EKG serca - wskazania i przebieg badania

EKG serca fot. Adobe Stock
/ 11.12.2019 12:27
EKG serca fot. Adobe Stock

EKG czyli elektrokardiografia to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób serca, które sprawdza elektryczną czynność mięśnia sercowego. EKG serca wykonywane jest bezpłatnie w ramach NFZ. Badanie jest nieinwazyjne dla pacjenta. Można je wykonywać u kobiet w ciąży. 

Wskazania do EKG serca 

Osoby, które ukończyły 40 lat, powinny wykonywać EKG serca kontrolnie co dwa lata. Pozwala to możliwie szybko wykryć ewentualne zmiany w układzie krążenia. Inne wskazania: 

EKG serca wykonuje się również u pacjentów, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób serca (przypadki w rodzinie, choroby towarzyszące problemom z sercem) a także u osób: 

  • ze zdiagnozowaną chorobą układu krążeniowo-sercowego, 
  • z podejrzeniem chorób serca, 
  • posiadających rozrusznik serca

Jak się przygotować do EKG serca?

EKG serca to bezpieczne badanie, do którego nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Nie ma konieczności, aby pacjent był na czczo. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. W dniu badania i dzień przed nim nie należy: 

  • spożywać alkoholu, zimnych napojów i kawy, 
  • uprawiać silnego wysiłku fizycznego, 
  • jeść obfitych posiłków. 

Dodatkowo na dwie godziny przed EKG serca nie należy palić papierosów. Pacjenci z bujnie owłosioną klatką piersiową powinni zgolić włosy, aby ułatwić wykonanie badania. 

EKG serca - przebieg

Pacjent powinien zdjąć biżuterię oraz wszystkie przedmioty metalowe. Następnie proszony jest o rozebranie się do połowy. Badanie odbywa się w pozycji leżącej. W każde kończynie umieszcza się elektrody, które przypominają spinacze. 

EKG serca zwykle nie trwa dłużej niż 5-10 minut. Wynik EKG powinien zostać zinterpretowany przed kardiologa, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania.

Choroby serca:
Miażdżyca - przewodnik
Infekcyjne zapalenie wsierdzia - jak rozpoznać?

Zawał serca - objawy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA