Erytropoetyna (EPO) to hormon odpowiedzialny za stymulowanie erytropoezy, czyli procesu produkcji erytrocytów. Wytwarzana jest przez nerki i wątrobę i reguluje proces produkcji czerwonych krwinek w organizmie. Erytropoetynę stosuje się jako lek u chorych z niewydolnością nerek oraz w chorobach hematologicznych i onkologicznych. Ze względu na swoje właściwości bywa wykorzystywana jako nielegalny środek dopingujący. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!
Jak działa erytropoetyna?
Erytropoetyna pobudza proces erytropoezy, czyli wytwarzania erytrocytów przez organizm. Poprzez swoje działanie zwiększa liczbę erytrocytów, retikulocytów oraz stężenie hemoglobiny we krwi. Większa ilość czerwonych krwinek przekłada się na lepsze ukrwienie i transport tlenu do komórek organizmu. Dzięki temu EPO, pośrednio, wpływa też na większą wydolność oddechową i wysiłkową organizmu.
Badania pokazują, że erytropoetyna wpływa też korzystnie na poziom motywacji do działania, szybkość myślenia i wydolność organizmu, przez co bywa wykorzystywana przez sportowców jako nielegalny środek dopingujący.
9 czynników, które mogą zafałszować wyniki badań krwi
Jaka jest norma erytropoetyny?
Stężenie erytropoetyny oznacza się podczas wykonywania morfologii krwi. Norma dla tego parametru wynosi 10-20 mU/ml. Obniżony wynik EPO może być objawem niedokrwistości spowodowanej chorobami nerek lub przewlekłej mocznicy.
Za wysoki wynik EPO może świadczyć m.in. o czerwienicy, różnych rodzajach niedokrwistości czy niedotlenieniu wynikającemu z chorób serca. Podwyższone stężenie erytropoetyny występuje również u osób palących papierosy i odbywających treningi wysokogórskie.
Stężenie erytropoetyny waha się w ciągu doby. Najwyższe jest w godzinach nocnych, a najniższe w porannych. Należy pamiętać, że wyniki powinny być interpretowane na podstawie innych ważnych parametrów, takie jak wiek, płeć i stan zdrowia pacjentów. Dlatego wyniki należy skonsultować z lekarzem. Na badanie stężenia erytropoetyny we krwi należy stawić się na czczo.
Erytropoetyna jako lek
Erytropoetyna wykorzystywana jest w leczeniu niektórych chorób. Między innymi niewydolności nerek, niektórych rodzajów anemii oraz, pomocniczo, u pacjentów onkologicznych (np. w niektórych przypadkach białaczki limfoblastycznej lub chłoniaka nieziarnicznego).
Jak odczytać wyniki badań krwi? Interpretujemy aż 21 parametrów!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!