Problemy z oczami

Problemy z okiem, począwszy od bólu gałki ocznej, przez jej zaczerwienie, wyciek z oka, nadmierne łzawienie, czy pogorszenie wzroku – wszelkie zmiany pojawiające się w oku wymagają bacznej obserwacji. Narząd wzroku jest bardzo delikatny i nikt nie chce ryzykować utraty lub upośledzenia tak ważnego zmysłu jak wzrok. Zobacz jakie dolegliwości najczęściej doskwierają naszym oczom, co mogą oznaczać poszczególne objawy oraz jak je złagodzić, a kiedy niezwłocznie udać się do lekarza.
/ 31.10.2011 00:51
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy widzisz jednocześnie dwa obrazy? Czy zdarza Ci się widzieć podwójnie? Przejdź do pytania numer 11.

2.  Czy łzawią Ci oczy?

Przejdź do pytania numer 14.

3. Czy widzisz niewyraźnie? Zauważyłeś u siebie ostatnio pogorszenie wzroku?

Przejdź do pytania numer 8.

4. Czy zauważyłeś ostatnio pogorszenie wzroku, któremu towarzyszą różne wrażenia wzrokowe? Czy w polu widzenia pojawiają się kropki, paski, błyski światła lub koła tęczowe?

Możesz cierpieć na postępujące odwarstwianie siatkówki oka. To niebezpieczna choroba, która bez leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku.

Nie czekaj, natychmiast zgłoś się do lekarza. Okulista musi obejrzeć dno Twojego oka i stwierdzić, czy za objawy odpowiedzialne jest odwarstwienie, czy inna patologia siatkówki. Chorobę leczy się fotokoagulacją odklejających się fragmentów. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie jest na szczęście bardzo skuteczne.

5. Czy odczuwasz ból po jednej lub obu stronach skroni? Czy obolałe miejsce jest obrzęknięte? Czy widoczna jest w tym miejscu pogrubiała i kręta tętnica? Czy masz objawy przeziębienia lub grypy? Możesz mieć olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnicy skroniowej. Jest to choroba w której zapalenie tętnicy przebiegającej w sąsiedztwie oczodołu może powodować różne dolegliwości ze strony oka, m.in. ból, zaczerwienie, pogorszenie widzenia.

Udaj się do lekarza. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnicy skroniowej może prowadzić do utraty wzroku, nierzadko obustronnej.

6. Czy masz zatkany nos, odczuwasz ból lub ucisk w okolicy nosa, na czole lub pod oczami? Czy towarzyszy temu wyciek z nosa?

Możesz mieć zapalenie zatok obocznych nosa. Ostre zapalenie zatok wywoływane jest najczęściej przez wirusy. Jeżeli objawy utrzymują się ponad 7-10 dni może to świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Jeżeli objawy trwają krótko, możesz przyjąć lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen). Ulgę przynosi także płukanie nosa solą fizjologiczną. Pij dużo płynów i odpoczywaj – tak jak przy przeziębieniu. Jeżeli po tygodniu objawy nie ustąpią – udaj się do lekarza, który przepisze antybiotyk.

7. Czy oko jest zaczerwienione? Czy światło jest rażące i sprawia ból? Czy widzisz plamki przed oczami?

To może być zapalenie tęczówki oka. Jest to rzadka choroba zapalna, która atakuje tęczówkę – część oka odpowiedzialną za kolor naszych oczu.

Natychmiast udaj się do okulisty lub na ostry dyżur okulistyczny w Twoim mieście, aby uniknąć powikłań ostrego zapalenia tęczówki oka.

8.  Czy masz przekrwione, zaczerwienione oko, któremu towarzyszy silny ból oka i głowy? Czy nagle zacząłeś gorzej widzieć? Możesz mieć ostry atak jaskry. W ataku jaskry dochodzi do szybkiego zwiększenia ciśnienia w gałce ocznej, które odpowiada za objawy oraz może doprowadzić nawet do nagłej i trwałej utraty wzroku. Udaj się natychmiast do okulisty lub na ostry dyżur okulistyczny w Twoim mieście. Uszkodzenie wzroku w ostrym ataku jaskry postępuje z godziny na godzinę, dlatego nie można zwlekać!

9. Czy chorujesz na cukrzycę? Czy masz podwyższony poziom cukru we krwi? Czy zauważyłeś, że pogarsza Ci się wzrok?

Podwyższona glikemia jest toksyczna dla naszego organizmu i powoduje uszkodzenie naczyń i różnych organów. Twoje objawy mogą świadczyć o postępującym uszkodzeniu naczyń siatkówki oka w przebiegu cukrzycy, które nazywa się mikroangiopatią cukrzycową. Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Leczenie cukrzycy zawsze musi prowadzić do normoglikemii (prawidłowego poziomu cukru we krwi). Jeżeli stosujesz obecnie dietę, ćwiczenia lub doustne leki przeciwcukrzycowe, może okazać się że potrzebujesz zmiany leczenia i być może włączenia insuliny.

10. Czy wokół oka widoczny jest obrzęk? Czy powieki są spuchnięte? Czy oko jest wrażliwe na dotyk? Czy masz gorączkę? Możesz cierpieć na zapalenie tkanek oczodołu. Oczodół, czyli zagłębienie w kościach twarzy, w których znajduje się gałka oczna wypełniony jest mięśniami okoruchowymi oraz tkanką łączna. Zapalnie tych tkanek należy do rzadkości, ale sprawia wiele bólu i może pogarszać jakość widzenia. Udaj się do lekarza. W międzyczasie możesz przyjąć lek przeciwzapalny lub przeciwbólowy dostępny bez recepty.

11. Czy podwójne widzenie występuje tylko w jednym  oku?

To może być objaw zaćmy. Zaćma to choroba polegająca na zwyrodnieniu soczewki, które zaburza prawidłowe przedostawanie się światła i obrazu przez chore oko.

Udaj się do lekarza. Zaćma to bardzo popularne schorzenie osób starszych, które można skutecznie leczyć.

12.  Czy podwójne widzenie występuje w obu oczach podczas patrzenia w bok? Możesz mieć zeza, albo chorować na inne zaburzenia nerwowe. Zez pojawia się, gdy mięśnie oka stają się słabe lub gdy w jednym z oczu występuje utrata widzenia. Udaj się do lekarza. Zeza nie można zaniedbać. Oko, które zezuje będzie uznawane przez mózg za niesprawne i wyłączane z widzenia. Doprowadzi to do sytuacji, kiedy przy sprawnych obu oczach będziemy widzieć jedynie jednym okiem.

13. Czy podwójne widzenie występuje w obu oczach podczas patrzenia do góry i w dół? To może być miastenia, porażenie nerwów okoruchowych (IV-bloczkowego, VI–odwodzącego) lub inna choroba nerwów. Skontaktuj się z lekarzem.

14. Czy oko jest zaczerwienione i można zauważyć przebieg naczyń na jego powierzchni? Czy oko silnie łzawi lub wydobywa się z niego zielono-żółta wydzielina? Czy masz spuchniętą powiekę? Możesz mieć tzw. czerwone oko. Dochodzi do niego najczęściej przy zapaleniu spojówek, ale także w innych zakaźnych chorobach spojówek i powiek, takich jak jęczmień, czy gradówka. Jęczmień zazwyczaj znika samoistnie po 5-7 dniach. Objawy podrażnienia, zaczerwienieni i ból złagodzić może ciepły kompres na oko. Możesz także przyjąć leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Nie odkładaj jednak wizyty u lekarza jeżeli guzek nie będzie chciał zniknąć, a zaczerwienienie zajęło także drugie oko. Zapalenie spojówek jest zaraźliwe. Unikaj dotykania oczu, często myj ręce.

15. Czy jedno z oczu jest zaczerwienione, swędzące lub spuchnięte? Czy masz odczucie piasku pod powiekami? Czy w jednym oku pojawiło się zamglone widzenie? Mogło u Ciebie dojść do urazu oka. Najczęściej urazy są jednostronne i dotyczą rogówki. Dochodzi do nich przy wykonywaniu pracy fizycznej (opiłki metalu, iskry, pył), przez zadrapanie lub bezpośredni uraz ciałem obcym. Zabezpiecz oko. Jeżeli możesz zamknij oko. Nie uciskaj, nie szukaj sam w gałce opiłków – możesz tylko zwiększyć zakres urazu. Możesz przemyć oko letnią wodą, ale bez tarcia. Udaj się szybko do okulisty. Zranienia rogówki goją się bardzo szybko, nawet w ciągu 24 godzin. Konieczne jest jednak wyjęcie ciała obcego (jeżeli takowe występuje) oraz rozpatrzenie potrzeby antybiotyku jako profilaktyki zakażenia oka.

16. Czy używasz soczewek kontaktowych i nagle pojawiło się zaczerwienienie oka? Czy nosisz soczewki od niedawna? Możesz cierpieć na podrażnienie oczu po soczewkach lub reakcję alergiczną na soczewki. Objawem podrażnienia może być przekrwienie gałek ocznych, swędzenie i uczucie piasku pod powiekami. Jednym z powikłań noszenia soczewek kontaktowych jest zakażenie i zapalenie (spojówek, rogówki i innych struktur). Świadczyć o nim może zielono-żółta treść zbierająca się w kącikach oczu i przy mięsku łzowym. Niezależnie od tego, czy choroba oczu została bezpośrednio wywołana przez soczewki kontaktowe, kiedy oczy chorują, bolą i są przekrwione, nie wolno zakładać soczewek. Do czasu wizyty u okulisty noś okulary i jak najszybciej udaj się do lekarza.

17. Czy od wielu lat nosisz soczewki kontaktowe i od jakiegoś czasu czujesz narastający dyskomfort i uczucie suchości oka i piasku pod powiekami? Możesz cierpieć na zespół suchego oka – jedno z powikłań długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych. Istnieje także ryzyko poważniejszego schorzenia spowodowanego noszeniem soczewek. Zdejmij soczewki i do czasu wizyty u lekarza nie zakładaj ich ponownie, nawet jeżeli dolegliwości ustąpią. Udaj się pilnie do okulisty. W oczekiwaniu na wizytę możesz zastosować tzw. sztuczne łzy – preparaty dostępne w aptekach i gabinetach okulistycznych, które łagodzą podrażnienia oka.

18.  Czy ból oka lub oczu pojawił się po wypadku, urazie lub uderzenie w okolicy gałki ocznej? Mogło u Ciebie dojść do urazu kości, jej złamania, pęknięcia, a nawet przemieszczenia. Bardzo niebezpieczne są urazy kości otaczających gałkę oczną, ponieważ mogą uszkodzić samo oko, a także struktury oczodołu, w tym nerwy, naczynia i mięśnie okoruchowe. Natychmiast udaj się do lekarza lub na pogotowie.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Jak dbać o oczy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA