Rak gruczołu krokowego (inaczej nazywanego prostatą, sterczem) jest jednym z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Zajmuje on niechlubne 3 miejsce wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów, a liczba chorych rośnie niestety z roku na rok.
Obecnie stosowane metody leczenia raka prostaty obejmują chirurgiczne usunięcie stercza, radiację, zamrażanie guza oraz hormonoterapię. Niestety w trakcie ich stosowania może dojść do rozwoju wielu powikłań, w tym nietrzymania moczu, czy impotencji. Terapia zaproponowana przez australijskich badaczy rozwiązuje wszystkie problemy. Kluczem do jej zrozumienia jest aminokwas leucyna. Leucyna jest składnikiem pokarmowym niezbędnym rosnącym komórkom, także tym rakowym i jest pompowana do ich wnętrza przy udziale specjalnego białka. W raku prostaty naukowcy stwierdzili zdecydowanie zwiększoną ilość białkowych przenośników leucyny i to właśnie, zdaniem badaczy, stanowi piętę Achillesową komórek raka stercza.
„Ta wiedza pozwoliła nam obrać za cel ataku wspomniane przenośniki białkowe – użyliśmy dwóch różnych podejść.” - tłumaczy dr Jeff Holst, jeden z autorów odkrycia - „Okazało się, że możemy zakłócić wychwyt leucyny, po pierwsze przez zmniejszenie ekspresji białkowej pompy przenoszącej leucynę oraz przez podanie leku konkurującego z tym aminokwasem. Oba sposoby hamowały rozwój raka, w istocie doprowadzając do „śmierci głodowej” komórek nowotworowych.”
Zobacz też: Rak prostaty, a niepłodność i zaburzenia potencji
Źródło: Science Daily/ kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!