Z jakimi dolegliwościami można pomylić alergię pokarmową?

W USA za podanie glukagonu odpowiada przeszkolona pielęgniarka/ fot. Fotolia
Alergia pokarmowa ma różnorodne objawy, często współistnieje z innymi chorobami, trudno ją, więc rozpoznać. Niełatwo również znaleźć odpowiedzialny za nadwrażliwość alergen. Jak wygląda diagnostyka alergii pokarmowej? Dlaczego postawienie właściwego rozpoznania bywa kłopotliwe?
/ 31.05.2011 00:08
W USA za podanie glukagonu odpowiada przeszkolona pielęgniarka/ fot. Fotolia

Jak wygląda diagnostyka alergii pokarmowej?

Diagnostyka alergii pokarmowej jest niekiedy bardzo trudna. Rozpoznanie polega na zestawieniu informacji uzyskanych z wywiadu, z analizą stanu klinicznego chorego oraz z wynikami testów diagnostycznych. Wykonywane są: badania laboratoryjne, testy skórne, próby eliminacji i prowokacji oraz badania pomocnicze (m.in. endoskopia).

Przeczytaj: Czym jest alergia pokarmowa?

Badania laboratoryjne

W badaniach laboratoryjnych oznaczane jest m.in. stężenie przeciwciał IgE we krwi. Ma ono jednak znaczenie diagnostyczne, gdy przekracza 100jm./ml. Ocenia się również stężenie swoistych IgE w surowicy. Skierowane są one przeciwko specyficznym alergenom pokarmowym. Nie zawsze jednak te oznaczenia pozwalają dokonać ostatecznego rozpoznania.

Badania wizualizujące

Oprócz badań laboratoryjnych, do rozpoznania choroby używa się testów skórnych. Jest kilka rodzajów testów skórnych. Wykorzystywane są: próby skaryfikacyjne, testy śródskórne, punktowe testy skórne (SPT), atopowe testy płatkowe (APT).

W ramach diagnostyki ocenia się niekiedy, mikroskopowo błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Do prostych prób umożliwiających rozpoznanie należą próby spożycia i eliminacji produktów. Z diety chorego eliminowane są produkty podejrzewane o uczulanie. Szybkie ustąpienie objawów po odstawieniu konkretnego składnika diety, może potwierdzić diagnozę. Czasami stosowane są próby prowokacji. Choremu podawany jest konkretny antygen. Czeka się na wystąpienie zgłaszanych objawów. Niekiedy wykonywane są dodatkowe badania obrazowe (np. gastroskopia), żeby wykluczyć inne możliwe choroby.

Polecamy: Jakie są najczęściej spotykane alergeny pokarmowe?

Nietolerancja pokarmowa

Alergię pokarmową należy różnicować z innymi chorobami przewodu pokarmowego. Najczęściej rozpoznanie różnicowe dotyczy nietolerancji składników pokarmowych z przyczyn nieimmunologicznych. Objawy wyglądają bardzo podobnie, jednak mechanizm reakcji jest inny. Nietolerancja pokarmowa może być np. spowodowana defektem enzymatycznym. Chory nie ma enzymu rozkładającego dane białko, np. niedobór laktazy (upośledzenie wchłaniania laktozy, fruktozy, sorbitolu). W skutek tego nie toleruje m.in. mleka. Osoba z defektem enzymatycznym nie będzie miała znacznych objawów po spożyciu niewielkiej ilości tego produktu. W przeciwieństwie do osoby uczulonej na mleko, która będzie miała objawy już po kontakcie z najmniejszą ilością danej substancji.

Zatrucie pokarmowe

Alergia pokarmowa często może być mylona z zatruciem pokarmowym, wywoływanym najczęściej przez bakterie lub ich toksyny. Zatrucie i alergia należą do grupy tzw. niepożądanych reakcji pokarmowych, różni je między sobą mechanizm reakcji i sposób leczenia. Alergia pokarmowa jest reakcją nietoksyczną (zależną od układu immunologicznego). Leczenie jej polega na stosowaniu diety eliminacyjnej. Zatrucie pokarmowe – reakcja toksyczna, postępowanie natomiast jest objawowe.

Objawy alergii pokarmowej są, niejednokrotnie niecharakterystyczne i łatwo można je pomylić z innymi chorobami. Dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka opierająca się na obserwacji chorego, testach laboratoryjnych i skórnych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA