Wszystko zależy od wykonywanego zawodu...
Piekarze i pracownicy młynów nie mogą być uczuleni na mąkę, podobnie jak pracownicy fabryk produkujących żywność na soję, ryby, owoce morza czy jaja. Pracownicy fabryk wyrabiających detergenty czy leki muszą być odporni na enzymy, leki czy środki konserwujące. Kosmetyczka oraz lekarz będzie miał trudne życie jeśli zajmie się chirurgią a będzie uczulony na lateks, bowiem rękawiczkami z tego tworzywa chronią się oni przed zagrożeniami. Uczulony na sierść zwierząt weterynarz może mieć również problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Te przykłady można mnożyć.
Kto jest szczególnie narażony na alergeny?
Niektóre zawody są w szczególności narażone na rozwój objawów uczulenia. Mowa jest tutaj nie tylko o górnikach czy hutnikach, ale również nawet o pracownikach biurowych, kosmetyczkach czy opiekunkach dziecięcych. W końcu z grzybami rozrastającymi się na ścianach czy roztoczami można mieć kontakt wszędzie, tym bardziej w pracy. Rozmaite kosmetyki i środki czyszczące zawierają związki chemiczne, które łatwo uczulają.
Zobacz też: Zatrucie środkami czystości - niebezpieczeństwo w domu
Jak manifestują się niektóre alergie?
Reakcja alergiczna objawiająca się reakcją skórną może rozwinąć się na przykład w postaci kontaktowego zapalenia skóry po narażeniu na chrom w cemencie. Unoszący się w powietrzu kurz w kopalniach powoduje u górników reakcje z obrębu układu oddechowego.
Odpowiednio wczesna interwencja jest niezbędna by zaistniała możliwość odwrócenia objawów. Niestety gdy choroba się ustabilizuje, unikanie kontaktu z alergenem może nie dać żadnej poprawy. Oczywiście leczenie i unikanie kontaktu z alergenem jest podstawą terapii, jednak najważniejsze dla prewencji rozwoju choroby jest wczesne postawienie diagnozy.
Katar, kichanie i zatkanie nosa związane z pracą może być pierwszym objawem alergii. Objawy mogą nawet przypominać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a rozwój może poprzedzać astmę. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, szczególnie w obrębie kurzu, talku czy związku chloru.
Alergie skórne stanowią około 20% chorób skóry związanych z pracą. Narażeni są głównie kwiaciarze, pielęgniarki, budowlańcy, fryzjerzy i drukarze.
Odkąd wprowadzono do powszechnego użycia ochronę w postaci rękawiczek z lateksu okazało się, że część kadry medycznej, kosmetycznej i laboratoryjnej cierpi na alergię na tą substancję. Objawiać się może ona swędząc wysypką, astmą, katarem lub nawet wstrząsem anafilaktycznym.
Zobacz też: Odczulanie - immunoterapia swoista
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!