Upławy - grzybica pochwy fot. Fotolia

Upławy - jak odróżnić upławy od prawidłowej wydzieliny z pochwy

Upławy to temat krępujący, jednak warto poznać go bliżej - wydzielina z pochwy może być objawem infekcji lub choroby. Sprawdź, o czym świadczą upławy
Marta Wilczkowska / 21.01.2014 16:14
Upławy - grzybica pochwy fot. Fotolia
Każdej z nas zdarza się obserwować na bieliźnie ślady wydzieliny. Często nazywamy ją upławami. Tymczasem zwykle jest to po prostu tzw. naturalna wydzielina pochwy,. W przeciwieństwie do upławów, nie świadczy o niczym złym. Jak ją odróżnić od zmian, które są objawem infekcji?

Po czym poznać prawidłową wydzielinę z pochwy?


Prawidłową wydzielinę intymną wytwarzają gruczoły, które pracują w rytmie ustalanym przez hormony. Tego rodzaju śluz jest bezwonny, zmienia się tylko jego barwa i gęstość:
  • w pierwszej fazie cyklu (do 8 dni po miesiączce) wydzielina jest skąpa i po wyschnięciu przypomina żółtawy krochmal
  • w czasie owulacji (kolejne 3–4 dni) na bieliźnie zauważyć można śluz przypominający białko kurzego jaja.
  • w trzeciej fazie (trwa ok. 12 dni) – śluz gęstnieje i traci przejrzystość.

Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić?


Do naturalnej wydzieliny jesteśmy przyzwyczajone i nie zwracamy na nią uwagi, chyba że jej ilość się zwiększy. Najczęściej spowodowane jest to noszeniem nieprzewiewnej bielizny lub zbyt ciasnych spodni. W pozbyciu się takiego problemu pomoże zmiana bielizny na bawełnianą.

Kiedy upławy świadczą o infekcji intymnej?


Wydzielina o wyraźnie zmienionym zapachu lub konsystencji to właśnie upławy. Najczęściej sygnalizują one infekcję pochwy. W zależności od koloru i konsystencji upławów, możesz z przybliżeniem określić źródło problemu:
  • Białe, gęste, serowate są typowym objawem grzybicy. Najczęściej towarzyszy im silne swędzenie. Jeśli zadziałasz szybko, może obejdzie się bez lekarza. Dwa razy dziennie podmywaj się naparem z kory dębu, rumianku albo Tantum rosa. Zastosuj też maść przeciwgrzybiczą, np. zawierającą klotrimazol. Jeżeli po 2–3 dniach objawy nie znikną, idź do ginekologa.
  • Szarobiałe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu są objawem bakteryjnego zapalenia pochwy tzw. waginozy. Lepiej nie walczyć z nią na własną rękę, bo zakażenie to wymaga podania antybiotyku (doustnie i miejscowo).
  • Żółtozielone, pieniste i cuchnące upławy są objawem zakażenia pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym. Koniecznie trzeba iść do lekarza.
Pamiętaj, że każdy z powyższych objawów należy skonsultować z lekarzem. Nieleczone, przedłużające się infekcje intymne mogą prowadzić do poważnych chorób narządów rodnych, w tym nowotworów.

Badanie czystości pochwy


Czasami już na podstawie samych upławów lekarz może zdiagnozować infekcję. Niekiedy jednak konieczne jest pobranie wymazu z pochwy. Na jego podstawie można określić, jakie czynniki wywołały stan zapalny i dobrać odpowiednie leczenie. Uwaga! 48 godz. przed badaniem nie można współżyć i przyjmować leków dopochwowych!

Dowiedz się więcej o upławach z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z dwutygodnika "Pani Domu"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!