Zamykając dziecko w domu skazujesz je na wady wzroku

Więcej czasu spędzonego w domu i mniej ruchu na świeżym powietrzu to większa szansa,że nasze dzieci będą krótkowidzami./fot.Fotolia
Życie w czterech ścianach, brak ruchu i światła słonecznego to przyczyny, dla których coraz więcej nastolatków ma wady wzroku. Badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że rodzice, pozbawiając dzieci aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, nieświadomie skazują je na krótkowzroczność – pisze BBC News.
/ 27.10.2011 12:40
Więcej czasu spędzonego w domu i mniej ruchu na świeżym powietrzu to większa szansa,że nasze dzieci będą krótkowidzami./fot.Fotolia

Krótkowzroczność w wychowaniu

Badania przedstawione przez Brytyjczyków na tego rocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki powinny wzbudzić niepokój szczególnie wśród młodych rodziców. Wykazały one, że dzieci dotknięte krótkowzrocznością spędzały dziennie o ponad 3 godziny czasu mniej bawiąc się na świeżym powietrzu w porównaniu do swoich zdrowych kolegów i koleżanek.Nie potwierdza to jednoznacznie, że dzieci unikające świeżego powietrza spędzają więcej wolnego czasu przed ekranem komputera. Pewne jest natomiast, że promienie UV i aktywność ruchowa i potrzeba przystosowania oczu do patrzenia w dal wpływają na dodatnio profilaktykę wad wzroku. Ponad to, zabawa na świeżym powietrzu pomaga zapobiegać nadwadze oraz niedoborowi witaminy D. Wielu rodziców ignoruje te wskazania, pozostawiając rozwój emocjonalno-fizyczny dziecka telewizji i komputerowi. To prosta droga nie tylko do otyłości, ale też krótkowidztwa, tymczasem każda godzina na słońcu to o 2% mniejsze ryzyko wystąpienia tej najpopularniejszej wady wzroku.

Zobacz też: Kwiaty składnikiem leków przeciwnowotworowych

Epidemia krótkowzroczności?

Szacuje się, że w samej tylko wielkiej Brytanii problem krótkowidztwa dotyczy miliona osób. 200 tysięcy z nich będzie z powodu tej dolegliwości praktycznie, prawie niewidoma. Już dziś, w niektórych częściach Azji ponad 80 proc. populacji stanowią krótkowidze. Liczba osób dotkniętych tą wadą wzroku będzie się zwiększać. Praca przy komputerze, coraz rzadszy kontakt ze światłem słonecznym i brak ruchu powoduje, że coraz więcej osób, w coraz młodszym wieku zaczyna nosić okulary.

Źródło: BBC News/pz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA