Glukoza na czczo - badanie, interpretacje, normy

Glukoza na czczo fot. Adobe Stock
Glukoza na czczo w ciąży jest obowiązkowym, nieodpłatnym badaniem. Należy nie spożywać posiłków na 8h przed wykonaniem testu. Wykonuje się często z testem obciążenia glukozą OGTT.
Edyta Liebert / 16.01.2020 14:40
Glukoza na czczo fot. Adobe Stock

Badanie glukozy na czczo w ciąży odbywa się najczęściej dwukrotnie. Ma na celu zdiagnozować cukrzycę ciążową lub ją wykluczyć.

Glukoza na czczo w ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, badania krwi powinnaś wykonywać co miesiąc, a poziom glukozy jest monitorowany kilkakrotnie pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. 

Pierwszy test glukozy w ciąży jest wykonywany do 10. tygodnia ciąży z krwi podczas pierwszego „ciążowego pobrania”.

Kolejny test glukozy na czczo w ciąży jest składową testu obciążenia glukozą i przebiega inaczej - krew pobiera się trzykrotnie, najpierw na czczo, a następnie godzinę i 2 godziny po wypiciu roztworu glukozy.

Glukoza na czczo w ciąży - jak wygląda badanie

Jako ciężarna stawiasz się co miesiąc na kontrolne badania krwi i moczu oraz pomiar ciśnienia krwi ważenie. Glukoza na czczo jest pomiarem koniecznym na początku i między 24. a 28. tygodniem ciąży

Krew pobierana jest z żyły łokciowej - przed badaniem warto wypić szklankę wody, by ułatwić cały proces. Woda nie ma wpływu na wynik badania krwi. 

Pierwsza glukoza na czczo ma na celu odpowiedzieć na pytanie, czy pacjentka cierpi na cukrzycę, o której nie wie. Drugie badanie glukozy w ciąży (krzywa cukrzycowa), ma na celu wskazanie, czy ciężarna nie cierpi na cukrzycę ciążową

Ten rodzaj cukrzycy związany jest ze zmianami hormonalnymi w ciąży i zazwyczaj mija po porodzie. Mimo to choroby tej nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może być niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Glukoza na czczo - normy i wyniki

Norma glukozy na czczo jest ściśle określona. 
  • Prawidłowa glukoza na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dl (od 3,9 do 5,5 mmol/l).
  • Norma glukozy na czczo w ciąży wynosi 92 mg/dl.
Wyniki należy interpretować w następujący sposób:
  • glukoza na czczo we krwi żylnej poniżej 100 mg/dl - zalecane powtórzenie badania za rok,
  • glukoza na czczo między 100 a 125 mg/dl - tzw. stan przedcukrzycowy; zaleca się wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy w celu kontroli normy glukozy po obciążeniu 75 g,
  • glukoza na czczo powyżej 126 mg/dl - konieczne powtórzenie badania; jeżeli kolejne badanie również wskazuje na przekroczenie normy glukozy we krwi, diagnozowana jest cukrzyca.
Problemem może być nie tylko wysoki poziom glukozy we krwi, lecz także zbyt niski. Niska glukoza na czczo (hipoglikemia) może wskazywać na szereg nieprawidłowości. Jej przyczyny to m.in.
  • niezdiagnozowana cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność przysadki lub kory nadnerczy,
  • zatrucie alkoholowe,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • poważne schorzenia wątroby,
  • zatrucie pokarmowe,
  • nieprawidłowe stosowanie leków na cukrzycę,
  • stres.

Bardzo wysoka glukoza na czczo (hiperglikemia) wskazuje najczęściej na cukrzycę typu 1 lub 2 albo cukrzycę ciążową.

Więcej w temacie cukrzycy: Cukrzyca typu 2 - czy jesteś w grupie ryzyka?Rozwiąż test online, czy grozi ci cukrzyca
Poziom cukru we krwi - tabele, choroby, ryzyko 

O czym świadczy cukier w moczu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA