Jak wykryć zakażenie bakterią Helicobacter pylori? Testy diagnostyczne

żołądek, anatomia, przekrój/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Bakteria Helicobacter pylori może powodować m.in.: wrzody żołądka i dwunastnicy, zgagę czy bóle brzucha. Jakimi metodami diagnostycznymi możemy wykryć jej obecność w organizmie?
/ 26.05.2017 13:25
żołądek, anatomia, przekrój/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Helicobacter pylori – jakie są objawy bytowania tej bakterii?

Ocenia się, iż w Polsce ok. 80% dorosłych i ok. 30% dzieci zakażonych jest bakterią Helicobacter pylori, która kolonizuje żołądek i dwunastnicę.

Badania kliniczne potwierdziły, że jest ona przyczyną ponad 90% wrzodów dwunastnicy, 60-80% wrzodów żołądka i większości przewlekłych nieżytów żołądka.

Często objawy zakażenia bakterią przypominają objawy zwykłego zatrucia pokarmowego. Po kilku dniach objawy ustępują, ale Helicobacter pylori jest od tego momentu obecna w błonie śluzowej żołądka i stanowi zagrożenie. Co więcej, często nie występują żadne niepokojące objawy, dlatego tylko niewielki odsetek nosicieli tej groźnej bakterii zdaje sobie sprawę z jej obecności.

Kiedy możemy podejrzewać, że mamy w sobie Helicobacter pylori?

Wskazaniami do badania w kierunku obecności tej bakterii są:

  • częste zgagi,
  • dyskomfort po posiłkach,
  • bóle żołądka, bóle brzucha,
  • nieskuteczność prawidłowo prowadzonej terapii wrzodu żołądka lub dwunastnicy,
  • nawracające wrzody żołądka lub dwunastnicy,
  • powikłania w przebiegu choroby wrzodowej (np. krwawienia z przewodu pokarmowego).

Zobacz też: Biochemia - wyniki badań

Nieinwazyjne testy w kierunku Helicobacter pylori

  1. Test oddechowy. Ureazowy test oddechowy polega na wykorzystaniu aktywności enzymatycznej ureazy wytwarzanej przez Helicobacter pylori, tj. enzymu, który nie występuje naturalnie w organizmie. W badaniu podaje się doustnie środek diagnostyczny, rozcieńczony sokiem pomarańczowym. Następnie, po 30 minutach, pobierana jest próbka wydychanego powietrza. Celem testu jest wykrycie zakażenia oraz ocena skuteczności leczenia. Jest on przyjazny dla pacjenta i stanowi nieinwazyjną alternatywę dla endoskopii. Ze względu na wysoką czułość i swoistość przewyższa inne metody nieinwazyjne.
  2. Pomiar ilościowy specyficznej dla Helicobacter pylori IgG to badanie serologiczne, które wykrywa we krwi obecność reakcji odpornościowej organizmu na zakażenie bakterią.
  3. Obecność bakterii w kale (antygen). Polega na wykorzystywaniu przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom Helicobacter pylori obecnym w kale. Oznaczenie to pozwala na ocenę skuteczności terapii oraz wykrywanie nawrotów choroby. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić eradykację.

Zobacz też: Wrzody żołądka – objawy

Źródło: materiały prasowe Biura Prasowego Diagnostyka/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA