Badanie nasienia - zasady
Co zrobić, by uzyskać wiarygodne wyniki badania nasienia? Jakie są normy? I co można zrobić, by mieć lepsze plemniki?

W mniej więcej 1/3 przypadków przyczyna zaburzeń płodności leży po stronie kobiety, w 1/3 dotyczy obojga partnerów, a w 1/3 sprowadza się do nieprawidłowych parametrów nasienia. Te ostatnie mogą być następstwem chorób, np. przebytej w dzieciństwie świnki, terapii prowadzonej u pacjentów onkologicznych czy np. występowania żylaków powrózka nasiennego.
Ale przyczyną obniżenia płodności może być także:
- praca w wysokich temperaturach,
- zamiłowanie do gorących kąpieli
- przesiadywanie z laptopem na kolanach (jego bateria podgrzewa jądra).
- pogorszenie nasienia odnotowuje się też u panów żyjących w stresie,
- nadużywających alkoholu i palaczy.
Jak widać na wiele z tych czynników partner ma wpływ. Warto go więc zachęcić do zmiany nawyków, a w razie potrzeby zmodyfikować jego dietę. Poprawie jakości nasienia służą produkty chude, bogate w białko, pełnoziarniste, owoce i warzywa. Po konsultacji z lekarzem można włączyć też suplementy (selen, cynk, wit. E i C). Zanim jednak zacznie się jakąkolwiek kurację czy pogłębioną diagnostykę u partnerki, trzeba sprawdzić kondycję nasienia. Dlaczego to takie ważne? Bo sporo badań dla kobiet jest nie tylko kosztownych, ale też inwazyjnych. Zanim więc lekarz zdecyduje o tym czy są konieczne, powinien wiedzieć, jak kwestia płodności wygląda u mężczyzny. Absolutna podstawa to ogólne badanie nasienia. Polega ono na analizie próbki spermy oddanej podczas masturbacji.
5 ważnych zasad przy badaniu nasienia!
- Przed badaniem należy zachować przez 2–7 dni seksualną wstrzemięźliwość.
- Przed pobraniem partner otrzyma od pojemniczek na nasienie. Musi do niego oddać cały ejakulat (nawet kropelka spermy poza naczyniem może zafałszować wyniki).
- Teoretycznie istnieje możliwość pobrania nasienia w domu – trzeba jednak to wcześniej ustalić z laboratorium. Jeśli partner zdecyduje się na taką opcję, powinien sobie przygotować pojemniczek (taki jak do badania moczu). Musi być on ogrzany do 25-37 stopni C, a potem przechowywany w pobliżu ciała, by próbka się nie wychłodziła i szybko (w ciągu ok. 30 minut) dowieziony do laboratorium. Ze względu jednak na związane z tym utrudnienia i ryzyko, że próbka zostanie jednak uszkodzona (np. przez nieodpowiednią temperaturę), zaleca się oddawanie nasienia w klinice lub laboratorium. Są do tego specjalnie przygotowane, zapewniające intymność pomieszczenia.
- Badania nasienia nie ma sensu robić w krótkim odstępie czasu od infekcji, która przebiegała z wysoką gorączką (najlepiej by przed badaniem nasienia organizm był przez 3 miesiące w dobrej formie.).
- W ciągu minimum 2 tygodni przed badaniem nasienia partner powinien stronic od nienaturalnego dla niego wysiłku (np. niech nie startuje nagle w maratonie).
Badanie nasienia – normy
Prawidłowe wartości przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia to:
- objętość – 1,5 ml,
- liczba plemników w ejakulacie – 39 mln,
- liczba plemników w 1 ml ejakulatu – 15 ml,
- ruchliwość 40%,
- ruch progresywny (postępujący) – 32%,
- żywotność 58 %,
- morfologia 4%.
Znaczące odstępstwa mogą wymagać pogłębionej diagnostyki albo powtórzenia badania, aby ustalić czy wyniki takie to efekt to gorszy dzień, czy też szczytowa forma potencjalnego ojca.
Badanie nasienia – ceny
Zależnie od miasta, placówki oraz zakresu diagnostyki cena za ogólne badanie nasienia waha się od ok. 60 do ok. 180 zł.
Tu przeczytasz więcej na temat diagnostyki