Kobieta pijąca wino fot. Fotolia

Czy można pić alkohol przy cukrzycy?

Alkohol powoduje zaburzenia przemiany materii, w tym negatywnie wpływa na gospodarkę węglowodanową (cukrową). Ma to negatywne następstwa dla zdrowia.
/ 22.06.2018 16:55
Kobieta pijąca wino fot. Fotolia

Alkoholowe niebezpieczeństwa dla cukrzyka

  • Największym zagrożeniem dla osób z cukrzycą jest hamowanie wytwarzania i wydzielania glukozy przez wątrobę, co w konsekwencji może prowadzić do niedocukrzenia (hipoglikemii) często groźnej dla życia. Dodatkowo chory będący pod wpływem alkoholu może nie rozpoznać objawów obniżonego poziomu cukru, co opóźnia interwencję i grozi niebezpiecznymi powikłaniami.
  • Alkohol, wpływając na metabolizm, wzmaga procesy beztlenowych przemian glukozy, prowadzących do wytworzenia w nadmiarze ciał ketonowych i kwasu mlekowego. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za groźne dla życia powikłania w postaci kwasicy, a nawet śpiączki.
  • Większe dawki alkoholu źle wpływają na ciśnienie krwi, powodując jego podwyższenie. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z czynników zwiększających ryzyko powikłań w cukrzycy.
  • Powikłania cukrzycy typu 2 wiąże takie jak mikro- i makroangiopatie dotyczą większości narządów. Uszkadzają nerki, serce, wątrobę, trzustkę. Te same narządy są bezpośrednio uszkadzane przez alkohol.
  • Kolejnym ważnym czynnikiem pogarszającym rokowanie u osób z cukrzycą typu 2 i nadużywających alkohol jest to, że zaniedbują one dużo częściej leczenie.

Jak widać na powyższych przykładach alkohol nie służy chorobie. Jeszcze niedawno panowało przekonanie, że alkohol w cukrzycy typu 2 powinien być całkowicie zakazany. Wychodzono z założenia, że ma on działanie szkodliwe, utrudnia samokontrolę i leczenie cukrzycy. Słuszność tego stwierdzenia nie jest jednak dla wielu wystarczającym argumentem, by całkowicie odrzucić alkohol.

Nie daj się zaskoczyć - 5 wczesnych objawów cukrzycy

Obecnie stawia się raczej na edukację pacjenta, tak by wiedział, jak działa alkohol na przebieg cukrzycy i by wiedział kiedy i jak go używać.

Ile alkoholu można wypić przy cukrzycy

Oczywiście chodzi o okazjonalne wypijanie ograniczonej ilości alkoholu – ok. 10-15 g. Zdecydowanie zabronione jest jednak picie systematyczne, nawet bardzo małych ilości trunków, gdyż może prowadzić nawet do nałogu. Nikt z tego powodu nie powinien namawiać osób chorych na cukrzycę do picia.

Jeśli jesteś chory na cukrzycę typu 2 i musisz wypić, pamiętaj, by nie przekraczać 20 g czystego alkoholu, trunek wysokoprocentowy rozcieńcz najlepiej wodą, unikaj picia alkoholi zawierających cukry, np. likiery. Jeśli pijesz, nie pij sam. Osoby towarzyszące powinny wiedzieć o Twojej chorobie, by w razie potrzeby powiadomić o tym lekarza.

Uważaj! Tak też może objawiać się cukrzyca u dziecka!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!