Test na ADHD. Jakie narzędzia stosuje się do diagnozy ADHD u dorosłych?

test na ADHD fot. Adobe Stock, Ilona
Dwa najbardziej popularne i skuteczne testy na ADHD dla dorosłych to DIVA-5 i MOXO. Jednak nie są one wystarczające, aby uzyskać diagnozę. Prawidłowa diagnostyka tego zaburzenia składa się z kilku etapów. Pierwszym jej elementem jest wywiad kliniczny przeprowadzony przez psychologa, dopiero po nim diagnosta przeprowadzi test na ADHD. Dowiedz się, na czym polegają testy na ADHD, kiedy warto je wykonać i gdzie się zgłosić.
/ 19.12.2023 05:42
test na ADHD fot. Adobe Stock, Ilona

Jeżeli często czujesz się zniecierpliwiony, regularnie o czymś zapominasz i masz problem z dokończeniem zadań, być może masz ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Test na ADHD jest skutecznym i miarodajnym narzędziem, które pozwala rozpoznać to zaburzenie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dzięki wynikowi testu na ADHD osoba dorosła może lepiej zrozumieć zależności, które w jej życiu występują, swoje mocne i słabe strony oraz uzyskać fachową pomoc. W rezultacie może poprawić swoje funkcjonowanie i samopoczucie. Test na ADHD nie powinien być wykonywany samodzielnie, lecz pod okiem specjalisty.

Spis treści:

  1. Czym jest ADHD i jak wygląda diagnostyka ADHD u dorosłych?
  2. Kiedy warto zrobić test na ADHD?
  3. Test na ADHD: DIVA-5, MOXO
  4. 3-minutowy test na ADHD
  5. Czy warto robić testy na ADHD z internetu samodzielnie?

Czym jest ADHD i jak rozpoznaje się ADHD u dorosłych?

ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagijest to neurobiologiczne zaburzenie rozwojowe, które powoduje trudności w różnych obszarach funkcjonowania. ADHD pojawia się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie i może utrzymywać się w dorosłym życiu.

Istnieją trzy główne postaci ADHD:

  • ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji: charakteryzuje się zwłaszcza trudnościami w utrzymaniu uwagi,
  • ADHD z przewagą nadpobudliwości i impulsywności: cechuje się nadmierną aktywnością fizyczną, niecierpliwością, słabą kontrolą impulsów,
  • ADHD mieszane: łączy cechy zaburzenia uwagi oraz nadpobudliwości i impulsywności.

Diagnoza ADHD jest to proces przeprowadzany przez psychologa i psychiatrę (to on na postawie badań psychologicznych stawia ostateczną diagnozę), który polega na ocenie objawów charakterystycznych dla tego zaburzenia, wpływających na indywidualne funkcjonowanie. W celu wykonania testów na ADHD należy udać się do placówki specjalizującej się w diagnostyce tego zaburzenia, gdzie psycholog korzysta z najnowszych i najbardziej wiarygodnych narzędzi. 

Kiedy warto zrobić test na ADHD?

Każda osoba, która podejrzewa u siebie to zaburzenie, powinna zwrócić się do psychologa wykonującego testy na ADHD. Udaj się po pomoc, zwłaszcza gdy obserwujesz u siebie:

  • częstą potrzebę ruchu i trudność w usiedzeniu długo w jednym miejscu,
  • zaczynanie różnych zadań, ale trudność w ich kończeniu, 
  • gadatliwość i przerywanie innym w trakcie rozmowy, 
  • niecierpliwość podczas czekania na swoją kolej,
  • działanie pod wpływem impulsu, w emocjach, wybuchy złości, 
  • łatwą utratę koncentracji np. w trakcie rozmowy, 
  • częste zapominalstwo, gubienie rzeczy (zapominanie, gdzie są),
  • nerwowe nawyki, np. klikanie długopisem, obgryzanie paznokci, 
  • trudności w organizacji zadań.

Otrzymanie diagnozy ADHD pozwala lepiej zrozumieć samego siebie i uzyskać dostęp do fachowego wsparcia, a także w razie potrzeby – bezpiecznej farmakoterapii.

Test na ADHD dla dorosłych. Jakie narzędzia polecają psycholodzy?

Pełna diagnostyka ADHD składa się z wywiadu klinicznego, testu DIVA-5 i/lub MOXO, ale diagnosta może wykonać również inne badania oceniające funkcje poznawcze, a także test osobowości, np. MMPI-2.

Wywiad psychologiczny

Pierwszym etapem diagnostyki ADHD osób dorosłych jest wywiad kliniczny z psychologiem diagnostą. Najlepiej, gdy będzie to osoba specjalizująca się w diagnostyce ADHD. Rozmowa dotyczy nie tylko aktualnych trudności, ale szczególnie znaczących wydarzeń z okresu dzieciństwa i młodości. Po rozmowie wykonywane są standaryzowane testy. Ekspert powinien objaśnić cały proces diagnostyczny na tym etapie. 

Test na ADHD: DIVA-5

Po wywiadzie diagnosta może wykonać jeden z najczęściej stosowanych i najbardziej wiarygodnych testów diagnostycznych w kierunku ADHD – test przesiewowy DIVA-5. Jest to test opracowany przez holenderską fundację DIVA. Ma formę kwestionariusza składającego się z 3 części, a każda z tych części dotyczy okresu dzieciństwa i dorosłości. Test bada obecność cech związanych z nadpobudliwością psychoruchową, impulsywnością oraz zaburzeniem koncentracji i pamięci. Mogą one wskazywać na ADHD. Ważne jest, aby był przeprowadzany spokojnie, bez pośpiechu, a pacjent miał czas na zastanowienie się i udzielenie rzeczowych odpowiedzi.

Przed zgłoszeniem się na konsultację warto przypomnieć sobie ważne doświadczenia z czasów dzieciństwa i młodości, które mogą mieć znaczenie dla diagnozy. Czasami test na ADHD jest przeprowadzany w obecności osób bliskich, najczęściej rodziców, którzy mogą udzielić cennych informacji na temat objawów pojawiających się w okresie dzieciństwa lub dojrzewania, a których pacjent może nie pamiętać.

Zadaniem psychologa wykonującego test na ADHD jest oszacowanie, czy trudności wpływają na funkcjonowanie, powodują cierpienie u pacjenta, kryzysy w relacjach itp. 

Test na ADHD online: MOXO

Test MOXO jest to jeden z popularniejszych testów diagnostycznych w kierunku ADHD. Wykonywany jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Odpowiedź na pytania w przypadku osób dorosłych zajmuje około 20 minut. Ten test można wykonać pod kontrolą specjalisty online na komputerze domowym. Badanie ocenia zwłaszcza kontrolę impulsów, czas reakcji, koncentrację i nadpobudliwość. Imituje codzienne sytuacje, dzięki czemu możliwa jest ocena reakcji i oszacowanie trudności, które mogą wynikać z ADHD. Wynik testu MOXO jest przedstawiony w formie wykresów i tabel.

3-minutowy test na ADHD

3-minutowy test na ADHD dostępny w internecie nie jest narzędziem diagnostycznym i nie powinien stanowić podstawy do rozpoznania tego zaburzenia. Wyniki takiego testu mogą być jednak pewnym drogowskazem i skłonić do dalszej diagnostyki, przede wszystkim konsultacji psychologicznej. Ostateczną diagnozę ADHD stawia lekarz psychiatra w oparciu o wyniki testów psychologicznych. Rzetelna ocena może wymagać spotkania się ze specjalistami kilka razy. 

Czy warto robić testy na ADHD z internetu samodzielnie?

W internecie są dostępne testy na ADHD, które można wykonać samodzielnie, jednak specjaliści nie polecają takiego rozwiązania.

Zdecydowanie odradzam stawianie sobie samodzielnie diagnozy. Rozpoznanie ADHD musi się opierać nie tylko o wyniki kwestionariusza, ale też rozmowy z pacjentem. Wykonanie nawet najlepszego testu na ADHD dostępnego w internecie to za mało, aby postawić wiarygodną diagnozę. Pamiętajmy, że proces diagnostyczny może objąć nie tylko samą zainteresowaną osobę, ale również członków rodziny, co pozwala uzyskać wiarygodne wyniki
– mówi Joanna Maciejewska, psycholog, psychotraumatolog, która specjalizuje się w diagnostyce ADHD u dorosłych.

Oczywiście istnieją pewne „haczyki” związane z wykonywaniem testu na ADHD, które mogą utrudniać postawienie wiarygodnej diagnozy nawet pod kontrolą specjalisty. Objawy mogą być kamuflowane przez dorosłych, mogą być różnie interpretowane albo bagatelizowane. Mogą też świadczyć o innych zaburzeniach, dlatego bardzo ważne jest, aby diagnosta posiadał szeroką wiedzę na temat zaburzeń i chorób psychicznych, które mogą dawać podobne objawy jak ADHD. Przeczyta jeż: „Kobiece ADHD” - jak rozpoznać i okiełznać?

Czytaj także:
ADHD - objawy u dzieci i dorosłych i metody leczenia
9 popularnych suplementów na ADHD. Które naprawdę działają, a które to strata pieniędzy?
„Instrukcja obsługi” ADHD-owca. Psycholog radzi, jak postępować z dzieckiem i dorosłym z ADHD
Czy ADHD jest dziedziczne? Jakie jest ryzyko, że u dziecka rozwinie się ADHD?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA