Wszystko o terapii HIV u dzieci

Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!
W leczeniu dzieci bardzo współpraca opiekuna z zespołem terapeutycznym jest niezwykle ważna. Artykuł ma charakter naukowy. Jest to fragment książki "Diagnostyka, profilaktyka i terapia zakażeń HIV/AIDS – współczesne możliwości i problemy".
/ 15.12.2011 16:37
Małe dzieci uwielbiają zabawę! Zaproponuj im zatem kilka kreatywnych zabaw!

Od czego zależy skuteczność leczenia?

Jak powszechnie wiadomo, dla skuteczności leczenia antyretrowirusowego zasadnicze znaczenie ma adherencja, czyli realizacja zaleceń terapeutycznych przez pacjenta. Trudności w jej egzekwowaniu w praktyce pediatrycznej mają specyficzną charakterystykę, odmienną od problemów spotykanych w leczeniu dorosłych.

Rola opiekunów w leczeniu dzieci

W terapii dzieci młodszych, ze względu na zależność od opieki rodzicielskiej, na adherencję wpływa przede wszystkim sumienność opiekunów w systematycznym podawaniu leków. Często obserwowana jest sytuacja, gdy niepowodzenie terapeutyczne u dziecka idzie w parze z nieskutecznością leczenia u zakażonego rodzica. W dążeniu do poprawy adherencji należy wziąć po uwagę wiele potencjalnych czynników rodzicielskich, takich jak: stan zdrowia (zwłaszcza występowanie objawów psychicznych związanych z zakażeniem HIV oraz uzależnienie od środków psychoaktywnych), funkcjonowanie w środowisku społecznym (np. ukrywanie zakażenia HIV w rodzinie lub szkole dziecka). Ponadto obniżenie adherencji u dzieci, którym leki ARV podawane są w postaci syropów i zawiesin, często jest związane również ze złymi walorami smakowymi tych preparatów, co skutkuje występowaniem wymiotów, a także wypluwania lub innych form unikania zażycia leku przez dziecko.

W wieku nastoletnim do pogorszenia adherencji dochodzi najczęściej na skutek samowolnych decyzji pacjentów. Jako przyczyny zaprzestania stosowania leków w tej grupie wiekowej podawane są: działania niepożądane leków, uciążliwość reżimu przewlekłej terapii, lęk przed akceptacją w środowisku rówieśniczym, wreszcie niedostateczna wiedza na temat choroby i negowanie potrzeby leczenia.

Zobacz też: Rodzice a rozwój dziecka

Sukcesy terapii

W ciągu kilkunastu lat został poczyniony olbrzymi postęp w dziedzinie terapii antyretrowirusowej, dotyczący także pediatrii. Obecnie prawidłowo prowadzona cART w większości przypadków zapewnia długotrwałą wirusologiczną, immunologiczną i kliniczną remisję choroby. W największych badaniach angielskich i amerykańskich wykazano odpowiednio 80 i 76% zmniejszenie śmiertelności dzieci zakażonych HIV po 10 latach od powszechnego wprowadzenia cART w lokalnych populacjach. Istnieją jednak wyzwania specyficzne dla pediatrów zajmujących się zagadnieniem HIV. Znaczny problem stanowi dostępność leków. W skali globalnej, w 2006 r. tylko 15% dzieci potrzebujących leczenia cART otrzymywało je, podczas gdy wśród pacjentów dorosłych odsetek ten wynosił 28%. Zjawisko to ma przede wszystkim naturę ekonomiczną, istnieją jednak inne istotne czynniki ograniczające asortyment leków ARV możliwych do stosowania u dzieci. Jest to przede wszystkim brak wystarczającej wiedzy na temat dawkowania i bezpieczeństwa leków w pediatrii, związany z trudnością w przeprowadzeniu odpowiednich badań klinicznych ze względów bioetycznych. Efektem jest mniejsza liczba dostępnych opcji terapeutycznych dla pacjentów po wcześniejszych niepowodzeniach leczenia. Ponadto o skuteczności nawet najlepszego schematu cART decyduje zaawansowanie choroby w chwili diagnozy. W badaniach angielskich wykazano, że późne rozpoznanie jest obecnie główną przyczyną całkowitej śmiertelności z powodu HIV (ponad 35% zgonów). Biorąc pod uwagę szybką progresję zakażenia HIV w okresie niemowlęcym, dla powodzenia terapii w pediatrii zasadnicza jest wczesna identyfikacja zakażonych wertykalnie dzieci. Dlatego też podnoszona od lat kwestia potrzeby wykonywania badań przesiewowych w kierunku HIV u ciężarnych nie traci na aktualności.

Polecamy: HIV w ciąży - czy warto się badać?

Artykuł ma charakter naukowy. Jest to fragment książki „Diagnostyka, profilaktyka i terapia zakażeń HIV/AIDS – współczesne możliwości i problemy", pod red. Andrzeja Gładysza, Brygidy Knysz (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA