Ból głowy

Ból głowy może mieć bardzo wiele przyczyn - poniższa plansza pozwoli Ci na zdefiniowane charakteru bólu głowy oraz pozwoli ustalić jego przyczyny. Pamiętaj jednak, że poniższa pomoc diagnostyczna nie zastąpi kontaktu z lekarzem. W przypadku uporczywego bólu głowy udaj się do lekarza.
/ 02.08.2017 15:25

Czym jest ból głowy?

Ból głowy to bardzo obszerny termin medyczny. Ból głowy może stanowić odrębną  jednostkę chorobową lub być objawem innych chorób czy schorzeń. Aby poznać charakter bólu głowy, a w konsekwencji zalecić odpowiednie leczenie, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Na tym etapie może stwierdzić, czy ma do czynienia z bólem głowy pierwotnym czy też wtórnym. Odpowiedz na pytania i dowiedz się, który rodzaj bólu głowy ci dolega i jak możesz temu zaradzić!

Odpowiedz na pytania:

OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy ból głowy o podobnym charakterze pojawiał się już wcześniej lub trwa od dłuższego czasu? Przejdź do pytania numer 10.
2.  Czy ból głowy ma pulsujący charakter, jest zlokalizowany po jednej stronie głowy i towarzyszą mu: światłowstręt, nudności lub nadwrażliwość na dźwięki? Przejdź do pytania numer 4.

3.Czy bólowi głowy towarzyszą mroczki przed oczami, inne wrażenia wzrokowe (błyski światła, migoczące plamy przypominające tęczę), zaburzenia czucia lub inne objawy neurologiczne.

Możesz cierpieć na migrenę z aurą.

Skontaktuj się z lekarzem, który może zdiagnozować problem. Migrenę zazwyczaj wywołują określone czynniki, np. dieta. Obserwuj swój tryb życia i jego powiązanie z występowaniem bólów głowy. Unikanie tych czynników zmniejsza częstość napadów.

Zanim zgłosisz się do lekarza możesz wziąć lek przeciwbólowy (bez recepty) np.: paracetamol lub ibuprofen. Odpoczynek w ciemnym i cichym pomieszczeniu pomaga złagodzić objawy światłowstrętu i fonofobii. Możesz stosować okłady z lodu i delikatny masaż skóry głowy.

Migreny można uniknąć lub zmniejszyć nasilenie objawów stosując wyżej proponowane techniki jeszcze przed wystąpieniem bólu, kiedy pojawią się objawy alarmujące lub aura.

     
Możesz mieć migrenę bez objawów poprzedzających, czyli bez aury.  

4. Czy jesteś mężczyzną, a ból jest wyjątkowo silny, uniemożliwiający sen, pracę i normalne życie? Czy bólowi towarzyszą: łzawienie, wyciek z nosa lub zwężenie źrenicy? Możesz cierpieć na klasterowy ból głowy. Udaj się do lekarza.

5. Czy ból jest łagodny lub umiarkowany, zlokalizowany obustronnie w okolicach skroni? Czy pojawienie się bólu związane jest z sytuacją stresową lub wzrostem napięcia?

Możesz mieć napięciowy ból głowy. Pojawia się podczas fizycznego lub psychicznego przemęczenia organizmu. Jest sygnałem dla naszego ciała, żebyśmy zwolnili nieco obroty i pomyśleli o odpoczynku.

Możesz przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, ketoprofen, naproksen). Postaraj się odpocząć, zrelaksować się. Może to być chwila spokoju na kanapie lub gorący prysznic. Możesz również zastosować okłady z lodu lub delikatny masaż skroni. Pomóc może także 1-2 godzinny sen w cichym, ciemnym pomieszczeniu.

6. Czy odczuwasz ból podczas żucia? Czy podczas przeżywania słyszysz czasem trzask lub czujesz przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym? Ból głowy może wynikać z choroby lub patologii stawu skroniowo-żuchwowego. Udaj się do lekarza.

7. Czy zdarza ci się odczuwać ból lub nieprzyjemne drętwienie szyi, ramion lub rąk?

Możesz mieć bóle głowy pochodzenia szyjnego. Dyskopatie i inne patologie kręgosłupa szyjnego mogą powodować „ćmiący”, przewlekły i nawracający ból głowy.

Udaj się do lekarza. Konieczne jest wykonanie prześwietlenia szyjnego odcinka kręgosłupa.

Możesz przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, ketoprofen, naproksen).

8. Czy cierpisz na jakąś chorobę oczu? Czy masz wadę wzroku? Czy bólowi głowy towarzyszy ból oka lub oczu? Ból głowy może być u Ciebie spowodowany chorobą oczu. Udaj się do okulisty. Prawdopodobne, że masz źle skorygowaną wadę wzroku i trzeba zmienić wielkość szkieł w okularach. Jeżeli leczysz się z powodu chorób oczu, konieczne może być zmodyfikowanie terapii.

9. Czy ból głowy pojawił się nagle lub pierwszy raz w życiu masz do czynienia z bólem głowy o takim charakterze?

Przejdź do pytania numer 15.

10. Czy bólowi głowy towarzyszą: zawroty głowy, drgawki, zmiana stanu psychicznego, utrata wzroku, drętwienie, mrowienie lub słabość w rękach i nogach?

Przejdź do pytania numer 13.

11.  Czy przed wystąpieniem bólu doszło do urazu głowy?

Możesz mieć krwotok śródczaszkowy, krwawienie do mózgu, wstrząs mózgu z obrzękiem mózgu lub krwiak podtwardówkowy.

Pilne! Każda z tych chorób jest stanem zagrożenia życia. Wezwij karetkę lub zgłoś się na pogotowie.

12.Czy chorujesz na nadciśnienie tętnicze lub miażdżycę?

Mogło dojść do udaru mózgu. Udar może być krwotoczny lub niedokrwienny.

Pilnie wezwij karetkę lub zgłoś się na pogotowie.

W przypadku udaru mózgu najważniejszy jest czas. Wczesne rozpoznanie choroby, to wczesne podjęcie właściwego leczenia, a przez to szansa na całkowite wyjście z choroby.
Możesz mieć guz wewnątrzczaszkowy. Zgłoś się do lekarza.

13. Czy na skroni widoczna jest pogrubiała tętnica, wyraźnie pogrubiona o krętym przebiegu, bolesna w dotyku? Możesz cierpieć na olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic. Najczęściej dochodzi do zapalenia tętnicy skroniowej, która wywołuj silne bóle głowy. Zgłoś się do lekarza.

14. Czy bólowi głowy towarzyszy ból gałki ocznej, pogorszenie widzenia w tym oku oraz nudności lub wymioty?

Możesz mieć ostry napad jaskry. Dochodzi do niego w wyniku nagłego zamknięcia kąta przesączania w gałce ocznej i wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Udaj się szybko do lekarza, najlepiej na ostry dyżur okulistyczny. Ciśnienie w gałce ocznej trzeba szybko zmniejszyć, ponieważ może dojść co całkowitej i trwałej utraty wzroku.

15. Czy masz gorączkę?

Przejdź do pytania numer 20.

16. Czy czujesz się osłabiony, boli cię gardło lub bolą cię mięśnie i stawy?

Możesz mieć wirusową chorobę ogólnoustrojową, taką jak przeziębienie, czy grypa. Charakterystyczny jest szybki początek i duże nasilenie objawów. Na taki ból głowy najlepiej działają niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (np. ibuprofen) oraz paracetamol. Pozwalają zwalczyć gorączkę – główną przyczynę bólu głowy, a także przyspieszają wyleczenie infekcji.

Pamiętaj! Choroby wirusowe leczy się jedynie  objawowo! Antybiotyki nie działają na wirusy, dlatego możesz jedynie położyć się do łóżka, dużo odpoczywać i dużo pić – w ten sposób pomożesz organizmowi walczyć z infekcją. Powinieneś przyjmować minimum 2 litry płynów dziennie.

17. Czy masz biegunkę? Bezpośrednią przyczyną bólów głowy może być odwodnienie i gorączka towarzyszące zatruciom pokarmowym. Najczęściej mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem żołądka i jelit. Pij dużo płynów. Możesz przyjąć lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, ketoprofen, naproksen). Nie powinieneś brać leków zapierających, ponieważ spowoduje to zatrzymanie wirusów i toksyn w jelitach.

18. Czy odczuwasz ucisk wokół oczu, na czole nad brwiami lub na policzkach, a przy tym z nosa wydobywa się żółto-zielona wydzielina? Możesz mieć zapalenie zatok przynosowych. Zielono-żółta wydzielina świadczy o przewlekłym zapaleniu zatok o bakteryjnej etiologii. Możesz przyjąć lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol, ketoprofen, naproksen).

Przewlekłe zapalenie zatok musi potwierdzić lekarz. Źle leczone przewlekłe zapalenie zatok będzie nawracać. Konieczna jest odpowiednia antybiotykoterapia.

19. Czy odczuwasz silny ból głowy, któremu towarzyszy sztywność karku (niemożność przygięcia głowy do mostka i dotknięcia go brodą) oraz wymioty? Czy razi Cię normalne światło? Czy w ostatnim czasie chorowałeś? Ból głowy może być u Ciebie spowodowany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Natychmiast udaj się do szpitala lub wezwij karetkę.

20. Czy przyjmujesz jakieś leki na stałe lub przyjąłeś nowy lek w przeciągu ostatnich kilku dni?

Twój ból głowy może być skutkiem ubocznym działania leku. Leki, które mogą wywoływać bóle głowy to: doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe (paradoksalnie), leki przeciwdepresyjne i wiele innych. Praktycznie każdy lek może wywołać ból głowy – jest to bardzo indywidualna cecha.

Udaj się do lekarza. Sam nie odstawiaj żadnych leków, chyba że poza bólem głowy pojawią się inne objawy. takie jak: zaburzenia świadomości, duszność czy przyspieszenie rytmu serca.

21.  Czy rzuciłeś lub starasz się ograniczać kofeinę, nikotynę, alkohol lub inne używki?

Bóle głowy są częstym objawem zespołu odstawiennego, podczas ograniczania substancji psychoaktywnych.Najczęściej mamy do czynienia z bólem głowy jako objawem odstawienia kofeiny, nikotyny i alkoholu.

Możesz użyć środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, tj.: paracetamolu lub ibuprofenu. Objawy powinny minąć po kilku-kilkunastu dniach abstynencji.

22.  Czy ból głowy zlokalizowany jest z tyłu głowy, pojawia się szczególnie nad ranem? Czy masz wysokie ciśnienie tętnicze (powyżej 120/90)?

Ból głowy może sygnalizować tzw.

przełom nadciśnieniowy. Jest to postać złośliwego nadciśnienia tętniczego, cechującego się bardzo wysokimi wartościami ciśnienia i zmianami chorobowymi w wielu narządach.
Koniecznie zmierz ciśnienie. Jeżeli wartości skurczowego ciśnienia przekraczają 180 mmHg, a rozkurczowego 110 mmHg udaj się natychmiast do szpitala.

23. Czy bólowi głowy towarzyszy uczucie osłabienia i nie możesz się skupić? Czy chorujesz na cukrzycę? Czy uprawiałeś dzisiaj sport lub zdarzyło ci się pominąć jakiś posiłek? Możesz mieć hipoglikemię, czyli za niski poziom cukru we krwi. Dojść do niej może u osób chorych na cukrzycę, które przyjmą za dużo leków (najczęściej przy przedawkowaniu insuliny) lub w trakcie na zbyt intensywnej diety.

Jeżeli chorujesz na cukrzycę natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu zweryfikowania dotychczasowego leczenia. Spróbuj jeść sześć małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych. To może Ci pomóc uregulować poziom cukru we krwi.

Nie stosuj zbyt drastycznych diet, ponieważ hipoglikemia może doprowadzić do utraty przytomności.

24. Czy ból głowy pojawia się po czytaniu, oglądaniu telewizji albo korzystaniu z komputera? Możesz cierpieć na ból głowy spowodowany problemami z widzeniem. Nieprawidłowa higiena oczu i źle skorygowana wada wzroku, nadwyręża nasze oczy. Tak zwane „nadwyrężanie” oczu, zwiększa ogólne napięcie organizmu i obciąża nasz umysł. Zgłoś się do optyka lub okulisty w celu wykonania badania wzroku i skorygowania wady wzroku. Jeżeli nie używasz jeszcze żadnych okularów ani soczewek, możliwe, że będziesz ich potrzebować.

25. Czy bóle głowy pojawiają się w trakcie lub po stosunku płciowym? Możesz mieć bóle głowy związane ze stosunkiem płciowym. Najczęściej związane są z przemęczeniem lub stresem, a seks jest jedynie czynnikiem ujawniającym napięciowe bóle głowy. Udaj się do lekarza.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację. Co dalej? Możesz mieć idiopatyczny ból głowy, czyli ból o nieznanej przyczynie. W bólach, w których nie udaje się znaleźć przyczyny, najważniejsza jest samoobserwacja. Przyglądaj się okolicznościom, w jakich pojawia się ból głowy – temu co jadłeś, co robiłeś, czy brałeś jakieś leki tego dnia, piłeś kawę lub alkohol i czy paliłeś papierosy.

 Zobacz także: Co zrobić, gdy ból głowy pojawia się codziennie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA