Problemy z uszami

Ucho to delikatny narząd. Zapominamy o tym jak wielkim jest dobrobytem, dopóki nie dotkną go jakieś choroby. Ból ucha, wyciek z ucha – co robić? Podążaj za poniższymi pytaniami, aby dowiedzieć się jakie są możliwe przyczyny Twoich dolegliwości związanych z uchem.
/ 20.10.2011 17:56
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy problem dotyczy pogorszenia słuchu lub szumów w uszach? Zobacz plansze: Pogorszenie słuchu lub Szumy uszne.

2.  Czy ból ucha pojawił się niedawno?

Przejdź do pytania numer 10.

3. Czy masz gorączkę lub przeszedłeś niedawno zakażenie górnych dróg oddechowych?

Przejdź do pytania numer 7.

4. Czy okolica położona za małżowiną uszną jest bardzo bolesna w dotyku, obrzęknięta lub nadmiernie ucieplona?

To może być ostre zapalenie wyrostka sutkowatego. Jest to najczęściej powikłanie przebytego wcześniej zapalenia gardła lub ucha środkowego.

Skontaktuj się z lekarzem. Konieczne jest przepisanie odpowiednich antybiotyków.

5. Czy odczuwasz ból ucha w środku lub boli cię przy pociąganiu za małżowinę uszną?

Objawy takie mogą świadczyć o zapaleniu ucha środkowego.

Jeżeli na skórze pojawią się zmiany, krostki lub pęcherzyki, może to świadczyć o półpaścu usznym.

Skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie ucha środkowego leczy się antybiotykami.

Półpasiec jest chorobą wirusową i antybiotyki tutaj nie zadziałają, ale ból skóry wokół ucha może być bardzo silny i zwykłe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć.

6. Czy ból ucha jest niezbyt nasilony, a momentami zanika i powraca?

Możesz mieć niedrożny przewód słuchowy zewnętrzny. Najczęściej zostaje zatkany czopem woskowinowym, który tworzy się z nadmiernego gromadzenia się fizjologicznej wydzieliny ucha zewnętrznego.

Skontaktuj się z lekarzem. Nie próbuj sam wyciągać czopu woskowinowego. Nie wkładaj żadnych przyborów do ucha – możesz doprowadzić do perforacji przewodu słuchowego. Lekarz poda środek rozmiękczający i dopiero wtedy wyjmie czop woskowinowy.

7. Czy pojawił się wyciek z ucha?

Przejdź do pytania numer 10.

8. Czy zauważyłeś jakieś zmiany na skórze małżowiny ucha lub wokół ucha? Czy skóra jest czerwona, ucieplona i tkliwa? Możesz mieć zapalenie ucha zewnętrznego lub chorobę skóry (np. czyrak małżowiny usznej). Skontaktuj się z lekarzem.

Mogło dojść do perforacji błony bębenkowej. W tym przypadku możemy obserwować krwisty wyciek z ucha. Skontaktuj się z lekarzem. Zadbaj, aby ucho było suche i bezpieczne przed zanieczyszczeniami i bakteriami z zewnątrz. Przyłóż do ucha zwilżony ciepłą wodą opatrunek.

9. Czy przebyłeś ostatnio uraz ucha lub miałeś jakiś wypadek?

Mogło dojść do ciśnieniowego urazu błony bębenkowej, czyli tzw. barotraumy. Dochodzi do niej najczęściej po urazie ucha, uderzeniu m małżowinę, nurkowaniu lub locie samolotem. Niezwłocznie udaj się do lekarza, trzeba zaopatrzyć ucho, żeby zapobiec powikłaniom w postaci pogorszenia słuchu lub całkowitej utraty słuchu.

Możesz mieć ciało obce w uchu. Udaj się do lekarza. Nie próbuj sam wyciągać niczego z ucha. Nie wkładaj żadnych przyborów do ucha – możesz doprowadzić do perforacji przewodu słuchowego. Konieczne są do tego odpowiednie narzędzia.

10. Czy przekłułaś/-eś sobie ostatnio ucho lub założyłaś/-eś nowe kolczyki? Objawy bólowe, obrzęk i zaczerwienienie mogą pojawiać się po przekłuciu ucha lub zmianie kolczyków. Różna średnica gwintów lub inny metal mogą podrażniać dziurki w uszach. Skontaktuj się z lekarzem. Mogło dojść do zakażenia rany, wtedy konieczne będą antybiotyki w maści. Możesz być również uczulony na jakiś składnik zawarty w kolczykach – będziesz musiał wtedy zrezygnować z biżuterii zawierającej go.

11. Czy cierpisz od jakiegoś czasu na przewlekły ból ucha?

Przejdź do pytania numer 17.

12. Czy od dłuższego czasu zauważyłeś wyciek wydzieliny z ucha? Możesz cierpieć na przewlekłe zapalenie wyrostka sutkowatego. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

13. Czy miejsce za uchem jest ucieplone i bolesne? Czy często chorujesz na infekcje górnych dróg oddechowych? Możesz cierpieć na przewlekłe zapalenie wyrostka sutkowatego. Skontaktuj się z lekarzem.

14.  Czy odczuwasz ból żuchwy podczas jedzenia, a dłuższe żucie sprawia ci trudność? To może być zapalenie tętnicy skroniowej. Mogą pojawić się także inne objawy, jak: uwypuklenie tętnicy na czole, zwiększenie średnicy naczynia, bolesność przy dotykaniu tętnicy. Skontaktuj się z lekarzem.

15. Czy podczas żucia albo szerokiego otwierania ust słyszysz odgłos „chrupania” lub przeskakiwania? To może być zespół stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz spróbować najpierw od zastosowania leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty (ibuprofen, naproksen). Masuje bolące mięśnie wokół szczęki. Wilgotne, ciepłe okłady również mogą złagodzić ból. Jeżeli to nie pomoże, udaj się do lekarza.
16. Czy od jakiegoś czasu tracisz na wadze? Możesz chorować na nowotwór ucha lub inny guz wewnątrzczaszkowy. Dodatkowo mogą pojawić się objawy neurologiczne, pogorszenie wzroku, niedowłady i zaburzenia równowagi. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
17. Czy czujesz dyskomfort w środku ucha, przypominający „watę w uchu”, wysokie ciśnienie lub presję? Czy ziewanie lub połykanie czasami „odblokowuje” ucho? Czy towarzyszą temu objawy przeziębienia lub grypy? To mogą być objawy zatkania trąbki słuchowej Eustachiusza. Dochodzi do niego w przebiegu zakażenia gardła, anginy, rzadziej zapalenia oskrzeli, przeziębienia i innych chorób górnych dróg oddechowych. Skontaktuj się z lekarzem.
18. Czy cierpisz na choroby kręgosłupa szyjnego? Ból ucha może być objawem dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa. Objawia się ona drętwieniem rąk, pogorszeniem sprawności rąk, nieprzyjemnym uczuciem wokół szyi. Skontaktuj się z lekarzem.
19. Czy masz spuchnięty policzek lub okolicę kąta żuchwy? Czy miejsce to boli podczas dotykania? Choroby ślinianek przyusznych, łącznie z nagminnym zapaleniem ślinianek (świnką) mogą dawać ból ucha. Skontaktuj się z lekarzem.
20. Czy masz próchnicę lub inne choroby zębów? Chore zęby mogą dawać objawy bólowe nie tylko w okolicy szczęki i twarzy, ale także mogą promieniować do ucha. Idź do stomatologa.
21. Czy cierpisz na inne choroby zlokalizowane w obszarze głowy lub szyi? Możesz cierpieć na tzw. ból przeniesiony, który zlokalizowany jest w uchu, ale wynika z patologii na przebiegu nerwów unerwiających narząd: nerw trójdzielny, nerw przedsionkowo-ślimakowy. Skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj - udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Jakie mogą być przyczyny utraty słuchu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA