Stres a wygląd – jak stres wpływa na urodę?

Stres a wygląd fot. Adobe Stock
Stres może szkodzić zdrowiu, ale może też rujnować urodę. Zmarszczki, podkrążone oczy, słabe włosy, sucha skóra, trądzik i inne zmiany skórne to tylko niektóre skutki stresu.
Marta Słupska / 20.03.2020 16:01
Stres a wygląd fot. Adobe Stock

Stres może powodować zmiany w wyglądzie naszych włosów, skóry czy okolicy oczu. Jak to możliwe? Stres powoduje różne reakcje w organizmie, może zaburzać pracę hormonów, wpływa na DNA i skład flory bakteryjnej jelit

Spis treści:

  1. Stres może powodować trądzik
  2. Stres sprawia, że masz suchą skórę
  3. Stres a zmarszczki
  4. Masz podkrążone oczy? To ze stresu
  5. Stres a cienkie i rzadkie włosy

Stres może powodować trądzik

Stres powoduje zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do powstawania trądziku. Podczas nerwowej sytuacji nasz organizm wytwarza kortyzol, który pobudza gruczoły łojowe do pracy i nasila łojotok. Stres może zakłócać równowagę między dobrymi i złymi bakteriami w jelitach, co również często kończy się niechcianymi zmianami na skórze.

Stres sprawia, że masz suchą skórę

Przez stres zmniejsza się nawilżenie skóry, ponieważ zakłóca on naturalne mechanizmy zatrzymywania wody w skórze. Efekt? Staje się ona sucha, a często wręcz łuszcząca. Na ten aspekt powinny w szczególności uważać osoby pijące sporo kawy, która również działa odwadniająco.

Stres a zmarszczki

Napięcie i zdenerwowanie prowadzi do rozpadu kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Jednak to nie wszystko: stres szkodzi samemu DNA, gdyż osłabia telomery (ich zadaniem jest ochrona chromosomów i odbudowa ubytków DNA). Przez to komórki obumierają, a my wyglądamy coraz starzej…

Masz podrążone oczy? To ze stresu

Stres oznacza często brak snu, a to źle wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też stan skóry wokół oczu, która nie ma kiedy się odnawiać i regenerować. Pojawiają się cienie i opuchlizna, które nikomu nie dodają uroku. Receptą na to jest wysypianie się – dorosły człowiek powinien spać około 7-8 godzin.

Stres a cienkie i rzadkie włosy

Przewlekły stres wpływa też na stan włosów: zatrzymuje ich wzrost, uszkadza strukturę, a nawet prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. Podczas nerwowych sytuacji w naszym organizmie powstają substancje, które zaburzają przemiany w mieszku włosowym i mogą nawet prowadzić do łysienia telogenowego.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.01.2017.

Więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem: 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA