naczynia, które po ustaniu działania niskiej temperatury powinny się rozkurczyć, nie rozkurczają się, co prowadzi do niedokrwienia tkanek. Jest to bardzo szkodliwe zjawisko
– mówi lek. Marcin Tomalski, ortopeda.

Długotrwałe narażenie na zimno może też prowadzić do odmrożeń.

Działanie zimna u osób starszych często wiąże się z bólami stawów, choć związek ten nie ma potwierdzenia naukowego. Większy wpływ na dolegliwości stawów może też mieć zmienne ciśnienie atmosferyczne w chłodne dni.

Podsumowując, można przypuszczać, że w długotrwałej perspektywie zimno szkodzi stawom. Może powodować destrukcję tkanek, choroby naczyń, a w związku z tym również uszkadzać stawy. Trudno jest to jednak jednoznacznie potwierdzić. W krótkotrwałej perspektywie wpływ zimna na stawy jest całkiem pozytywny.

Czytaj także:
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy choroby, metody leczenia
Jak stosować kurkumę na stawy? Jej korzystne działanie potwierdzono w badaniach
Żelatyna na stawy - jak (i czy) działa? Stosuj ją w ten sposób
Kwas hialuronowy na stawy. Co trzeba wiedzieć o zastrzykach z kwasem hialuronowym na chore stawy?
Czy istnieje warzywo, które rujnuje stawy? Jak powinna wyglądać dieta w chorobach stawów?

Marcin Tomalski
lek.
Marcin Tomalski

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym SafiMed w Zabierzowie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA