Ranking ciśnieniomierzy – który wybrać? [PRZEGLĄD]

Jak kupić ciśnieniomierz? fot. Adobe Stock
Najlepsze okazują się być ciśnieniomierze naramienne elektroniczne. Tylko jak spośród wielu dostępnych na rynku zdecydować się na jeden? Oto co warto wziąć pod uwagę.
Marta Słupska / 20.07.2019 11:21
Jak kupić ciśnieniomierz? fot. Adobe Stock

Nadciśnienie tętnicze to plaga naszych czasów. Nadwaga, otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta czy nadmierne spożycie soli to tylko niektóre z czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia.

Nadciśnienie (i ciśnienie w ogóle) trzeba kontrolować – przyda się do tego dobry ciśnieniomierz, który pozwoli dokonywać pomiarów w dowolnym momencie w domu. Tylko jak wybrać odpowiedni?

Spis treści:

Co to jest ciśnieniomierz?

Jest to urządzenie pomiarowe, dzięki któremu możemy zmierzyć ciśnienie krwi. Pierwszy model został skonstruowany w 1457 roku przez Alberta Pondukta.

Najlepiej korzystać z ciśnieniomierza rano, jeszcze zanim wstaniemy z łóżka. Pomiary warto wykonywać regularnie szczególnie jeśli mamy nadciśnienie lub niedociśnieniem, dokuczają nam bóle i zawroty głowy oraz szumy w uszach.

Ciśnienia krwi nie mierzymy po dużym wysiłku – wówczas lepiej odczekać z pomiarem przynajmniej godzinę. Inaczej wynik nie będzie miarodajny. Co najmniej pół godziny przed mierzeniem nie powinno się też pić kawy ani palić papierosów.

Ciśnienie tętnicze krwi - jakie parametry powinny nas zaniepokoić?

Jaki rodzaj ciśnieniomierza wybrać?

Wiele osób pamięta jeszcze modele sprężynowe, które składały się ze stetoskopu i zegara – obecnie uważa się je za przestarzałe i używa się ich tylko czasem w placówkach medycznych. Nic dziwnego, ponieważ ich mechanizm znacząco utrudniał samodzielny pomiar ciśnienia.

Urządzenia sprężynowe zostały obecnie wyparte przez elektroniczne – naramienne lub nadgarstkowe. Ten pierwszy uważa się za lepszy, bo dokładniejszy – zakłada się go na ramię, a drugą ręką ściska pompkę. Ten drugi zaś jest znacznie mniejszy, ale nie poleca się go osobom chorującym na miażdżycę lub inne dolegliwości naczyń krwionośnych, ponieważ nie jest dostatecznie precyzyjny.

Zioła, które obniżają ciśnienie krwi

5 cech dobrego ciśnieniomierza

Jeśli chcemy kupić ciśnieniomierz, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów urządzenia. Według nas najważniejsze są następujące:

  1. Duży przejrzysty wyświetlacz – jest szczególnie ważny, jeśli z urządzenia ma korzystać osoba w starszym wieku.
  2. Łatwość obsługi – istotna jest intuicyjność i wygoda.
  3. Rozmiar mankietu – zwykle wynosi on około 22-42 cm. Warto wiedzieć, że jego dopasowanie ma ogromny wpływ na wiarygodność pomiaru.
  4. Możliwość zapamiętywania ostatnich pomiarów – niektóre urządzenia zapamiętują aż 60 z nich i przypisują do poszczególnych użytkowników ciśnieniomierza. To pozwala na zachowywanie pomiarów na przykład w parze, bez konieczności ich ręcznego zapisywania.
  5. Zasilanie – czy mamy w zestawie baterie i/lub akumulator?

Ranking ciśnieniomierzy

Na rynku dostępnych jest ich wiele modeli. Jak wybrać najlepszy dla siebie? Oto 5 naszych propozycji z wyszczególnieniem specyfikacji, dzięki czemu wybór będzie na pewno łatwiejszy!

Microlife BP A2 Basic, cena: 112, 90 zł

Ciśnieniomierz wyróżnia się wygodnym mankietem, który pasuje na większość ramion (22-42 cm) i technologią PAD, która wykrywa arytmię serca i arytmię pulsu.

Jego dokładność pomiarową potwierdziło Brytyjskie Stowarzyszenie Nadciśnienia Tętniczego (BHS) z najwyższą możliwą oceną A/A.

Jego pozostałe zalety to:

  • pamięć 30 pomiarów,
  • wskaźnik poprawności założenia mankietu,
  • oznaczenie daty i czasu,
  • sygnalizowanie końca baterii,
  • gratisowo w zestawie otrzymujemy zasilacz.

Braun ExactFit™ 3 - BP 6000, cena: 190 zł

Ma wskaźnik poziomu ciśnienia krwi zgodny z wytycznymi WHO. Jego dużą zaletą jest m.in. funkcja automatycznego wyłączania urządzenia po minucie bezczynności, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić baterię.

Inne mocne strony tego ciśnieniomierza:

  • pamięć 40 pomiarów dla 2 osób (czyli 2x40),
  • ma funkcję uśredniania 3 ostatnich pomiarów,
  • zapamiętuje czas i datę mierzenia,
  • w zestawie są do wyboru dwa mankiety: S-M (22-32 cm) i L-XL (32-42 cm).

Omron M3 HEM-7134-E, cena: 168 zł

Wyróżnia się między innymi dużą liczbą pomiarów, które można zapisać w pamięci urządzenia (po 60 dla dwóch użytkowników), a także technologią Intellisense, dzięki której dostosowuje ilość powietrza wpompowywanego do mankietu dla każdego pacjenta z osobna.

Ma też czujnik prawidłowego zakładania mankietu, dzięki któremu minimalizujemy ryzyko wykonania nieprawidłowego pomiaru ciśnienia.

Dlaczego jeszcze warto go mieć? Oto jego pozostałe atuty: 

  • ma czujnik ruchu (poinformuje, jeśli wyczuje ruch podczas pomiaru mogący zafałszować wynik),
  • zlicza średnią z 3 ostatnich pomiarów mierzonych w czasie 10 minut,
  • ma mankiet o szerokości 22-42 cm,
  • w zestawie dostajemy też kartę do notowania zmierzonych wartości ciśnienia.

Beurer BM 40, cena: 100 zł

To kolejny ciśnieniomierz, który pomieści aż po 60 pomiarów dla każdego z dwóch użytkowników. Sczytuje średnie wszystkich zapisanych wyników pomiarów oraz porannych i wieczornych pomiarów z minionego tygodnia. Warto dodać, że urządzenie ma duży, czytelny wyświetlacz, który ułatwia odczytanie wyniku.

Pozostałe zalety:

  • mankiet o obwodzie ramienia 22-35 cm,
  • wskaźnik zużycia baterii,
  • 4 baterie w zestawie,
  • Komunikaty błędów.

Tech-Med TMA-3BASIC, cena: 85 zł

Zastosowana w nim technologia DPDA gwarantuje najdokładniejszy pomiar – uważa się, że jest on równorzędny dokładności pomiarów dokonywanych metodą osłuchową za pomocą sphygmomanometrów mechanicznych przez wykwalifikowany personel medyczny.

Ergonomiczny niebieski wyświetlacz sprawia, że wynik łatwo jest odczytać.

Pozostałe mocne strony tego ciśnieniomierza:

  • funkcja wykrywania objawów arytmii,
  • funkcja automatycznego wyłączania urządzenia,
  • mankiet na ramię 22-33 cm obwodu,
  • pamięć 60 ostatnich pomiarów z datą i godziną.

Zobacz też:
Na której ręce mierzysz ciśnienie krwi? To ważne!
Jaki powinien być prawidłowy puls?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA