Stres a wygląd fot. Adobe Stock

Stres a wygląd – jak stres wpływa na urodę?

Stres może szkodzić zdrowiu, ale może też rujnować urodę. Zmarszczki, podkrążone oczy, słabe włosy, sucha skóra, trądzik i inne zmiany skórne to tylko niektóre skutki stresu.
Marta Słupska / 20.03.2020 16:01
Stres a wygląd fot. Adobe Stock

Stres może powodować zmiany w wyglądzie naszych włosów, skóry czy okolicy oczu. Jak to możliwe? Stres powoduje różne reakcje w organizmie, może zaburzać pracę hormonów, wpływa na DNA i skład flory bakteryjnej jelit

Spis treści:

  1. Stres może powodować trądzik
  2. Stres sprawia, że masz suchą skórę
  3. Stres a zmarszczki
  4. Masz podkrążone oczy? To ze stresu
  5. Stres a cienkie i rzadkie włosy

Stres może powodować trądzik

Stres powoduje zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do powstawania trądziku. Podczas nerwowej sytuacji nasz organizm wytwarza kortyzol, który pobudza gruczoły łojowe do pracy i nasila łojotok. Stres może zakłócać równowagę między dobrymi i złymi bakteriami w jelitach, co również często kończy się niechcianymi zmianami na skórze.

Stres sprawia, że masz suchą skórę

Przez stres zmniejsza się nawilżenie skóry, ponieważ zakłóca on naturalne mechanizmy zatrzymywania wody w skórze. Efekt? Staje się ona sucha, a często wręcz łuszcząca. Na ten aspekt powinny w szczególności uważać osoby pijące sporo kawy, która również działa odwadniająco.

Stres a zmarszczki

Napięcie i zdenerwowanie prowadzi do rozpadu kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Jednak to nie wszystko: stres szkodzi samemu DNA, gdyż osłabia telomery (ich zadaniem jest ochrona chromosomów i odbudowa ubytków DNA). Przez to komórki obumierają, a my wyglądamy coraz starzej…

Masz podrążone oczy? To ze stresu

Stres oznacza często brak snu, a to źle wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też stan skóry wokół oczu, która nie ma kiedy się odnawiać i regenerować. Pojawiają się cienie i opuchlizna, które nikomu nie dodają uroku. Receptą na to jest wysypianie się – dorosły człowiek powinien spać około 7-8 godzin.

Stres a cienkie i rzadkie włosy

Przewlekły stres wpływa też na stan włosów: zatrzymuje ich wzrost, uszkadza strukturę, a nawet prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. Podczas nerwowych sytuacji w naszym organizmie powstają substancje, które zaburzają przemiany w mieszku włosowym i mogą nawet prowadzić do łysienia telogenowego.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.01.2017.

Więcej o tym, jak radzić sobie ze stresem: 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/31.01.2017 20:32
Na te wszystkie objawy odpowiedź jest tylko jedna- Wiesiołek oleovitum. Miałam iść do dermatologa, ale postanowiłam spróbować jeszcze podziałać samemu i poleciła mi go aptekarka. O dziwo trądzik zniknął bez śladu i cera stała się bardziej promienna.
/05.01.2017 11:48
no faktycznie, niestety stres jest wyjątkowo wyniszczający i ja staram się jakoś go ograniczać, ale te migreny o których mówisz to dla mnie niestety też długo była codzienność, próbowałaś akupunktury? bo dla mnie okazała się świetnym rozwiązaniem i Panu Przemysławowi z gabinetu medycyny naturalnej w Sosnowcu wiele dobrego dla mojego zdrowia zawdzięczam
/03.01.2017 16:45
Stres to jedna z najbardziej wyniszczających "chorób". U mnie po dużym stresie, a niestety mam go regularnie przychodzi migrena. Nikomu tego nie życzę, nawet wrogowi. Oczywiste jest, ze jak złapie mnie taki wielogodzinny ból to nie wyglądam dobrze. Jeszcze gorzej jak przyjdzie aura migrenowa, a z nią wymioty. Jestem zapisana do neurologa, bo na Sylwestra zużyłam ostatnią tabletkę, a trzeba być przygotowanym! Pozdrawiam i spokoju życzę :)