Spis treści:
- Częste bóle głowy – co oznaczają?
- Czy częste bóle głowy są groźne?
- Badania przy częstych bólach głowy
Częste bóle głowy – co oznaczają?
Częste bóle głowy, które występują codziennie lub prawie codziennie, ciągną się tygodniami lub miesiącami, nie są przesłanką do pilnej wizyty u lekarza, jednak wymagają dokładnej diagnozy. Zazwyczaj nie jest łatwo uchwycić przyczynę częstego bólu głowy i nie jest łatwo go leczyć.
Taki typ dolegliwości może mieć źródło psychiczne albo somatyczne (fizyczną). Wśród możliwych powodów częstego bólu głowy wymienia się:
- zaburzenia emocjonalne, psychiczne (przemęczenie, niedosypianie, stres, zaburzenia nastroju, depresja),
- przewlekłe stany zapalne (np. zatok, zębów),
- nadciśnienie tętnicze,
- jaskra,
- choroby części twarzowej głowy,
- rosnący guz w obrębie czaszki.
Mechanizmem powstania przewlekłego bólu głowy często jest zwiększone napięcie mięśni głowy i szyi – a taki stan może wynikać zarówno z czynników emocjonalnych, jak i rozwijających się w organizmie schorzeń (kiedy podrażniane są nerwy).
W określeniu przyczyny częstych bólów głowy pomocny jest wywiad medyczny. Informacje, które powiedzą nam więcej o przyczynie, to objawy towarzyszące, związane z bólem głowy, takie jak nudności, wymioty, początek bólu, jego charakter, czas trwania, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, wcześniejsze urazy głowy i choroby towarzyszące. Wszystkie te objawy mogą naprowadzić na właściwą ścieżkę diagnostyczną i pomóc w szybkim rozpoznaniu i leczeniu często występujących bólów głowy. Również tych poważnych
– mówi dr n. med. Olga Milczarek, specjalista neurolog z krakowskiej SCM clinic.
Czy częste bóle głowy są groźne?
Regularne, przewlekłe bóle głowy mogą, ale nie muszą być groźne. Jednak z pewnością są męczące i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego niezależnie od przyczyny powinny być zbadane.
Najbardziej niepokojące częste bóle głowy to takie, które budzą w nocy lub pojawiają się zaraz po przebudzeniu.
Bóle głowy, które maja charakter regularnych dolegliwości, dokuczliwych, częstych, zwykle świadczą o obecności procesu chorobowego przewlekłego. Najbardziej niepokojące są zwykle takie objawy, które maja charakter „nowych”, dotychczas niespotykanych lub gdy pojawiają się pierwszorazowo, przyjmując bardzo nasilony obraz kliniczny. Nie mniej niepokojące są jednak objawy pojawiające się stopniowo, nasilające i rozłożone w czasie
– mówi dr n. med. Olga Milczarek.
Jakie badania wykonać przy częstych bólach głowy?
Sam typ bólu głowy nie powie nam zbyt wiele o jego przyczynie i postawienie rozpoznania wyłącznie na podstawie cech charakterystycznych bólu jest praktycznie niemożliwe, choć z pewnością może przybliżyć do właściwego rozpoznania.
W celu rozpoznania przyczyny ciągłego bólu głowy należy wykluczyć przyczyny, takie jak guz mózgu, nadciśnienie tętnicze czy choroby wzroku. Konieczne więc mogą okazać się badania obrazowe i podstawowe badania oceniające stan zdrowia.
Podstawowe badania, które należy wykonać, gdy boli nas często głowa to: morfologia, jonogram, hormony tarczycy, poziom cukru. W celu ustalenia postępowania diagnostycznego w pierwszej kolejności dobrze jest spotkać się z lekarzem rodzinnym, który zbierze wstępny wywiad i skieruje do odpowiedniego specjalisty
– mówi dr n. med. Olga Milczarek z krakowskiej SCM clinic.
Sygnały alarmujące dotyczące bólu głowy, które powinny nas skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej, to :
- nagły, „pierwszy” w życiu silny ból głowy,
- ból głowy po wysiłku fizycznym,
- ból głowy u osoby starszej,
- szybko narastający ból głowy,
- ból głowy z gorączką i sztywnością karku,
- ból głowy z objawami neurologicznymi (np. niedowład, zaburzenia mowy),
- ból głowy z zaburzeniami psychicznymi,
- ból głowy z nowotworem obejmującym narząd lub infekcją HIV,
- ból głowy z tarczą zastoinową (obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego).
Więcej artykułów na temat bólu głowy:
Ból głowy - rodzaje i przyczyny różnych rodzajów bólu głowy
Czym charakteryzuje się napięciowy ból głowy?
Ból głowy przyczyny - 7 najczęstszych
Domowe sposoby na ból głowy (napięciowy, migrenowy, klasterowy)
Ból głowy z przodu – co oznacza, kiedy pójść do lekarza?
Ból głowy w skroniach - jaka może być przyczyna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!