Zapalenie cewki moczowej – jak dochodzi do zakażenia?

Zapalenie cewki moczowej to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową. Objawy tego zakażenia są uciążliwe i nieprzyjemne, dlatego są bardzo szybko zgłaszane i leczone, co zapobiega szerzeniu infekcji na inne osoby. Dowiedz się więcej na temat zapalenia cewki moczowej, jego przyczynach oraz objawach.
/ 23.05.2013 11:42

Dwa rodzaje zapalenia cewki moczowej

Infekcja cewki moczowej jest wynikiem kontaktu seksualnego z osobą, która cierpi na owe schorzenie. Może ona być nieświadoma tego faktu, gdyż zdarza się, że zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo, zwłaszcza w początkowym okresie jego trwania. Ze względu na czynnik etiologiczny tej infekcji, zapalenia cewki moczowej zostały podzielone na dwa główne rodzaje rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej oraz nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Pierwszym z nich jest rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, wywoływane przez bakterię o nazwie Neisseria gonorrhoeae, która jest także przyczyną rozwoju rzeżączki. Drugi to nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, który obejmuje choroby wywoływane przez wszystkie inne patogeny (bakterie lub pierwotniaki), mogące znaleźć się w sąsiedztwie cewki moczowej. Najpopularniejszym z nich jest Chlamydia trachomatis, ale mogą być to także inne bakterie lub pierwotniak o nazwie Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy).

Warto wiedzieć: Pęcherz nadreaktywny – jakie metody leczenia?

Jak dochodzi do zakażenia oraz jakie są główne objawy?

Przenoszenie zakażenia odbywa się podczas kontaktów seksualnych. Opisywano także przypadki, gdy do infekcji dochodziło poprzez korzystanie ze wspólnych artykułów higienicznych, używanych do pielęgnacji narządów płciowych. Teoretycznie ta droga zakażenia również jest możliwa, gdyż określone patogeny znajdujące się w chorobowej wydzielinie wydobywającej się z narządów płciowych mogą przeżyć także poza organizmem człowieka, co podkreśla fakt, iż kontakt płciowy nie jest niezbędny do zachorowania na zapalenie cewki moczowej.

Głównym objawem, który pojawia się w przebiegu tej infekcji jest pojawienie się patologicznej wydzieliny z narządów płciowych (u mężczyzn w formie ropnego wycieku, u kobiet w formie upławów). Do obserwowanej wydzieliny dołącza się szereg symptomów w postaci pieczenia, bólu i swędzenia podczas oddawania moczu.

Jak leczyć zapalenia cewki moczowej?

Stwierdzenie objawów, które mogą sugerować zapalenie cewki moczowej jest ewidentnym wskazaniem do konsultacji u lekarza ginekologa, urologa lub dermatologa (wenerologa). Szybkie wdrożenie leczenia jest bardzo ważne, gdyż zapobiegnie możliwości wystąpienia powikłań choroby i szerzenia zakażenia na partnerów seksualnych chorej osoby.

Terapia stosowana w przebiegu zapalenia cewki moczowej opiera się na podawaniu antybiotyków – najlepiej według wykonanego antybiogramu (wykazie leków, na które dane patogeny są wrażliwe) po wymazie pobranym z cewki moczowej. Skuteczność antybiotykoterapii w zapaleniach cewki moczowej jest bardzo wysoka i najczęściej jest konieczne dodatkowe stosowanie leków przeciwzapalnych.

Polecamy: Zapalenie cewki moczowej – efekt chlamydii

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/13.12.2017 08:51
Zawsze uważam, ze zapobiegać, lepiej uważać, ale jak juz się przytrafi to im szybciej do lekarza trafimy tym lepiej! Taką zasadę wyznaję. Ja jak mam jakieś niepokojące objawy to pędzę do mojej pani doktor Beaty Chołys Duszyńskiej i jestem bardzo zadowolona z opieki medycznej. Zawsze mi wszystko fajnie tłumaczy
/03.11.2017 05:23
Cześć, Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce ofiarować nerki, aby je uratować i tak Jeśli jesteś zainteresowany byciem dawcą lub chcesz uratować Życie, musisz napisz do nas e-mail poniżej. Jest to okazja, aby być bogatym w porządku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczną transakcję z nami, wszystko odbywa się zgodnie z prawem nakłaniającym dawców nerek. Więc marnuj więcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20 @ gmail.com Szpital Specjalistyczny Irrua.
/08.02.2015 09:04
Witam, mam do sprzedania Ginjal Złoty Konik, oryginalny z hologramami swiadczacymi o autentycznosci leku. Kraj pochodzenia Indonezja, prod. IKONG Pharmaceutical. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w Dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. Cena 110zl za każde opakowanie. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt: julka154@wp.pl
POKAŻ KOMENTARZE (1)