Cukrzyca ciążowa - co dalej po porodzie?

Cukrzyca ciążowa - co dalej po porodzie?
Cukrzyca to poważna choroba, jednak odpowiednio leczona, pozwala na zupełnie normalne życie, bez zagrożenia dla zdrowia. Dowiedziałaś się o niej będąc w ciąży? Zobacz, jak postępować po urodzeniu dziecka!
/ 27.06.2018 11:47
Cukrzyca ciążowa - co dalej po porodzie?

Kobiety, u których po raz pierwszy w ciąży zdiagnozowano nietolerancję węglowodanów w postaci cukrzycy, mają zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w późniejszym okresie życia. Rzadziej zdarza się, że pacjentki nabywają cukrzycę typu 1. Taka sytuacja zdarza się najczęściej, jeśli do zaburzeń nietolerancji węglowodanów doszło w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego też opieka lekarska nad ciężarną, która w trakcie ciąży rozwinęła cukrzycę, nie powinna kończyć się wraz z nadejściem porodu. Należy bowiem odpowiedzieć kobiecie na wiele pytań, które w przyszłości będą się jej nasuwały.

Jak powinnam się kontrolować?

Opieka poporodowa u ciężarnych chorych na cukrzycę ciążową koncentruje się na kontroli poziomu glukozy po urodzeniu dziecka. W tym celu w okresie 6-12 tyg. po rozwiązaniu przeprowadza się u kobiet tzw. test doustnego obciążenia 75 g glukozy. Test ten polega na sprawdzeniu poziomu glukozy we krwi na czczo, a następnie wypiciu w ciągu 5 minut wodnego roztworu 75 g glukozy. Ponownie poziom glukozy mierzymy po 2 godzinach.

Na podstawie otrzymanych wyników lekarz stawia diagnozę:

  • wynik negatywny - poziom glukozy we krwi (glikemia) na czczo < 100 mg/dl, po 2 godzinach < 140 mg/dl,
  • nieprawidłowa tolerancja glukozy – glikemia na czczo w przedziale 100-125 mg/dl, po 2 godzinach w przedziale 140-199 mg/dl,
  • cukrzyca - glikemia na czczo > 126 mg/dl, a po 2 godzinach > 200 mg/dl.

Otrzymałam wynik testu i co dalej?

Jeśli wynik powyższego testu jest prawidłowy, pacjentka dalej powinna zostać pod opieką lekarza. Należy powtarzać test raz w roku, gdyż kobiety są narażone na rozwinięcie cukrzycy znacznie bardziej niż te, które w czasie ciąży na cukrzycę nie zachorowały. W przypadku otrzymania wyniku negatywnego, pacjentkę należy skierować do lekarza diabetologa, który zaplanuje odpowiednie leczenie.

Jaki tryb życia jest dla mnie odpowiedni?

Bez względu na wynik testu obciążenia glukozą, wszystkim kobietom, które rozwinęły cukrzycę ciążową, należy przedstawić zalecenia dotyczące dalszego trybu życia. Do zaleceń tych zalicza się przede wszystkim utrzymanie prawidłowej masy ciała za pomocą diety oraz wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna jest tu szczególnie zalecana, jako element profilaktyki i leczenia, gdyż w trakcie ruchu organizm wykorzystuje glukozę i poprawia jej transport do komórek organizmu. W ramach edukacji należy też poinformować o konieczności stałej kontroli glikemii przy planowaniu kolejnych ciąż.

Wszystkim pacjentkom zaleca się także w miarę możliwości unikanie sytuacji stresowych oraz konieczność zaprzestania palenia papierosów.

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA