Porozmawiajmy o charakterystycznej chorobie skóry towarzyszącej cukrzycy, czyli o grzybicy stóp.
Dr Justyna Sicińska z Kliniki Dermatologii Szpitala MSWiA: Jest to temat rzeka. Wiele czynników związanych z tą chorobą sprzyja grzybicy stóp. Jednym z nich jest zwiększona zawartość cukru w wydzielinach naszego ciała, a więc i w pocie. Niekiedy towarzyszące cukrzycy zaburzenia ukrwienia, potliwość stóp sprzyjają zakażeniom grzybiczym.
Na pewno należy zgłosić lekarzowi niepokojące objawy, takie jak: zaczerwienienia, pęknięcia skóry między palcami czy macerację (czyli rozmiękczenie skóry) w okolicy stóp.
Uszkodzenia naskórka u osób z cukrzycą powinny być sprawnie i szybko leczone, gdyż zaniedbane mogą prowadzić do powstawania innych chorób. Pęknięty naskórek może stanowić wrota dla infekcji bakteryjnej. Bywa, że dochodzi do rozwoju róży, czyli ciężkiej choroby bakteryjnej o burzliwym przebiegu. U cukrzyków częściej niż u osób bez obciążeń widzimy bardzo rozległe zmiany skórne o dużym nasileniu.
Jakie badania powinien robić diabetyk - sprawdź!
Czy w prawidłowo prowadzonej cukrzycy zagrożenie grzybicą jest takie samo jak u zdrowego człowieka, czy może występują jakieś czynniki zwiększające ryzyko?
Cukrzyca, nawet dobrze kontrolowana, przyczynia się do powstawania drobnych uszkodzeń naczyń i nerwów, a także zmienionego funkcjonowania naskórka jako bariery. W związku z tym ryzyko zachorowania na grzybicę może być większe. Grzybica stóp prowadzi do zainfekowania paznokci.
Jeśli duża powierzchnia paznokci stóp jest zmieniona przez infekcję grzybiczą, wymaga to leczenia doustnego. Jest to często terapia wielomiesięczna, która wymaga kontrolowania funkcjonowania wątroby. Tymczasem bywa, że u osób, które borykają się z licznymi towarzyszącymi chorobami internistycznymi, leczenie doustne nie jest wskazane. Dlatego tak istotna jest profilaktyka.
W zapobieganiu zakażeniom grzybiczym stóp ważna jest szeroko rozumiana higiena, czyli mycie stóp wodą z mydłem, następnie ich dokładne osuszanie, niepożyczanie obuwia, chodzenie w klapkach podczas wizyt na basenie i w innych obiektach rekreacji sportowej.
Co to jest zespół stopy cukrzycowej i jak go uniknąć?
Latem osoby, które uprawiają intensywnie sport, powinny używać preparatów przeciwgrzybiczych. Warto też sięgnąć po spraje i pudry, które zawierają łagodnie działające substancje przeciwgrzybicze – po to, żeby nie dopuszczać do zbytniego rozwoju grzybów na naszej skórze.
Jakie są pierwsze niepokojące symptomy, z którymi pacjent powinien zwrócić się do lekarza?
Zaczerwienienie, świąd, łuszczenie, pęknięcia między palcami stóp albo w innym miejscu. Niekiedy mamy do czynienia z tak zwaną grzybicą mokasynową, która objawia się zaczerwienieniem na bocznych powierzchniach stóp i na ich grzbiecie, tak że zmieniona z powodu choroby skóry stopa wygląda jakby była „obuta”.
Problemy skórne diabetyka - jak sobie z nimi radzić?
Fragment wywiadu pochodzi z magazynu „Cukrzyca” (7/2012). Tytuł oryginalny „W zdrowej skórze zdrowy duch!”. Publikacja za zgodą wydawcy.
Polecamy także:
Po przejściu grypy zachorowała na... cukrzycę!
Dieta cukrzycowa - co jeść w cukrzycy typu 2?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!