Jak zmierzyć puls - zobacz video instrukcję krok po kroku

Poznaj 5 prostych kroków, dzięki którym możesz prawidłowo zmierzyć puls bez użycia specjalistycznego sprzętu!
Marta Wilczkowska / 25.07.2017 17:00

Jak zmierzyć samemu puls? To proste, o ile zastosujesz się do 5 prostych kroków. Jedne, czego potrzebujesz, to spokojne miejsce, w którym możesz usiąść i odczekać chwilę oraz zwykły zegarek. Sprawdź, jak to zrobić!

Pomiar pulsu w pięciu krokach 

  1. Znajdź spokojne miejsce i usiądź wygodnie. Ważne, by nie mierzyć pulsu od razu po wysiłku, np. po szybkim spacerze lub wejściu po schodach. Zanim przystąpisz do następnych kroków odczekaj kilka minut siedząc spokojnie.
  2. Wyprostuj lewą rękę i ułóż wewnętrzną stroną do góry np. na stole lub oparciu krzesła. Dokładnie tak samo, jak przy pobieraniu krwi lub mierzeniu ciśnienia.
  3. Palec wskazujący i środkowy drugiej ręki przyłóż do nadgarstka lewej ręki w takiej pozycji, żeby z jednej strony dotykały krawędzi nadgarstka, a pod spodem wyczuwały ścięgna połączone z kciukiem.
  4. Przyciśnij delikatnie palce, żeby wyczuć puls (być może będziesz musiała zmienić nieco ich ułożenie).
  5. Teraz przyda ci się zegarek lub sekundnik. Przyciskając palce do nadgarstka przez 30 sekund licz uderzenia. Następnie pomnóż tę liczbę przez 2. Wynik to twój puls.

Jeśli wyczuwalny puls jest nieregularny odczekaj chwilę, a następnie powtórz pomiar licząc uderzenia przez minutę. Kliknij w poniższy link i porównaj swój wynik z normami podanymi w tabeli:

Jaki powinien być prawidłowy puls?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!