Zanim będzie za późno – profilaktyka osteoporozy

Ubezpieczenie zdrowotne - jakie wybrać?/ fot. sxc.hu
Osteoporoza jest trzecią, po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczyną śmierci w Polsce. Dotyka przeważnie osoby w podeszłym wieku, lecz coraz częściej chorują osoby znacznie młodsze. Choć, osteoporoza przebiega najczęściej bezobjawowo aż do wystąpienia pierwszego złamania, można jej skutecznie przeciwdziałać dzięki regularnym badaniom profilaktycznym. Mimo to, aż ¾ polek nigdy nie wykonało badania gęstości kości, dzięki, któremu diagnozuje się chorobę.
/ 20.10.2011 09:20
Ubezpieczenie zdrowotne - jakie wybrać?/ fot. sxc.hu

Chorują najczęściej kobiety

Na prawie 3 miliony chorych niemal 2,5 mln to kobiety. Choroba dotyka pań po menopauzie,  nadużywających alkoholu, palących papierosy, ale także tych, które miały w swojej rodzinie przypadki złamań kości udowej. Na osteoporozę narażone są także panie o niskiej masie ciała lub te,które przebyły reumatoidalne zapalenie stawów, oraz osoby mało aktywne.

Zobacz też: Osteoporoza – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Umierają młodzi

Mimo, iż na osteoporozę chorują przeważnie osoby powyżej 80. roku życia, to na zgon trzykrotnie bardziej narażone są kobiety o 10 lat młodsze.

Największe żniwo choroba zbiera wśród pań w wieku 65-69 lat. W tej grupie aż pięciokrotnie częściej niż u 80-latków dochodzi do śmierci w wyniku powikłań.

Gdy na diagnozę jest już za późno

Pierwsze, zauważalne dla chorego objawy osteoporozy pojawiają się dopiero, gdy osteoporoza jest już w stadium zaawansowanym. Pacjent dowiaduje się o chorobie najczęściej po pierwszym złamaniu – nadgarstka, ręki, nawet kręgu. Wbrew obiegowej opinii, złamań nie poprzedza najczęściej upadek. Wystarczy głęboki skłon, a nawet  zbyt gwałtowne poderwanie się z łóżka. Pierwszemu złamaniu zaczynają towarzyszyć kolejne. 

Przyjaźń po grób

Najniebezpieczniejszym w przebiegu osteoporozy jest złamanie kości udowej. W ciągu pierwszych trzech miesięcy umiera połowa dotkniętych tą przypadłością pacjentów. Ci, którym uda się go przetrwać najczęściej wymaga stałej opieki medycznej i długotrwałej rekonwalescencji. Pierwsze złamanie, najczęściej nadgarstka czy ręki, to przeważnie sygnał, że choroba będzie towarzyszyć nam, niestety, do śmierci. 

Wdowi garb

Pęknięcie kości udowej to najgroźniejszy, ale nie jedyny skutek choroby. Łamliwym kościom towarzyszy ból kręgosłupa, zniekształcenie sylwetki i tzw. wdowi garb, czyli wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa, powodujące poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego. Objawy te aż 8-krotnie zwiększają ryzyko śmierci chorej.

Świadome ryzyka

Chorobie można skutecznie przeciwdziałać dzięki odpowiedniej profilaktyce i wcześnie rozpoczętemu leczeniu. Podstawową metodą diagnozy jest badanie gęstości kości (densytometria), które pozwala wykryć zmiany w  ich strukturze jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Niestety, aż ¾ chorych nigdy nie wykonała tego badania, mimo, iż ponad 90 proc. Polek jest świadoma zagrożeń jakie powoduje osteoporoza.

Zobacz też: Jak leczy się osteoporozę?

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Planując życie na lata do przodu mało kto myśli o tym, jak zabezpieczyć swoje zdrowie. Warto jednak wziąć je pod uwagę, jeszcze zanim zaczniemy się starzeć. Rzucenie palenia, ograniczenie spożywanego alkoholu,  dieta bogata w witaminę D i wapń oraz wysiłek fizyczny mogą istotnie obniżyć a nawet zahamować ryzyko wystąpienia osteoporozy. Oczywiście, wszystkie te działania muszą być podjęte odpowiednio wcześnie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA