EEG, czyli elektroencefalografia. Na czym polega to badanie?

EEG fot. Adobe Stock
EEG głowy wykorzystuje się w diagnozie wielu chorób neurologicznych. Pomaga w rozpoznaniu m.in. padaczki i udaru mózgu.
/ 04.12.2019 13:32
EEG fot. Adobe Stock

Badanie EEG można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Elektroencefalografia pomaga w diagnozie wielu, zwłaszcza neurologicznych, chorób. 

Spis treści:

  1. Co to jest EEG?
  2. Kiedy wykonać EEG?
  3. Jak przygotować się do badania EEG?
  4. Jak wygląda badanie EEG głowy?
  5. Jak interpretować wyniki?
  6. EEG - cena badania

Co to jest EEG?

Elektroencefalografia (w skrócie EEG) polega na sprawdzeniu czynności bioelektrycznej mózgu. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Wykonać można je w każdym wieku – zarówno u noworodka – jak i u osoby dojrzałej. EEG pomocne jest w diagnozie chorób układu nerwowego, m.in. padaczki

Kiedy wykonać EEG?

Badanie EEG głowy powinno być wykonane w przypadku, gdy u pacjenta podejrzewane są choroby neurologiczne. Zbadać powinny się również osoby, które mają problemy ze snem oraz cierpią na częste bóle głowy. EEG wykonuje się również w przypadku zatruć toksycznymi środkami. Elektroencefalografia pozwala na ocenę stanu mózgu po zatruciu.

Inne wskazania do wykonania EEG:

Dzieci kieruje się na badanie EEG w przypadku pojawienia się problemów związanych z nauką, mową oraz rozwojem psychoruchowym.

Jak przygotować się do badania EEG?

Już 48 godzin przed badaniem należy odstawić wszystkie leki, które mogłyby wpłynąć na wynik EEG.

Trzeba zrezygnować z kawy i alkoholu. W dniu badania pacjent powinien zjeść lekkostrawny posiłek.

Nie należy zapominać również o skórze głowy. Włosy powinny być dokładnie umyte i nie wolno nakładać na nie żadnych produktów do stylizacji takich jak lakier czy pianka do włosów. Może to wpłynąć na wynik badania.

Jak wygląda badanie EEG głowy?

Badanie zwykle trwa około 20 minut. Wykonywane jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Lekarz zakłada na głowę pacjenta siateczkę z elektrodami, które mają zarejestrować czynności neuronów. Elektroencefalografia składa się z 3 części.

  • W pierwszej pacjent otwiera i zamyka oczy.
  • W drugiej głęboko oddycha.
  • W trzeciej poddawany jest fotostymulacji, czyli działaniu błysków świetlnych o różnej częstotliwości.

Badanie EEG – jak interpretować wyniki?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak długo trzeba czekać na wyniki EEG. Po zakończonym badaniu pacjent od razu otrzymuje wykres lub opis badania. Jak go odczytać? W zapisie EEG głowy pojawić się może kilka rodzajów fal.

  • Fale alfa – charakterystyczne dla stanu relaksu i odprężenia. Pojawiają się, gdy pacjent leży z zamkniętymi oczami.
  • Fale beta – specyficzne dla codziennych aktywności i pracy umysłowej.
  • Fala theta – występują w przypadku hipnozy i intensywnych marzeń.
  • Fala delta – pojawiają w trakcie głębokiego snu.
  • Fala gamma – charakteryzują działania motoryczne.

Prawidłowy wynik EEG składa się z fal alfa i beta. U niektórych zdrowych osób pojawić się mogą jednak również fale theta. Po wykonaniu elektroencefalografii warto udać się do lekarza, który zinterpretuje wykres i w razie konieczności skieruje na dodatkowe badania. 

EEG – cena badania

Badanie EEG głowy można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Konieczne jest jednak skierowanie od specjalisty neurologii, neurologii dziecięcej lub psychiatry. Należy pamiętać, że lekarz POZ (rodzinny) nie może wystawić skierowania na EEG.

Badanie wykonać można również prywatnie. W tym wypadku skierowanie nie jest konieczne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że usługa wykonana będzie odpłatnie. Cena elektroencefalografii zależy od placówki, w której wykonamy badanie. Zazwyczaj waha się od 100 zł (za EEG w czuwaniu) do 500 zł (we śnie)

Więcej na temat specjalistycznych badań:
EKG - wyniki i interpretacja
Co warto wiedzieć o badaniu rentgenowskim?
Pierwsze USG w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA