USG dopochwowe fot. Adobe Stock

USG dopochwowe - wskazania, jak się przygotować, jak przebiega

USG dopochwowe to badanie, które należy wykonywać minimum raz na dwa lata. Pozwala wykryć m.in. zmiany nowotworowe oraz torbiele, guzy i mięśniaki.
/ 21.01.2020 15:36
USG dopochwowe fot. Adobe Stock

USG dopochwowe, czyli inaczej USG transwaginalne, to jedno z najpopularniejszych badań, jakie wykonać możemy w gabinecie ginekologicznym. Zalecane jest zarówno dla kobiet, które planują potomstwo, jak i dla ciężarnych w pierwszych tygodniach ciąży. U pozostałych kobiet badanie wykonuje się w celu diagnostyki pod kątem chorób nowotworowych i innych nieprawidłowości. 

USG dopochwowe - wskazania

U kobiet, które rozpoczęły współżycie, USG dopochwowe powinno być wykonywane minimum raz na dwa lata. Wiele pacjentek profilaktycznie wykonuje je jednak nawet podczas każdej wizyty u ginekologa. To podstawowa metoda diagnostyczna. USG pozwala ocenić strukturę jajników, błony śluzowej i szyjki macicy. Wykrywa torbiele, guzy, mięśniaki

Inne (poza diagnostyczne) wskazania do wykonania USG dopochwowego:

  • problemy z zajściem w ciążę, 
  • krwawienia z pochwy,
  • nieregularne miesiączki, 
  • obfite i bolesne miesiączki, 
  • torbiel na jajniku - podejrzenie,
  • bóle w podbrzuszu, 
  • podejrzenia wad w budowie narządów rodnych, 
  • zespół policystycznych jajników - podejrzenie.

Zdarza się, że konieczne jest wykonanie USG również u dziewicy. W takim wypadku, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia błony dziewiczej, zwykle stosuje się USG przez odbyt lub powłoki brzuszne. Należy pamiętać jednak, że USG przez powłoki brzuszne jest zdecydowanie mniej dokładne

USG dopochwowe w ciąży 

USG dopochwowe wykonuje się głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Czasami zdarza się, że do badania dochodzi również na początku drugiego, jednak nigdy w trzecim trymestrze. Na początku ciąży USG pozwala określić wiek ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu. W późniejszych fazach ciąży stosuje się już wyłącznie USG poprzez powłoki brzuszne.

USG dopochwowe - jak wygląda badanie?

USG dopochwowe jest bezbolesne, jednak dla wielu kobiet może być mało przyjemne. Do badania pacjentka powinna rozebrać się od pasa w dół. Po położeniu się na fotelu lekarskim do jej pochwy zostaje wprowadzona sonda o średnicy około 1,5 cm-2 cm.

Jej końcówka jest wysmarowana specjalnym żelem ułatwiającym aplikację i zmniejszającym uczucie dyskomfortu. Sonda przekazuje obraz na ekran komputera. Badanie trwa kilka, maksymalnie kilkanaście minut

Jak przygotować się do badania?

USG dopochwowe zazwyczaj nie jest wykonywane podczas miesiączki. Najlepszym momentem na badanie są pierwsze dni cyklu miesiączkowego. Pacjentka udająca się na badanie powinna zabrać ze sobą wyniki ostatniego USG oraz przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki.

Przed samym badaniem konieczne jest opróżnienie pęcherza. Najlepiej, aby dzień wcześnie pacjentka zrezygnowała z uprawiania seksu i stosowania leków dopochwowych i środków antykoncepcyjnych. Chodzi głównie o globulki antykoncepcyjne.

USG dopochwowe - cena 

USG dopochwowe można wykonać za darmo w ramach NFZ. Należy jednak pamiętać, że aby badanie było bezpłatne muszą wystąpić konkretne wskazania do jego przeprowadzenia. Badanie można wykonać również prywatnie - odpłatnie. Cena zależy od gabinetu ginekologicznego, w którym przeprowadzane jest badanie. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem 100-220 zł.

Więcej na temat badań u kobiet:
Mammografia - wady i zalety, co ile należy ją robić
Cytologia - kiedy i jak ją wykonać

Mammografia a USG piersi - co kiedy wykonujemy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!