Zapalenie zatok – czy operacja przyniesie ulgę?

Są parzyste i wszystkie łączą się z jamą nosową. Mowa oczywiście o zatokach, których błona śluzowa stanowi swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami/fot. Fotolia
Zatoki przynosowe to przestrzenie zlokalizowane w kościach twarzy i połączone z jamami nosa. Co powoduje, że patogeny namnażają się w zatokach? Dlaczego najlepszym leczeniem jest doprowadzenie powietrza do zatok?
/ 12.03.2012 17:00
Są parzyste i wszystkie łączą się z jamą nosową. Mowa oczywiście o zatokach, których błona śluzowa stanowi swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami/fot. Fotolia

Rodzaje zatok przynosowych

Wyróżniane są zatoki czołowe, sitowe, klinowe i szczękowe – w zależności od kości, w której występują. W każdej z nich może pojawić się stan zapalny, który może przebiegać ostro lub mieć charakter przewlekły. Często zdarza się, że stan zapalny w zatokach nawraca.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok może być spowodowane przez wirusy, bakterie i grzyby. Ryzyko zapalenia jest zwiększone, gdy oczyszczanie nosa jest utrudnione. Przyczyną mogą być nieżyty nosa spowodowane alergią, zanieczyszczeniami powietrza, czy zaburzeniami odporności. Utrudnienie oczyszczania nosa jest często związane ze zmianami anatomicznymi w obrębie nosa i zatok, na przykład skrzywieniem przegrody nosa.

Również uprawianie sportów, takich jak pływanie, czy nurkowanie, może wpływać na upośledzoną wentylację.

Objawy zapalenia zatok

Objawy zapalenia zależą od tego, które zatoki są zajęte. Najczęściej pojawia się ból w okolicy zatoki - szczęk, czoła, oczodołu, czy ucha. Nos jest niedrożny z powodu gromadzącej się wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie gardła. Co więcej, przy pochylaniu się może występować uczucie ucisku na twarzy. Nieprzyjemny zapach z ust jest efektem namnażania się patogenów i obecnością wydzieliny na tylnej ścianie gardła. Osoby z zapaleniem zatok skarżą się także na uczucie przewlekłego zmęczenia.

Badania diagnostyczne oraz leczenie farmakologiczne zapalenia zatok

Przed rozpoczęciem leczenia niezbędna jest dokładna diagnostyka, aby ustalić przyczynę zapalenia zatok. W tym celu wykonuje się badanie śluzówki nosa i w kierunku alergii, a takze badania obrazowe jak tomografia komputerowa czy zdjęcie rentgenowskie. Leczenie rozpoczyna się od antybiotykoterapii. Czasem stosowane są sterydy, które działają przeciwzapalnie, a także leki przeciwbólowe czy przeciwalergiczne. Ulgę w objawach może przynieść płukanie zatok.

Trzy typy zapalenia

Wyróżniane są trzy typy zapalenia: ostre, podostre i przewlekłe.

Ostre zapalenie zatok trwa do 3 tygodni i często ustępuje samoistnie. Można tu zastosować punkcję zatok, która ma na celu usunięcie wydzieliny znajdującej się w zatokach. Obecnie częściej niż punkcję wykonuje się balonikowanie zatok, które pozwala poszerzyć naturalne połączenie pomiędzy zatoką a nosem i doprowadzić do nich powietrze.

Innym typem są podostre, przewlekające się zapalenia, które trwają do 3 miesięcy. W tym przypadku głównie stosuje się leczenie odpowiednim antybiotykiem pod nadzorem specjalisty laryngologa.

Wskazania do leczenia operacyjnego

Leczenie operacyjne wskazane jest głównie u osób z przewlekłymi zapaleniami zatok. Tu dolegliwości trwają powyżej 3 miesięcy, najczęściej kilka miesięcy lub lat. Tak długotrwały proces doprowadza do powstania ropnej wydzieliny i utrwalenia się zmian, które są nieodwracalne. Połączenie pomiędzy nosem a zatokami nie działa prawidłowo i ujścia te należy operacyjnie otworzyć, aby zapewnić dobrą wentylację zatok.

Warto przeczytać: Przewlekłe zapalenie zatok - to nie przelewki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA