Znamy gen odpowiedzialny za przewlekłe bóle pleców

Wypadnięcie krążka (dysku) międzykręgowego powoduje ból kręgosłupa, który promieniuje do kończyn, a czasem prowadzi nawet do zaburzeń czucia, nietrzymania moczu i kału. Jeśli zauważymy u siebie lub innej osoby takie objawy, to jedynym racjonalnym postępowaniem będzie wizyta lekarska/fot. Fotolia
Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za przewlekły ból pleców. Naukowcy upatrują w tym nadziei na opracowanie leków łagodzących chroniczną dolegliwość. Badanie przeprowadzone przez zespół badaczy Uniwersytetu Cambridge opublikowano w magazynie Science – donosi BBC.
/ 16.09.2011 12:28
Wypadnięcie krążka (dysku) międzykręgowego powoduje ból kręgosłupa, który promieniuje do kończyn, a czasem prowadzi nawet do zaburzeń czucia, nietrzymania moczu i kału. Jeśli zauważymy u siebie lub innej osoby takie objawy, to jedynym racjonalnym postępowaniem będzie wizyta lekarska/fot. Fotolia

Naukowcy usunęli gen HCN-2 z nerwów odbierających bodźce bólowe u myszy. Usunięcie genu zlikwidowało każdą postać przewlekłego bólu, z wyjątkiem bólu ostrego.

Około jedna na siedem osób w Wielkiej Brytanii cierpi z powodu przewlekłego bólu, włączając bóle głowy i artretyzm.

Naukowcy liczą na możliwość opracowania nowych leków, które hamowałyby działanie białka aktywowanego  przez gen HCN-2, regulującego przewlekły ból. Fakt istnienia genu znany był już od kilku lat, natomiast jego rola w procesie regulacji bólu pozostawała zagadką.

Do celów badania naukowcy usunęli gen HCN-2 z nerwów odbierających bodźce bólowe. Następnie poddali je działaniu bodźców elektrycznych z wykorzystaniem kultur komórkowych po to, aby zobaczyć jak reagują bez jego obecności. Następnie eksperyment powtórzono na genetycznie zmodyfikowanych myszach z usuniętym uprzednio genem HCN-2.

Dzięki zmierzeniu szybkości, z jaką myszy przerywały kontakt ze źródłem bolesnych bodźców, badacze byli w stanie stwierdzić fakt, że usunięcie genu HCN-2 skutkuje ustąpieniem bólu neurologicznego. Jednocześnie zabieg ten nie wyeliminował ostrego, nagłego bólu, powodowanego na przykład ugryzieniem się w język.

Ból neuropatologiczny, w odróżnieniu od bólu zapalnego,  pojawia się wskutek uszkodzenia nerwów, ma charakter przewlekły i może trwać przez długi okres życia człowieka. To właśnie ten rodzaj bólu, spotykany często u osób z cukrzycą, półpaścem, bólami pleców lub przechodzących przez końcowy etap chemioterapii, nie jest zdaniem naukowców wystarczająco skutecznie leczony.  

W opinii Petera McNaughtona, przewodniczącego badania i szefa departamentu farmakologii na Uniwersytecie Cambridge, osoby cierpiące z powodu neuropatologicznego bólu cierpią z powodu braku efektywnych środków przeciwbólowych. ,,Nasze badanie jest podstawą dla opracowania nowych, skuteczniejszych leków. Co istotne, usunięcie genu HCN-2 nie znosi odczuwania ostrego bólu, co chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami” - dodaje.

Polecamy: Kręgosłup w pracy przy komputerze - pierwsza pomoc

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA