Spis treści:
- Koronawirus u starszych osób
- Objawy koronawirusa u osób starszych
- Objawy koronawirusa u osób starszych – dlaczego można je przeoczyć?
- Profilaktyka COVID-19 u seniorów
Koronawirus u starszych osób
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, hospitalizacji, konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii, a także śmierci z powodu koronawirusa. Osoby po 50. roku życia są bardziej narażone na powikłania infekcji niż po 40. roku życia, a osoby po 60. roku życia bardziej niż te po 50-tce. COVID-19 jest szczególnie groźny dla osób, które przekroczyły 85 lat.
Według statystyk CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podczas gdy w grupie wiekowej 40-49 lat z powodu koronawirusa do szpitala trafiają średnio 84 osoby na 100 tys. mieszkańców, to w grupie wiekowej powyżej 85 lat ten wskaźnik wynosi 513 osób na 100 tys. mieszkańców.
Niestety zakażenie koronawirusem u osoby starszej, wiąże się też z wyższym ryzykiem najcięższej postaci choroby. Ok. 8 na 10 zgonów zgłaszanych z powodu COVID-19 dotyczy pacjentów powyżej 65. roku życia.
Objawy koronawirusa u osób starszych
Zakażenie koronawirusem jest sygnalizowane przeważnie przez gorączkę, kaszel i osłabienie. U seniorów lekarze obserwują częściej niż u młodszych osób kilka nietypowych objawów, co może przesunąć w czasie postawienie diagnozy i leczenie. Dlatego warto się uczulić na specyficzne sygnały, takie jak:
- dezorientacja i splątanie (majaczenie),
- apatia,
- brak apetytu (chorzy jedzą mniej niż zwykle lub przestają jeść),
- zawroty głowy,
- senność,
- upadki.
Jak donosi portal BBC, powołując się na brytyjskie badania, ważnym objawem zakażenia koronawirusem u seniorów jest majaczenie, które może występować nawet wtedy, gdy nie ma gorączki czy kaszlu.
– Badania sugerują, że lekarze i opiekunowie powinni zwracać uwagę na oznaki dezorientacji lub dziwnego zachowania u słabych starszych osób, ponieważ może to być wczesny znak ostrzegawczy COVID-19 – donosi portal.
O majaczeniu świadczą splątanie, dezorientacja lub senność. Jednak uwagę powinny zwrócić wszelkie zmiany w stanie psychicznym i nowe dziwne zachowania.
Objawy zakażenia koronawirusem pojawiają się średnio po 5 dniach od kontaktu z patogenem. U osób starszych, występowanie nietypowych objawów może się wydłużyć.
Inne objawy koronawirusa, które mogą występować u starszych osób, to:
- ból gardła,
- biegunka,
- wymioty, nudności (więcej: wymioty przy koronawirusie ),
- katar (więcej: katar przy koronawirusie),
- kaszel,
- duszność,
- szybkie oddychanie,
- hipoksja (obniżona saturacja krwi tlenem; mierzona pulsoksymetrem),
- przyspieszone tętno,
- utrata smaku i/lub brak węchu (choć ten objaw częściej występuje u młodszych osób).
Czytaj też: koronawirus bez objawów.
Objawy koronawirusa u osób starszych – dlaczego można je przeoczyć?
COVID-19 u starszych pacjentów, może mieć inny obraz kliniczny, niż u młodszych z kilku powodów. Współistniejące choroby przewlekłe, maskują często oznaki infekcji. Możemy nie zauważyć, że taka osoba jest bardziej senna lub zmienił się jej apetyt. Same często nie informują o swoich objawach. Także objawy neurologiczne, które częściej występują u seniorów, mogą nie być skojarzone z toczącą się infekcją.
Temperatura ciała u osób starszych jest często niższa, dlatego reakcja gorączkowa na infekcję jest słabsza w tej grupie pacjentów. Temperatura 38,5°C oznacza przeważnie duży wzrost ciepłoty ciała i wymaga reagowania. Pojawienie się gorączki może być późno zauważone.
Lekarze apelują, by zachować czujność podczas opieki nad osobą starszą. Rozpoznanie zakażenia na początkowym etapie jest ważne, aby jak najwcześniej reagować i wdrożyć leczenie.
Profilaktyka COVID-19 u seniorów
Chociaż nadal nie jest dostępna szczepionka przeciwko COVID-19, lekarze zalecają jako formę profilaktyki zaszczepienie się przeciwko grypie. Chroni ono przed zachorowaniem na grypę, a także może zapobiegać konieczności przebywania w szpitalu. Osoby starsze należą do grupy zagrożonej ciężkimi powikłaniami grypy. Co roku z jej powodu do szpitala trafia ponad 10 tys. osób.
Oprócz tego osoby w podeszłym wieku, powinny stosować się do ogólnych zaleceń w celu zapobiegania zakażeniu koronawirusem:
- regularnie myć ręce wodą z mydłem i dezynfekować je płynem z zawartością co najmniej 60% alkoholu,
- nosić maseczkę w miejscach publicznych,
- nie dotykać rękami okolic twarzy, jeśli ręce nie były umyte lub zdezynfekowane,
- unikać kontaktu z osobą z objawami infekcji (gorączką, katarem, kaszlem, bólem gardła),
- skontaktować się telefonicznie z lekarzem w razie wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem,
- zachować dystans społeczny przynajmniej 1,5 m.
Jeśli u starszej osoby występuje duszność, zasinienie twarzy, dezorientacja lub gdy trudno ją wybudzić ze snu, należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Źródła:
Portal CDC, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/older-adults.html,
Portal BBC, www.bbc.com/news/health-54353888.
Więcej o koronawirusie:
Koronawirus a zapalenie płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc w COVID-19 i komu ono grozi?
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?
Nietypowe objawy koronawirusa – 7 zaskakujących symptomów COVID-19
Koronawirus a zmęczenie. Objaw COVID-19, który może trwać miesiącami
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Powikłania zakażenia koronawirusem – jakie są skutki COVID-19?
Koronawirus. Co robić, gdy doszło do zakażenia lub wystąpią objawy COVID-19
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!