RTG zatok to bezpieczne badanie diagnozujące rozmaite choroby i nieprawidłowości w obrębie zatok. Skierowanie na nie możemy dostać zarówno od lekarza internisty, jak i laryngologa czy stomatologa. Na czym polega to badanie, co wykrywa i jak się do niego przygotować?
Czy RTG wykonuje się w przypadku zapalenia zatok?
Badanie rentgenowskie (RTG, prześwietlenie rentgenowskie) to jedno z pierwszych badań, które wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób zatok.
Wśród nich najczęstszą jest zapalenie zatok – choroba błony śluzowej jednej lub kilku zatok przynosowych. Jego objawami są: bóle, niedrożność i uczucie ucisku zatok, obrzęk, ból głowy, katar oraz gorączka. Stany zapalne zatok mogą mieć podłoże alergiczne, grzybicze, wirusowe, bakteryjne, związane z zapyleniem środowiska pracy i paleniem tytoniu.
Polecenie wykonania RTG zatok możemy też dostać w przypadku rozmaitych urazów tej części ciała, polipów, a nawet zmian nowotworowych.
RTG zatok – co pokazuje?
Zdjęcie rentgenowskie zatok wykonuje się, by uwidocznić pogrubienia błon śluzowych zatok, zmiany polipowe, zatkania ujść zatok czy obecność płynu w ich obrębie.
RTG zatok jest przydatne w przypadku chorych zatok przynosowych, czołowych i szczękowych m.in.:
- do diagnozowania urazów zatok przynosowych (w tym skrzywionej przegrody),
- w ostrych stanach zapalnych,
- by zlokalizować w nich ciała obce,
- przed leczeniem chirurgicznym zatok przynosowych,
- do diagnozowania zmian nowotworowych zatok.
RTG zatok często zastępuje się tomografią komputerową zatok, która jest bardziej dokładna. Wciąż jednak zdjęcia rentgenowskie są najczęściej wykorzystywaną techniką obrazowania w diagnostyce układu kostnego.
Na czym polega RTG zatok?
Rentgen zatok jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, które trwa kilka minut. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Polega na wykonaniu zdjęcia RTG twarzy, podczas którego wykorzystywane są promienie rentgenowskie.
W czasie badania wykonuje się obrazowanie w różnych ułożeniach głowy. Najczęstsze projekcje to:
- projekcja podstawy czaszki obejmująca zatokę klinową;
- projekcja boczna obejmująca zatokę klinową i czołową;
- projekcja Watersa (potyliczno-bródkowa) obejmująca zatokę szczękową i sitowie przednie;
- projekcja Caldwella (potyliczno-czołowa) obejmująca zatokę czołową oraz sitowie tylne.
Warto dodać, że dawka promieniowania jest w trakcie badania niewielka i nie zagraża zdrowiu badanego. Jednakże RTG nie powinny być poddawane kobiety w ciąży, ponieważ promieniowanie może prowadzić do uszkodzenia płodu!
Zobacz też:
Jak rozpoznać objawy zapalenia zatok szczękowych i sitowych oraz zapalenia zatoki klinowej? Sprawdź!
Jak leczyć chore zatoki u dziecka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!