rzeżączka fot. Adobe Stock

Rzeżączka - objawy zakażenia u kobiet i mężczyzn, metody leczenia

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Wywołują ją bakterie - dwoinki rzeżączki. Objawy rzeżączki u kobiet to upławy, ból w trakcie stosunku, krwawienie.
Agnieszka Czechowska / 04.02.2020 08:33
rzeżączka fot. Adobe Stock

Rzeżączka jest jedną z częściej występujących chorób intymnych. Chociaż jest to choroba weneryczna, może się przenosić nie tylko drogą płciową.

Spis treści:

 1. Co to jest rzeżączka?
 2. Jak można zarazić się rzeżączką?
 3. Rzeżączka - objawy
 4. Jak diagnozuje się rzeżączkę?
 5. Leczenie rzeżączki
 6. Powikłania rzeżączki
 7. Jak zapobiec rzeżączce?

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka jest chorobą weneryczną, którą można się zarazić w czasie kontaktów seksualnych (także oralnych i analnych), ale nie tylko. Można się nią zarazić także w publicznej toalecie. Wywołuje ją bakteria - dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae).

Rzeżączka to niebezpieczna choroba, która może prowadzić m.in. do bezpłodności. Przenosi się także z matki na niemowlę z czasie porodu i może spowodować poważne zakażenia tkanek oka dziecka.

Jak można zarazić się rzeżączką?

Do zakażenia najczęściej dochodzi w czasie kontaktów płciowych z osobami, które są zarażone chorobą. Ryzyko rzeżączki podnosi także korzystanie z tych samych akcesoriów do higieny osobistej (ręczników, gąbek). Zarazić się nią można także po prostu śpiąc w jednym łóżku z chorym.

Uwaga! Bakterie rzeżączki mogą przeżyć kilka godzin na desce klozetowej. Lepiej więc uważać na higienę, korzystając z publicznej toalety.

Rzeżączka - objawy

Objawy rzeżączki występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Są uzależnione więc od płci osoby chorej, ale też od miejsca, które zostało zaatakowane przez bakterie.

Objawy rzeżączki u kobiet

W 30% rzeżączka u kobiet przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach pojawiają się:

Objawy rzeżączki u mężczyzn

U mężczyzn choroba rozwija się szybciej i objawy mają bardziej nasilony charakter. Są to:

 • ból cewki moczowej,
 • ropna wydzielina z cewki moczowej,
 • swędzenie odbytu,
 • ból i tkliwość żołędzi,
 • obrzęk jąder.

Objawy rzeżączki gardła

W 90% przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Jeśli jednak znajdziemy się w tych pechowych 10%, pojawić się mogą: obrzęk i zaczerwienienie gardła oraz podniebienia, ropny nalot na migdałkach.

Objawy rzeżączki spojówek

Chorują na nią niemowlęta zakażone rzeżączką w czasie porodu. Pojawiają się u nich: ból swędzenie oczu, ropna wydzielina. Choroba wymaga szybkiego podjęcia leczenia, bo inaczej może uszkodzić narząd wzroku, prowadząc nawet do ślepoty.

Objawy rzeżączki odbytu

Charakteryzuje ją ból i pieczenie okolic odbytu. Niekiedy pojawiają się ropne lub śluzowe wycieki.

Objawy rzeżączki rozsianej

Występuje najczęściej u kobiet. Charakteryzują ją: zmiany skórne na dłoniach i stopach, bóle stawów, gorączka.

Jak diagnozuje się rzeżączkę?

Żeby potwierdzić rzeżączkę, konieczne jest pobranie wymazu z szyjki macicy, odbytu, gardła lub cewki moczowej. Obecność dwoinek rzeżączki w wymazie potwierdza diagnozę. Uwaga! Ponieważ rzeżączka często współistnieje z innymi chorobami wenerycznymi, wskazane jest także wykonanie badań w kierunku kiły i chlamydiozy.

Leczenie rzeżączki

Chorobę leczy się antybiotykami. Zwykle podaje się penicylinę. Leczeniu powinni poddać się obydwoje partnerzy. Po zakończeniu terapii konieczne są badania, które rozstrzygają, czy w organizmie nie ma już pałeczek rzeżączki.  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed odporną na antybiotyki superbakterią, która wywołuje rzeżączkę. Przypadki zakażeń wywołanych właśnie przez nią pojawiły się w Europie Zachodniej i Japonii. Specjaliści zalecają więc ostrożność i unikanie przygodnych kontaktów seksualnych.

Powikłania rzeżączki

Nieleczona rzeżączka może spowodować spustoszenie w organizmie. Do najczęstszych powikłań rzeżączki należą:

Jak zapobiec rzeżączce?

Rzeżączka jest jedną z chorób, którym można zapobiegać. Oto najskuteczniejsze sposoby:

 • Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych.
 • Stosuj prezerwatywy.
 • Jeśli jesteś w ciąży, dopilnuj, by ginekolog zlecił ci badanie w kierunku rzeżączki.
 • Nie lekceważ objawów ze strony układu rozrodczego.
 • Nie siadaj na desce klozetowej w publicznej toalecie.
 • Nie pożyczaj bielizny i akcesoriów higienicznych.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.06.2018.

Więcej o chorobach intymnych:

Infekcje intymne - rozprawiamy się z największymi mitamiZakażenia układu moczowego – kto jest najbardziej narażony?Infekcje intymne w ciąży - objawy i leczenie 6 najczęstszychCo najczęściej wywołuje infekcje intymne u kobiet?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!