objawy koronawirusa u starszej osoby fot. Adobe Stock

Objawy koronawirusa u osób starszych. COVID-19 często zaczyna się nietypowo

U starszych osób o koronawirusie częściej świadczą nietypowe objawy, a choroba może rozwijać się dłużej. Łatwo przeoczyć wczesne alarmujące sygnały. Uwagę powinny zwrócić zmiany w zachowaniu, senność czy utrata apetytu.
/ 25.11.2020 11:52
objawy koronawirusa u starszej osoby fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Koronawirus u starszych osób
 2. Objawy koronawirusa u osób starszych
 3. Objawy koronawirusa u osób starszych – dlaczego można je przeoczyć?
 4. Profilaktyka COVID-19 u seniorów

Koronawirus u starszych osób

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,  hospitalizacji, konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii, a także śmierci z powodu koronawirusa. Osoby po 50. roku życia są bardziej narażone na powikłania infekcji niż po 40. roku życia, a osoby po 60. roku życia bardziej niż te po 50-tce. COVID-19 jest szczególnie groźny dla osób, które przekroczyły 85 lat.

Według statystyk CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podczas gdy w grupie wiekowej 40-49 lat z powodu koronawirusa do szpitala trafiają średnio 84 osoby na 100 tys. mieszkańców, to w grupie wiekowej powyżej 85 lat ten wskaźnik wynosi 513 osób na 100 tys. mieszkańców.

Niestety zakażenie koronawirusem u osoby starszej, wiąże się też z wyższym ryzykiem najcięższej postaci choroby. Ok. 8 na 10 zgonów zgłaszanych z powodu COVID-19 dotyczy pacjentów powyżej 65. roku życia.

Objawy koronawirusa u osób starszych

Zakażenie koronawirusem jest sygnalizowane przeważnie przez gorączkę, kaszel i osłabienie. U seniorów lekarze obserwują częściej niż u młodszych osób kilka nietypowych objawów, co może przesunąć w czasie postawienie diagnozy i leczenie. Dlatego warto się uczulić na specyficzne sygnały, takie jak:

 • dezorientacja i splątanie (majaczenie),
 • apatia,
 • brak apetytu (chorzy jedzą mniej niż zwykle lub przestają jeść), 
 • zawroty głowy
 • senność,
 • upadki.

Jak donosi portal BBC, powołując się na brytyjskie badania, ważnym objawem zakażenia koronawirusem u seniorów jest majaczenie, które może występować nawet wtedy, gdy nie ma gorączki czy kaszlu.

– Badania sugerują, że lekarze i opiekunowie powinni zwracać uwagę na oznaki dezorientacji lub dziwnego zachowania u słabych starszych osób, ponieważ może to być wczesny znak ostrzegawczy COVID-19 – donosi portal.

O majaczeniu świadczą splątanie, dezorientacja lub senność. Jednak uwagę powinny zwrócić wszelkie zmiany w stanie psychicznym i nowe dziwne zachowania.

Objawy zakażenia koronawirusem pojawiają się średnio po 5 dniach od kontaktu z patogenem. U osób starszych, występowanie nietypowych objawów może się wydłużyć.

Inne objawy koronawirusa, które mogą występować u starszych osób, to:

Czytaj też: koronawirus bez objawów

Objawy koronawirusa u osób starszych – dlaczego można je przeoczyć?

COVID-19 u starszych pacjentów, może mieć inny obraz kliniczny, niż u młodszych z kilku powodów. Współistniejące choroby przewlekłe, maskują często oznaki infekcji. Możemy nie zauważyć, że taka osoba jest bardziej senna lub zmienił się jej apetyt. Same często nie informują o swoich objawach. Także objawy neurologiczne, które częściej występują u seniorów, mogą nie być skojarzone z toczącą się infekcją. 

Temperatura ciała u osób starszych jest często niższa, dlatego reakcja gorączkowa na infekcję jest słabsza w tej grupie pacjentów. Temperatura 38,5°C oznacza przeważnie duży wzrost ciepłoty ciała i wymaga reagowania. Pojawienie się gorączki może być późno zauważone.

Lekarze apelują, by zachować czujność podczas opieki nad osobą starszą. Rozpoznanie zakażenia na początkowym etapie jest ważne, aby jak najwcześniej reagować i wdrożyć leczenie.

Profilaktyka COVID-19 u seniorów

Chociaż nadal nie jest dostępna szczepionka przeciwko COVID-19, lekarze zalecają jako formę profilaktyki zaszczepienie się przeciwko grypie. Chroni ono przed zachorowaniem na grypę, a także może zapobiegać konieczności przebywania w szpitalu. Osoby starsze należą do grupy zagrożonej ciężkimi powikłaniami grypy. Co roku z jej powodu do szpitala trafia ponad 10 tys. osób.

Oprócz tego osoby w podeszłym wieku, powinny stosować się do ogólnych zaleceń w celu zapobiegania zakażeniu koronawirusem:

 • regularnie myć ręce wodą z mydłem i dezynfekować je płynem z zawartością co najmniej 60% alkoholu,
 • nosić maseczkę w miejscach publicznych,
 • nie dotykać rękami okolic twarzy, jeśli ręce nie były umyte lub zdezynfekowane,
 • unikać kontaktu z osobą z objawami infekcji (gorączką, katarem, kaszlem, bólem gardła),
 • skontaktować się telefonicznie z lekarzem w razie wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem,
 • zachować dystans społeczny przynajmniej 1,5 m.

Jeśli u starszej osoby występuje duszność, zasinienie twarzy, dezorientacja lub gdy trudno ją wybudzić ze snu, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Źródła:
Portal CDC, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/need-extra-precautions/older-adults.html,
Portal BBC, www.bbc.com/news/health-54353888.

Więcej o koronawirusie:
Koronawirus a zapalenie płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc w COVID-19 i komu ono grozi?
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?
Nietypowe objawy koronawirusa – 7 zaskakujących symptomów COVID-19
Koronawirus a zmęczenie. Objaw COVID-19, który może trwać miesiącami
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Powikłania zakażenia koronawirusem – jakie są skutki COVID-19?
Koronawirus. Co robić, gdy doszło do zakażenia lub wystąpią objawy COVID-19

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!