Zespół stresu pourazowego po COVID-19. Kto go przechodzi i jak się objawia?

zespół stresu pourazowego po covid-19 fot. Adobe Stock
COVID-19 u części pacjentów powoduje objawy zespołu stresu pourazowego, czyli zaburzenia, które rozwija się wskutek bardzo ciężkich przeżyć, jak wojna lub gwałt. By temu zapobiec, ozdrowieńcy powinni otrzymać jak najszybciej specjalistyczne wsparcie.
/ 26.02.2021 09:09
zespół stresu pourazowego po covid-19 fot. Adobe Stock

Ciężkie przejście infekcji COVID-19 wiąże się nie tylko z długotrwałymi konsekwencjami zdrowotnymi, jak trudności z oddychaniem i zmęczenie. Ok. 30% osób, które zgłaszały się na SOR z powodu koronawirusa, doświadczały po wyzdrowieniu objawów PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego – wykazało badanie pod kierownictwem dr Delfiny Janiri z Wydziału Psychiatrii Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli w Rzymie .

PTSD to zaburzenie psychiczne, które pojawia się z reguły u osób doświadczających bardzo traumatycznego wydarzenia (np. katastrofy, wypadku, wojny, gwałtu czy tortur). PTSD u chorych na COVID-19 ujawniał się w ciągu 1-4 miesięcy od wyzdrowienia

Sprawdź: Objawy koronawirusa u osób starszych

Zespół stresu pourazowego po COVID-19. Kogo dotyczy?

Badacze ocenili 381 pacjentów, którzy zgłosili się do szpitala z powodu koronawirusa w okresie od kwietnia do października 2020 roku. Średni wiek chorych wynosił 55 lat. Pacjenci przebywali średnio w szpitalu 18 dni i mieli ciężkie objawy COVID-19.

Zauważono, że większe ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego po wyleczeniu koronawirusa miały osoby, które doświadczały już przed zachorowaniem zaburzeń psychicznych, a także majaczenia i pobudzenia podczas pobytu w szpitalu. 

Niekorzystnie działało na pacjentów również trwanie objawów koronawirusa po opuszczeniu szpitala. Wiadomo już, że ozdrowieńcy niekiedy zmagają się miesiącami z niektórymi symptomami COVID-19, jak zmęczenie, obniżenie nastroju, trudności w oddychaniu czy mniejsza tolerancja wysiłku. 

Czytaj: Długotrwałe objawy COVID-19

Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD)?

PTSD diagnozuje się co najmniej miesiąc od traumatycznego zdarzenia. Wcześniejsze objawy sugerują ostre zaburzenia stresowe. Główne objawy zespołu stresu pourazowego to:

  • negatywna zmiana nastroju: nasilony pesymizm, poczucie wyobcowania, nieumiejętność przeżywania pozytywnych emocji, obwinianie siebie, odrętwienie, lęk, depresja,
  • zwiększone pobudzenie: drażliwość, problemy ze snem lub koncentracją, zwiększona czujność na możliwe niebezpieczeństwo,
  • ponowne przeżywanie traumy: natrętne myśli związane ze zdarzeniem, koszmary, nawracające wspomnienia, negatywne reakcje po przypomnieniu sobie traumy.

W leczeniu zespołu stresu pourazowego bardzo ważna jest szybka pomoc psychologiczna po traumatycznym wydarzeniu. Dlatego osoby, które ciężko przeszły COVID-19 powinny jak najszybciej otrzymać wsparcie specjalisty. U niektórych pacjentów potrzebna jest psychoterapia, a czasami również leczenie farmakologiczne lekami przeciwdepresyjnymi SSRI i SNRI.

Źródło: Delfina Janiri i inni, Posttraumatic Stress Disorder in Patients After Severe COVID-19 Infection, JAMA Psychiatry, doi:10.1001/jamapsychiatry.2021.0109.  

Więcej na podobny temat:
Stres a wygląd – jak stres wpływa na urodę?
Ponowne zakażenie koronawirusem. Czy reinfekcja powoduje cięższe objawy COVID-19?
Jak długo i kiedy zarażamy koronawirusem?
Spray do nosa, który zabija koronawirusa. Właśnie przechodzi testy
Koronawirus bez objawów – kto jest bezobjawowym nosicielem COVID-19 i jakie są tego skutki?
Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!