Jak sprawdzić czy jestem nosicielem glisty ludzkiej?

Jak sprawdzić czy jestem nosicielem glisty ludzkiej?
Co zrobić, by się dowiedzieć, czy jest się zakażonym glistą ludzką? Jakie objawy towarzyszą chorobie? Które badania zostaną zrobione, aby potwierdzić rozpoznanie?
/ 18.04.2016 14:18
Jak sprawdzić czy jestem nosicielem glisty ludzkiej?

Glistnica jest wywoływana przez pasożyta zwanego glistą ludzką. Robak ten lokalizuje się w jelicie cienkim człowieka.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Jaja pasożyta dostają się do organizmu człowieka wraz z zakażoną wodą lub pokarmem. Najczęściej poprzez spożycie niedokładnie umytych warzyw i owoców. Dzieci mogą zarazić się przez zabawy w ziemi i późniejsze niedokładne umycie rąk.

Niebezpieczna wędrówka…

Zaburzenia, które można obserwować w przebiegu glistnicy są wynikiem wędrówki larwy glisty po organizmie człowieka. Przemieszcza się ona z układu krwionośnego lub chłonnego, do płuc a potem do gardzieli, żeby po połknięciu móc zagnieździć się w jelicie bądź w innych narządach. U dorosłych w wyniku niewielkiej infekcji, może nie być żadnych objawów, natomiast u dzieci mogą pojawić się bóle brzucha i tzw. objawy dyspeptyczne.

W przypadku inwazji znacznego stopnia będą pojawiały się: kaszel, ostry nieżyt nosa, łzawienie, skurcz oskrzeli, wysypki alergiczne, u niektórych gorączka nieprzekraczająca 39ºC. U dzieci dodatkowo mogą wystąpić nudności, wymioty, brak apetytu, spadek masy ciała. Glista potrafi wciskać się do wąskich przewodów (wyrostek robaczkowy, przewód trzustkowy, drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy, przewód słuchowy) może spowodować w ten sposób ich stany zapalne i doprowadzić do niedrożności.

Polecamy: Skąd wiadomo, że chorobę wywołuje pasożyt?

Badania i ich wyniki

W celu rozpoznania zakażenia glistą ludzką wykonuje się badanie kału na obecność jaj pasożyta. Jak interpretować wyniki? Wynik dodatni będzie świadczył o zakażeniu. Jednakże czy wynik ujemny będzie zawsze oznaczał, że osoba jest zdrowa? Niestety może się okazać, że wynik jest fałszywie ujemny. Oznacza to, że w organizmie człowieka znajdują się pasożyty, ale nie można ich wykryć. Zdarza się to np., gdy występują tylko samice lub samce, które nie są jeszcze dojrzałe, albo robaki są już stare.

Jeżeli więc w badaniach zostanie uzyskany wynik ujemny, aby mieć pewność, że dana osoba nie choruje na glistnicę, badanie trzeba powtórzyć trzy razy w nieregularnych odstępach czasu. Niewielkie zastosowanie w diagnostyce w przypadku zakażenie glistą ludzką mają metody seroimmunologiczne. Najlepsza do potwierdzenia obecność tego pasożyta jest jego ocena po wydaleniu z kałem lub przez usta.

Zobacz też: Czy mogę być zarażony pierwotniakiem?

Leczenie

Po rozpoznaniu zakażenia na podstawie oceny wydalonego robaka lub badania kału, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku glistnicy podaje się mebendazol, albendazol lub pirantel. Aby ocenić czy leczenie działa, trzeba wykonać kontrolne badanie kału.

Podsumowując, w celu rozpoznania zakażenia glistą ludzką zostanie wykonane badanie kału, a gdy to możliwe będzie również oceniony wydalony robak. Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie choroby, gdyż może ona dawać niebezpieczne powikłania pod postacią stanów zapalnych i niedrożności wielu narządów.

Dowiedz się więcej o gliście ludzkiej z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA