Puls, inaczej tętno, to określenie częstotliwości uderzeń serca w ciągu minuty. Jest to falisty ruch ściany tętnic wywołany skurczami serca i zależny od elastyczności ścian tętnic, który możemy wyczuć w kilku miejscach na ciele. Jego mierzenie to podstawowe badanie wykorzystywane do oceny stanu zdrowia, szczególnie przydatne w trakcie udzielania pierwszej pomocy, gdy trzeba sprawdzić, czy i jak pracuje serce. Puls może być miarowy lub nie, zbyt szybki lub za wolny, nietypowy - nieprawidłowe cechy mogą wskazywać na różne problemy zdrowotne. Puls mierzy się również w trakcie aktywności fizycznej, żeby określić maksymalne tętno w trakcie treningu albo strefy pulsu dla konkretnych ćwiczeń.
Jak zmierzyć puls?
Mierzenie pulsu powinno się odbywać w stanie spokoju fizycznego i psychicznego. Polega ono na policzeniu liczby uderzeń wyczuwalnych na nadgarstku lub szyi w czasie 10 sekund. Czas można odmierzać na zegarku lub stoperze. Otrzymaną liczbę uderzeń wystarczy pomnożyć przez 6 – wynik oznacza liczbę uderzeń serca na minutę, czyli nasze tętno w trakcie spoczynku. W trakcie udzielania pierwszej pomocy puls należy mierzyć na tętnicy szyjnej.
Oto dokładniejsza instrukcja pomiaru puls na nadgarstku:
- Znajdź spokojne miejsce i usiądź wygodnie. Ważne, by nie mierzyć pulsu od razu po wysiłku, np. po szybkim spacerze lub wejściu po schodach. Zanim przystąpisz do następnych kroków odczekaj kilka minut siedząc spokojnie.
- Wyprostuj lewą rękę i ułóż wewnętrzną stroną do góry np. na stole lub oparciu krzesła. Dokładnie tak samo, jak przy pobieraniu krwi lub mierzeniu ciśnienia.
- Palec wskazujący i środkowy drugiej ręki przyłóż do nadgarstka lewej ręki w takiej pozycji, żeby z jednej strony dotykały krawędzi nadgarstka, a pod spodem wyczuwały ścięgna połączone z kciukiem.
- Przyciśnij delikatnie palce, żeby wyczuć puls (być może trzeba będzie zmienić nieco ich ułożenie).
- Teraz przyda się zegarek lub sekundnik. Przyciskając palce do nadgarstka przez 10 sekund, licz uderzenia. Następnie pomnóż tę liczbę przez 6. Wynik to twój puls.
fot. Mierzenie pulsu na ręce/Adobe Stock, logo3in1
Jeśli wyczuwalny puls jest nieregularny, odczekaj chwilę, a następnie powtórz pomiar, licząc uderzenia przez minutę. Sprawdź tutaj: prawidłowy puls, aby porównać swój wynik.
Do mierzenia pulsu można też wykorzystać urządzenia takie jak pulsoksymetr, ciśnieniomierz lub opaskę do ćwiczeń.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 19.07.2019.
Czytaj także:
Jak obniżyć puls domowym sposobem?
Jak podwyższyć za niski puls? Sposoby na przyspieszenie tętna podczas spoczynku i treningu
Jaki jest idealny puls do ćwiczeń? Oblicz go krok po kroku
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!